ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם פלקסר נגד מדינת ישראל -משטרת ישראל :

בפני:

כבוד הרשמת גאולה לוין

המערער:

אברהם פלקסר

נ ג ד

המשיבים:

1. מדינת ישראל -משטרת ישראל

2. סנ''צ אריה אידלמן

3. רפ''ק דוד בר

בקשה לפטור מאגרה ועירבון

החלטה

לפניי בקשה לפטור מתשלום אגרה ומהפקדת ערבון בהליך שבכותרת.

1. הערעור נסב על החלטה של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (כב' הרשם א' זמיר), לפיה נדחתה תביעת המערער נגד משיבים 2 ו-3, לאחר שהמדינה הודיעה על חסינותם ולאחר שנדחתה בקשת המערער - על פי סעיף 7ב(ג) לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] - לקבוע שאין מתקיימים בהם תנאי ההכרה בחסינות עובדי ציבור. בערעור משיג המערער הן על עצם סמכותו של רשם לדון בבקשה לפי סעיף 7ב לפקודת הנזיקין והן על קביעות הרשם לגופן. הערעור הוגש בזמנו לבית המשפט המחוזי, והועבר לבית משפט זה נוכח הקביעה כי מדובר בפסק דין של רשם אשר זכות הערעור לגביו נתונה לבית המשפט העליון.

2. בבקשה לפניי טוען המבקש כי אין ביכולתו לשלם אגרה ולהפקיד ערבון. בתצהיר שצורף לבקשה פירט המערער את מקורות ההכנסה שלו, ולפיהם נוכח העיקולים שהוטלו על משכורתו בהליכי הוצאה לפועל, הוא נאלץ להתקיים מהכנסה זעומה של כ- 1,800 ₪. לבקשה צורפו החלטות שיפוטיות של כמה בתי משפט, בהן הופטר המבקש מתשלום אגרה ובחלקן הוא אף הופטר מהפקדת ערבון. עמדת המשיבים, מנגד, היא כי המערער אינו זכאי לפטור מאגרה או מהפקדת ערבון, מאחר שלא הוכיח חוסר יכולת כלכלית ומאחר שסיכויי הערעור קלושים. המשיבים מציינים כי אמנם נראה שמצבו הכלכלי של המערער אינו מן המשופרים והוא חב חובות רבים. עם זאת סבורים המשיבים כי למערער הכנסה פנויה מעבודתו, הגם שלא מדובר בסכום גבוה, ממנה הוא יכול לממן את הסכומים הנדרשים לצורך ניהול ההליך.

3. המבקש הופטר מתשלום אגרה בשורה של החלטות שיפוטיות שניתנו בשנתיים האחרונות בערכאות שיפוטיות שונות. הדבר הוא בבחינת ראיה לכאורה לחוסר יכולת כלכלית. גם אם יש ממש בטענת המשיבים כי המערער לא הקפיד על הצגת דפי חשבון בנק מעודכנים, לא שוכנעתי כי יש בכך כדי לסתור את הראייה הלכאורית בדבר חוסר יכולת כלכלית. גם העובדה כי ניתנו בעבר בעניינו של המערער החלטות שלא לפטור אותו מהפקדת ערבון, אין די בה, מאחר שאותן החלטות התבססו על בחינה של סיכויי ההליך ולא על מצבו הכלכלי של המערער. משלא נסתרה טענת המערער לחוסר יכולת כלכלית, ניתן בזה פטור מתשלום אגרה, כמבוקש. אשר לערבון, לעניין זה מתחייבת גם בחינה של סיכויי ההליך. אכן, בשונה מעניין האגרה, הרי שנוכח תכלית הערבון, סיכויי ההליך מהווים שיקול כבד משקל בהחלטה האם להיעתר לבקשה לפטור מהפקדת ערבון. בעוד שבעניין האגרה די בסיכוי כלשהו להצליח בהליך כדי להצדיק פטור, לעניין פטור מערבון נדרש סיכוי בעל ממשות גדולה יותר (בש"א 1528/06 ורנר נ' כונס הנכסים הרשמי (לא פורסם, 17.10.2007)). לאחר עיון בערעור ובחומר שצורף לו, לא אוכל לקבוע כי סיכויי ההליך טובים במידה המצדיקה פטור מלא מהפקדת ערבון. יחד עם זאת, בשים לב למצבו הכלכלי הנטען של המערער ועל מנת שלא לחסום את דרכו לבירור הערעור, יעמוד הערבון על סך של 3,000 ₪ בלבד. המערער יפקיד את סכום העירבון שנקבע תוך 15 ימים מעת המצאת החלטתי זו, ולא – יידחה ההליך ללא צורך במתן הודעה נוספת.

ניתנה היום, כ"ט בניסן תשס"ט (23.4.2009).


מעורבים
תובע: אברהם פלקסר
נתבע: מדינת ישראל -משטרת ישראל
שופט :
עורכי דין: