ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רס"ר רפאת נג'ם נגד נציב שירות בתי הסוהר :

בפני:

כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין

המערער:

רס"ר רפאת נג'ם

נ ג ד

המשיב:

נציב שירות בתי הסוהר

בקשה לעיכוב ביצוע פסק-דין של בית-המשפט המחוזי מרכז בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים מיום 18.9.11 בעת"מ 40527-07-11 שניתן על-ידי כבוד השופט א' טל

בשם המבקש: עו"ד ניר פלסר

בשם המשיב: עו"ד יאנה סימקין

החלטה

1. זוהי בקשה לעיכוב ביצוע החלטת המשיב לפטר את המבקש מעבודתו בשירות בתי הסוהר עד להכרעה בערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי מרכז בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים (כבוד השופט א' טל) שדחה עתירה לביטול הפיטורים.

2. ביום 1.8.2010 נפתחה חקירה פלילית כנגד המבקש, סוהר בדרגת רס"ר, בגין חשד להטרדה מינית וביצוע מעשה מגונה בפסיכיאטרית שעבדה במחלקת בריאות הנפש בשירות בתי הסוהר. בעקבות החקירה, הוצא המבקש לחופשה כפויה החל מיום 9.8.2010. ביום 13.9.2010 נערך לעותר שימוע במסגרתו ניתנה לו הזדמנות להגיב להחלטת שירות בתי הסוהר לשקול הליכי פיטורין או השעיה כנגדו. בהמשך, הוגש כתב אישום כנגד המבקש בעבירה של מעשה מגונה בכוח, ובעקבותיו החליט המשיב להשעות את המבקש מתפקידו החל מיום 8.2.2011. לבסוף, ביום 21.6.2011 הורה המשיב על פיטורי המבקש לפי סעיף 80(ג)(2) לפקודת בתי הסוהר [נוסח חדש], התשל"א-1971. המבקש עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים לביטול ההחלטה, אך עתירתו נדחתה. בפסק דינו, קבע בית המשפט לעניינים מנהליים כי לנוכח המעשים החמורים בהם הואשם המבקש, החלטת המשיב נעשתה במסגרת סמכותו, נועדה לתכלית ראויה ואינה סוטה ממבחני המידתיות.

3. המבקש טוען כי התקיים אמנם שימוע לפני ההחלטה להשעותו, אך לא התקיים לו שימוע נוסף לפני החלטת הפיטורים. עוד טוען המבקש כי רף ההוכחה הנדרש לצורך פיטוריו הוא הצגת ראיות "ברורות, משכנעות וחד-משמעיות", מפני שרק ראיות שכאלו הופכות את הפגיעה הקשה הנגרמת לזכויותיו להיות מידתית. לעומת זאת, טוען המבקש, במקרה זה קיימות סתירות פנימיות בגירסת המתלוננת, ועל כן החומר הראייתי אינו משכנע די הצורך; לפיכך, סבור המבקש כי ההחלטה על פיטוריו אינה מידתית.

המשיב טוען כי מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתו, שכן המבקש אינו מועסק בפועל במשך כשנה וחצי ומשמעות הסעד שהוא מבקש היא הותרתו במעמד של מושעה הזכאי ל-70% ממשכורתו. המשיב מציין כי גם אם יפוטר המבקש, לא תהיה כל מניעה להעמידו במקום בו היה נמצא אילולא פוטר, על-ידי השבת המשכורת לה היה זכאי כסוהר מושעה. לעומת זאת, טוען המשיב כי עיכוב הפיטורים יגרום לתשלום שכר חודשי למבקש שאינו ממלא כל תפקיד בשב"ס זה זמן רב על חשבון הקופה הציבורית, וימנע משירות בתי הסוהר לאייש את התקן אליו שובץ. באשר לסיכויי הערעור, טוען המשיב כי הסיכויים הם נמוכים לאור פסק דינו המקיף והמשכנע של בית המשפט לעניינים מנהליים, אשר הסתמך על הלכות ברורות שנקבעו בבית המשפט העליון.

4. דין הבקשה להידחות. כידוע, במשפט המנהלי, כמו גם במשפט האזרחי, הכלל הוא שפסק דין יבוצע באופן מיידי, אלא אם הוכיח בעל דין כי סיכויי הערעור טובים וכי מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתו (ראו למשל: עע"ם 7029/08 ע.ס.מ. עפר וסלילה מאגרי מים בע"מ נ' מועצה אזורית אשכול (לא פורסם, 4.9.2008)). במקרה זה, מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובת המשיב, שכן המבקש אינו מערער על ההחלטה להשעותו, ועל כן הנזק שנגרם לו הוא בעיקרו כלכלי כתוצאה מהפסקת תשלום 70% ממשכורתו. נאמנים עלינו דברי המשיב בתגובתו כי אם יתקבל הערעור יועמד המבקש במקום בו היה צריך להיות אילולא פוטר, ויש להניח כי הצהרה זו כוללת הן השבת זכויות כספיות הן השבה של כל זכות אחרת. לפיכך, בהתחשב גם בכך שהמבקש כלל לא טען כי מאזן הנוחות נוטה לטובתו, יש לקבוע כי מאזן הנוחות נוטה באופן ברור וחד-משמעי לטובת המשיב. לנוכח זאת, אין צורך לבחון לעומק את שאלת סיכויי הערעור, וטענותיהם המשפטיות של הצדדים ישמעו על-ידי ההרכב שידון בערעור.

סוף דבר, הבקשה נדחית. המבקש ישא בהוצאות המשיב בסך של 2,500 ש"ח.

ניתנה היום, י"ח בחשוון התשע"ב (15.11.2011).


מעורבים
תובע: רס"ר רפאת נג'ם
נתבע: נציב שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: