ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסי קנפו נגד מדינת ישראל :

יוסי קנפו

נ ג ד

מדינת ישראל

בית המשפט המחוזי בחיפה

כב' השופט כמאל סעב

החלטה

לפני ערר על החלטת בית משפט השלום בעכו אשר ניתנה ביום 31.10.2011 על ידי סגן הנשיא השופט משה אלטר בתיק מ"ת 45659-10-11.

בית משפט השלום הורה על שחרור העורר לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית מלאים תוך שהוא מורה על הגשת תסקיר מעצר וקובע דיון ליום 18.12.11.

הערר מופנה כנגד החלטה דנא.

העורר הובא לדין בבית משפט השלום בגין עבירה של אחזקת סכין, עבירה לפי סעיף 186 לחוק העונשין תשל"ז-1977.

בכתב האישום נטען כי ביום 30.10.2011 בשעה 09:00 בכפר הורדים נשא הנאשם בכיס מכנסיו סכין בעלת להב מתקבע מחוץ לתחום ביתו וחצריו מבלי שיראה שהאחזקה הייתה למטרה כשרה.

בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים אשר, כאמור, נדחתה על ידי בית משפט השלום תוך שחרור העורר לחלופת מעצר בתנאים מגבילים.

העורר טוען כי בית משפט השלום טעה והיה עליו לאפשר לעורר לצאת לעבודה. המדובר בהחזקת חפץ שמצידו האחד מצית ומהצד השני סכין שהלהב שלה הוא באורך של 3.5 ס"מ.

העורר מנהל אורח חיים נורמטיבי, נשוי ואב לשני ילדים שעליו מוטל עול פרנסת המשפחה. העורר ביקש כי יאפשר לו לצאת לעבודה בליווי אביו שאמור לפקח עליו בתנאי מעצר הבית. היציאה לעבודה תהיה בימים א-ה משעה 07:00 עד 18:00 וביום ו' משעה 07:00 עד 14:00.

המשיבה ביקשה לדחות את הערר. בית משפט השלום טרם קבע את התנאים הסופיים שבהם יישאר העורר בחלופת המעצר. הדיון נדחה לשם קבלת תסקיר כדי לבחון את מסוכנות העורר ולכן אין מקום להתערב בהחלטת בית משפט השלום.

לאחר שעיינתי בהחלטת בית משפט השלום, בכתב האישום, בהודעת הערר ושמעתי את טענות הצדדים, אני מחליט לדחות את הערר.

בית משפט השלום טרם אמר את דברו ביחס לתנאי השחרור שבהם ישהה העורר וניתן להניח כי הוא ייתן את החלטת לאחר קבלת התסקיר. המועד הקבוע לקבלת התסקיר הינו סביר ואינו רחוק עד למידה שמצדיקה התערבות בית משפט זה ואף אין מקום לטעמו, להנחות את בית משפט השלום להקדים את הדיון, זאת בהתחשב בעומס המוטל על שירות המבחן והזמן הדרוש להכנת תסקיר.

מהחומר שהוצג בפני עולה כי העורר החזיק את הסכין להגנה עצמית וזאת משום שלטענתו הוא הסתבך בחובות שניתנו לו בשוק האפור. העורר תושב מרכז הארץ, וככל הנראה עבר להתגורר בכפר ורדים עקב הסתבכותו בחובות. לעורר עבר פלילי, אם כי בשנים האחרונות התנהלותו הייתה נורמטיבית. יחד עם זאת ובנסיבות המתוארות, נראה לי כי בית משפט השלום נהג כראוי כאשר הורה על הגשת תסקיר מעצר, תוך שהוא מורה על שחרורו של העורר לחלופת מעצר שתנאיה קלים יותר מתנאי המעצר, הגם שיש בהם הגבלה מסוימת, אם כי המדובר בהגבלה שאינה סופית ושאינה לטווח ארוך.

נסיבותיו של העורר, עברו, נסיבות העבירה ויתר הנתונים שהיו בפני בית משפט השלום הצדיקו את גישתו להורות על קבלת תסקיר מעצר בטרם יכריע ביחס לתנאי השחרור הסופיים. כבר נאמר כי תסקיר מעצר הוא כלי עזר שבתי המשפט עושים בו שימוש כדי להכריע בשאלת התאמת חלופת המעצר המוצעת במקרים שבהם בית המשפט מתקשה לבחון שתי שאלות: האחת התאמה לחלופה והשניה - הערכת החלופה המתאימה - ראו החלטת כב' הנשיאה בייניש בבש"פ 1092/05 טראבין נ' מדינת ישראל , (ניתנה ביום 27.2.05).

אשר על כן, ועל יסוד האמור לעיל, אני דוחה את הערר.

המזכירות תשלח לצדדים את ההחלטה בדואר רשום עם אישור מסירה.

ניתנה היום, ‏יום חמישי כ"ז חשון תשע"ב, 24 נובמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יוסי קנפו
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: