ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין היועץ המשפטי לממשלה נגד אביגדור קמושר :

בפני:

כבוד השופט א' גרוניס

כבוד השופטת מ' נאור

כבוד השופטת א' חיות

המערער:

היועץ המשפטי לממשלה

נ ג ד

המשיבים:

1. אביגדור קמושר

2. עתליה בר לוי

3. חנה קמושר

ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בבש"א 535/05 מיום 13.2.07 שניתן ע"י כב' השופטת ר' רונן

תאריך הישיבה:

כ"ט בניסן התשס"ט

(23.4.09)

בשם המערער:

עו"ד אופיר פורת

בשם המשיבים:

עו"ד לימור (שמעון) שפירר

פסק-דין

1. בעבר, לפני כ-19 שנים, הוכרו המשיבים כיורשי מחצית עזבונה של המנוחה גולדה זימן ז"ל (ע"א 500/78, 506 עזבון גולדה זימן ז"ל נ' זימן, פ"ד לד(3) 609 (1980)). בשנת 2005 עתרו המשיבים בפני בית המשפט המחוזי בתל-אביב על מנת שייקבע כי הם זכאים אף למחצית האחרת של העזבון. בית המשפט המחוזי (כבוד השופטת ר' רונן) נעתר לבקשתם. זאת, לאחר שקבע כי המשיבים הצליחו להראות שבמהלך השנים הם פעלו לאיתור יורשים בלתי ידועים באופן שקיימו את המבחן הראייתי של "שקידה סבירה", אלא שיורשים אחרים לא נתגלו (לעניין מבחן "השקידה הסבירה": ע"א 9694/01 האפוטרופוס הכללי נ' פרידמן, פ"ד נח(2) 65 (2003)).

2. איננו רואים צורך להביע דעה בשאלה האם הפעולות אותן נקטו המשיבים מאז ההליכים הקודמים ועד לפסק דינו של בית המשפט המחוזי קיימו את המבחן הנדרש. בפנינו הוגשה בקשה להתיר הגשתן של ראיות נוספות. החלטנו לקבל את אותן ראיות. הראיות הנוספות מגלות כי נעשו פעולות שונות לאיתור יורשים בעקבות פסק דינו של בית המשפט המחוזי.

לאחר שבחנו אף את תגובתו של המערער לראיות הנוספות ושמענו בקצרה את טענותיו הגענו לכלל מסקנה כי הפעולות השונות שנעשו על ידי המשיבים במהלך השנים, לפני פסק הדין דלמטה ולאחריו, מקיימות הן, בהצטברן יחדיו, את המבחן של "שקידה סבירה".

3. עוד בבית המשפט המחוזי הודיעו המשיבים כי הם מתחייבים לשפות יורשים של המנוחה אם יתגלו כאלה בעתיד. שחרורו של הרכוש ייעשה בכפוף לחתימתם של המשיבים על התחייבות לשיפוי כאמור.

4. אי לכך, הננו מחליטים לדחות את הערעור. המערער יישא בשכר טרחת עורך דין בסך 10,000 ש"ח.

ניתן היום, ב' באייר התשס"ט (26.4.2009).


מעורבים
תובע: היועץ המשפטי לממשלה
נתבע: אביגדור קמושר
שופט :
עורכי דין: