ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד כהן נגד עירית תל-אביב-יפו :

דוד כהן

נ ג ד

1. עירית תל-אביב-יפו

2. היועץ המשפטי לממשלה

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים

כב' הרשם חגי ברנר

החלטה

1. בפניי בקשה לפטור מתשלום אגרה. עסקינן בבקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות אשר דחה את תביעת המבקש נגד המשיבה מחמת התיישנות.

2. על פי תקנה 14 לתקנות בתי המשפט (אגרות), התשס"ז 2007 (להלן: "התקנות") על המבקש פטור מאגרה לעמוד בשני תנאים בסיסיים: ראשית, עליו להוכיח כי אין ביכולתו הכלכלית לעמוד בתשלום האגרה, ושנית, כי קיימת עילה להליך בגינו מבוקש הפטור מתשלום האגרה.

3. המבקש טוען כי מצבו הכלכלי קשה וכי אין באפשרותו לעמוד בתשלום האגרה. לדבריו, הוא מתקיים מקצבת זקנה ופנסיה מהמשטרה המסתכמות יחד בסך חודשי של 3,690 ₪ (לבקשה צורף אישור רק לגבי הפנסיה המשטרתית בסך 1,872 ₪). לטענת המבקש אין ברשותו חשבון בנק. יחד עם זאת ובניגוד לנטען, לבקשה צורף אישור מבנק הדואר בדבר העדר חסכונות או פקדונות. מהתצהיר שהגיש המבקש עולה כי המבקש מתגורר בדירה ברחוב אהרונוביץ בעיר חולון (לא ברור אם הדירה בבעלותו).

4. המדינה בתגובתה בחרה שלא להביע עמדה לגופו של עניין ואילו המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת בין היתר כי המבקש לא פירט אלו ניסיונות ערך לגיוס סכום האגרה ממשפחתו הקרובה. בהקשר זה, יצוין, כי על פי תקנה 14(ג) לתקנות לצורך קבלת פטור מאגרה, היה על המבקש לספק מידע מלא אודות הכנסות אשתו בלבד (ולא לגבי שאר בני משפחתו). המבקש נמנע בבקשתו מלציין האם הוא נשוי ואם כן, מהן הכנסות רעייתו.

5. התרשמתי כי מצבו הכלכלי של המבקש אינו מן המשופרים, אולם הבקשה אינה פורסת תמונה מלאה אודות מצבו הכלכלי באופן שיאפשר לקבוע כי אין ביכולתו לעמוד בתשלום האגרה שמסתכמת בסך של 468 ₪ בלבד. בין היתר, הבקשה אינה כוללת אישור לגבי הגמלה לה הוא זכאי מהביטוח הלאומי, תדפיס מחשבונו בבנק ותדפיס חיוב כרטיס אשראי לששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, תדפיס הוצאות אחזקת ביתו ומידע לגבי רכוש או נכסים שברשותו.

6. ללא הנחת תשתית ראייתית מספקת בדבר העדר יכולתו הכלכלית של המבקש, דין הבקשה להידחות אף בלי להידרש לשאלת סיכויי ההליך (ראה: ע"א 254/07 לפיד נ' סמואל, תק-על 2005(4) 3116 (2005)).

7. למעלה מהצורך, אציין כי המבקש אינו מתייחס כלל לסיכויי ערעורו, אשר על פניו לא נחזים כגבוהים, שכן מדובר בתביעה בגין תאונה שהתרחשה בשנת 1999, והתביעה הוגשה רק בחודש ינואר 2011.

8. אשר על כן, הבקשה נדחית. האגרה תשולם עד ליום 21.12.2011, שאם לא כן - תימחק בקשת רשות הערעור.

ניתנה היום, כ"ה חשון תשע"ב, 22 נובמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד כהן
נתבע: עירית תל-אביב-יפו
שופט :
עורכי דין: