ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עופר קרן נגד מדינת ישראל :

עופר קרן

נ ג ד

מדינת ישראל

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים פליליים

בפני כב' השופט רענן בן-יוסף

ב"כ המשיבה - עו"ד ספי ברא"ז

פסק דין

ביום 18.06.09 נרשם למערער דו"ח סמוך למקווה ישראל על נהיגה במהירות של 84 קמ"ש, מקום בו מותר לנסוע במהירות 50 קמ"ש, דו"ח על מהירות. הדו"ח לא נמסר למערער בידו אמנם, מחמת העובדה שסירב לקבלו.

בתגובתו של הנהג רשם השוטר "ברחתי ממנו...על מנת שלא יפגע בי. לא הסתכלתי על מד המהירות".

מדובר היה בברירת משפט, המערער לא שילם את הקנס בזמן, וביום 12.09.11, בעקבות בקשתו, דן בעניין כב' השופט יצחק גרטי, אותו עניין הוא בקשה להארכת מועד להישפט בשל הודעת הקנס.

בית משפט קמא קבע, שעפ"י הדין וההלכות הקיימות בעניין והקבוע בסעיפים 230 ו-229 ח' (2) לחסד"פ [מנוסח משולב] התשמ"ב - 1982, אין הצדקה לקבל את הבקשה ודחה אותה.

קביעתו של בית משפט קמא הייתה נכונה, לו המערער לא הגיש בלית משפט קמא כפי שהוא מגיש כאן, פנייה למשטרה, לכל המאוחר ב-31.08.09 וכנראה אף קודם, בה הוא פונה בבקשה להישפט על אותו דו"ח שלא נענתה ע"י המשטרה, כנראה, והנני אומר את הדברים בזהירות.

את המכתב הפנה המערער לגב' רומי סיגל מפניות איילון, ולא לכתובת הנכונה המופיעה בספח לדו"חות התעבורה מהסוג הזה, שאליה צריכים לשלוח בקשות מעין אלה.

יש סבירות גבוהה שהמכתב שהציג המערער ובו בקשה להישפט לא הגיע בתוך מסדרונות המשטרה לעיון חוזר, ולכן קיים חשש מסוים שנגרם עיוות דין בכך שהמערער לא זומן למשפט בעקבות בקשתו הכתובה לעשות כן, ולכן לא איחר בהגשת בקשה להישפט ומשכך, זכותו לקבל את יומו בבית המשפט בשל דו"ח המהירות, לא מוצתה.

מסיבה זו, הנני נעתר לערעור, מבטל את החלטתו של כב' השופט גרטי מיום 12.09.11, קובע כי מוארך המועד להגשת הבקשה להישפט, שזאת הוגשה, ולכן יש לזמן את המערער לניהול משפטו מראשיתו. הנני קובע שהמערער יוזמן לשימוע משפט. התיק יחזור לבית משפט קמא, לזמן את המערער לדיון במשפטו מחדש.

המערער מבקש בערעורו גם שבית משפט יורה על תשלום הוצאות, ואין בכוונתי להיעתר לבקשתו זו.

ההלכה היא, שאין ערכאת הערעור פוסקת בשאלת פסיקת הוצאות לפי סעיף 80 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977, הוא הסעיף העוסק בעניין, ואילו סבור המערער שיש לו עילה לקבל הוצאות כאלה, מי שצריך לדון בכך היא הערכאה הדיונית בבית משפט לתעבורה.

ממילא משהתקבל הערעור ובוטל פסק דינו של בית משפט קמא, כל תוצאה שנבעה מכך, אם תפיסת רישיון נהיגה, אם כל סנקציה אחרת, מופסקים ומבוטלים.

מדובר בדו"ח מס' 22-1-0191131-5.

ניתנה והודעה היום כ"ז חשון תשע"ב, 24/11/2011 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: עופר קרן
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: