ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוריס קומט נגד מדינת ישראל :

בפני:

כבוד השופט ס' ג'ובראן

המערער:

מוריס קומט

נ ג ד

המשיבה:

מדינת ישראל

ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו מיום 6.11.11 בעפ"ג 43745-10-11 שניתן על ידי כבוד השופט ציון קאפח

תאריך הישיבה:

י"ט בחשון התשע"ב

(16.11.2011)

בשם המערער:

עו"ד עופר בן-נתן; עו"ד בנימין בן-נתן

בשם המשיבה:

עו"ד יורם הירשברג

החלטה

לפניי ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב (עפ"ג 43745-10-11 כבוד השופט צ' קפאח) מיום 6.11.2011 בה נדחתה בקשתו של המערער לעיכוב ביצוע גזר הדין שהושת עליו בבית משפט השלום בתל אביב (ת"פ 4945-11-09 כבוד השופט א' דורון) מיום 22.9.2011. ביום 8.11.2011 עיכבתי את ביצוע עונש המאסר שהוטל על המערער עד למתן החלטה אחרת.

בית משפט השלום הרשיע את המבקש, על יסוד הודאתו בעבירות של סחר בסם מסוכן ותיווך בסם מסוכן שנעברו בחמישה מקרים שונים.

ביום 22.9.2011 הטיל בית המשפט על המערער עונש מאסר בפועל למשך 30 חודשים, מאסר מותנה, התחייבות כספית וכן פסילת רישיון למשך שנתיים. לחומרה, שקל בית המשפט את חומרת העבירות ונסיבות ביצוען (סוג הסם ומשך הזמן בו ביצע אותן) וכן את העובדה שהתסקיר האחרון שהוגש מטעם שירות המבחן בעניינו של המערער חזר בו שירות המבחן מהמלצת הטיפולית ונמנע מהמלצה על צו מבחן. לקולה נשקל התהליך הטיפולי והשיקומי שעבר המערער. בית המשפט הדגיש כי על אף שהתרשם כי המערער אכן נמצא בתהליך שיקום ופנה לדרך טובה יותר תוך שהוא נעזר בגורמים טיפוליים, הרי שאין מדובר בשינוי מקצה לקצה המצדיק הקלה משמעותית בעונש.

על פסק דינו של בית המשפט השלום הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי ועמו בקשה לעיכוב ביצוע גזר הדין עד למתן החלטה בערעורו. ביום 6.11.2011 נדחתה בקשתו של המערער לעיכוב ביצוע. בהחלטה צוין בין היתר, כי גם אם ערכאת הערעור תלך לקראת המערער, הסיכוי שיבוטל עונש המאסר בפועל נמוך ביותר. על כן "התרופה" לעניינו איננה עיכוב ביצוע גזר הדין אלא הקדמת הערעור.

מכאן הערעור שלפניי. לטענת המערער, סיכויו לשכנע את ערכאת הערעור להתערב בפסק הדין בעניינו גבוהים. עיקרי טיעוניו בהודעת הערעור הינם כי לאור ההליך הטיפולי יוצא הדופן שעבר יש לבטל כליל את עונש המאסר בפועל שהושת עליו ולהשית תחתיו עונש לריצוי בעבודות שירות. על כן, אם יחל בריצוי עונש המאסר בפועל הרי שהנזק שייגרם לו הינו בלתי הפיך. לבסוף הוא טוען כי לאחר שהיה משוחרר לאורך כל ההליך נגדו והתייצב לכל הדיונים בעניינו הרי שלא יגרם כל נזק לאינטרס הציבורי במידה ועונשו יעוכב עד למתן החלטה בערעורו.

מנגד, טוענת המשיבה כי לא מתקיימות במקרה שבפנינו נסיבות חריגות המצדיקות את עיכוב ביצוע עונש המאסר שהוטל על המבקש. לדבריה, תסקירי שרות המבחן שהוגשו בעניינו של המערער ציינו כי היו שני ניסיונות גמילה שלא צלחו וכן הפרה של תנאי משמעת בקהילה הסגורה שאליה שוחרר ולכן הסיכוי שערכאת הערעור תתערב בעונש הינו נמוך. עוד היא מציינת כי הדיון בערעור נקבע ליום 11.1.2012 – קרי בעוד כחודשיים בלבד מהיום.

לאחר שעיינתי בהודעת הערעור, בהחלטת בית המשפט המחוזי בבקשה לעיכוב ביצוע, בפסק דינו של בית משפט השלום ובערעור שהגיש המבקש ולאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, הגעתי לכלל מסקנה, כי דין הערעור להידחות.

כידוע, נאשם אשר נגזר עליו עונש של מאסר בפועל חייב להתחיל בריצוי עונשו מיד לאחר מתן גזר הדין. עיכוב ביצוע עונש מאסר יינתן רק במקרים שבהם קיימות נסיבות מיוחדות, אשר משקלן עולה על זה של משקל האינטרס הציבורי המתבטא באכיפה מיידית של הענישה (ראו ע"פ 111/99 שוורץ נ' מדינת ישראל, פ"ד נד(2) 241 (2000)). במסגרת הבקשה לעיכוב הביצוע על בית המשפט לבחון, בין היתר, את חומרת העבירה ונסיבותיה; תקופת המאסר; טיב הערעור וסיכויי הצלחתו; עברו הפלילי של המבקש ונסיבותיו האישיות.

בענייננו, הערעור מופנה כנגד חומרת העונש בלבד. המערער טוען כי ראוי היה גזור עליו עונש לריצוי בעבודות שירות בלבד. ליבת טיעוניו נוגעת לכך שלא ניתן משקל מספק, לטעמו, לדרך הארוכה והקשה שעבר בתהליך גמילתו מסמים אשר למעט מספר מעידות ניתן להגדירה כהצלחה. בית המשפט המחוזי קבע כי גם אם יתקבלו חלק מטענותיו של המערער הרי שהסיכוי שכל 30 חודשי המאסר לריצוי בפועל שנגזרו לו יוחלפו בעונש לריצוי בעבודות שירות, הוא נמוך ביותר. על כן, ובשים לב למועד הקרוב שנקבע לשמיעת הערעור, החשש שמא ירצה המערער עונש שיבוטל על ידי ערכאת הערעור הוא מזערי. מכאן, אין לטעמי בנסיבות המקרה דנן כדי יש לסטות מהכלל הקבוע שלפיו עונש המאסר יבוצע מיד לאחר מתן גזר הדין ((ראו למשל דבריי בע"פ 8032/11 אסף קמפה נ' מדינת ישראל, (טרם פורסם, 6.11.2011). לאור האמור, הרי שהחלטתו של בית המשפט המחוזי מקובלת עליי ולא מצאתי מקום להתערב בה.

סוף דבר, הערעור נדחה. על המערער להתייצב ביום 5.12.2011 בשעה 9:00 במזכירות בית משפט השלום בתל אביב-יפו.

ניתנה היום, כ' בחשון התשע"ב (17.11.2011).


מעורבים
תובע: מוריס קומט
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: