ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עומר יונס נגד מוחמד יונס :

בפני:

כבוד הרשמת דנה כהן-לקח

המערער:

עומר יונס

נ ג ד

המשיבים:

1. מוחמד יונס

2. הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ

בקשה לפטור מעירבון

החלטה

1. לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון שנקבע על-ידי המזכירה הראשית על סך של 15,000 ש"ח, ולחילופין להפחתת סכומו. עניינו של ההליך שבכותרת הוא ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט ש' ברלינר) לפיו נדחתה תביעת המערער, קטין יליד 2003, לחיוב המשיבה 2 בפיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975.

2. בבקשה לפניי טוען המערער - כיום קטין כבן 6 - כי נכווה בצורה קשה ביותר בתאונה כתוצאה מהתלקחות הרכב שהיה כלוא בתוכו; כי מצבו הבריאותי קשה וגורם למשפחתו הוצאות מרובות; וכי אין ביכולתו או ביכולת בני-משפחתו לממן את כספי העירבון בגין הערעור שבכותרת. עיון בתשובת המשיבה 2 מעלה כי היא אינה חולקת על הקושי הכלכלי של המערער ובני-משפחתו. טענתה היא כי דווקא משום המצב הכלכלי האמור, מתחדד הצורך להבטיח את הוצאותיה למקרה של כשלון ההליך. בהקשר זה ציינה המשיבה 2 כי המערער טרם החזיר לידיה את סכומי התשלום התכוף אותם הוא נדרש להשיב נוכח דחיית תביעתו בבית-המשפט המחוזי.

3. לאחר עיון בטענותיהם של בעלי הדין, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה לפטור מעירבון להתקבל באופן חלקי בלבד. אין מחלוקת כי מצבו הרפואי של המבקש קשה, ומשפחתו נושאת בנטל כבד עקב הטיפול בו ומימון הוצאותיו הרפואיות. עוד אין מחלוקת כי מצבה הכלכלי של משפחת המערער אינו בטוב. יחד עם זאת, הבקשה והתצהיר לה אינם מתייחסים לשאלה האם הורי המערער ניסו לגייס את כספי העירבון מקרובי משפחה ומכרים. זאת ועוד; אין התייחסות לשאלת אופן המימון של ייצוג המערער בהליך שבכותרת. לכך יש להוסיף כי על-פני הדברים נראה כי סיכויי ההליך אינם טובים במידה המצדיקה פטור מהפקדת עירבון. זאת, בשים לב לכך שהערעור מופנה בעיקרו כנגד ממצאים עובדתיים של הערכאה הדיונית, ובאלה ערכאת הערעור אינה נוטה בדרך-כלל להתערב (ראו והשוו: ע"א 1786/10 חנוכייב נ' בית ספר אורים (לא פורסם, 15.4.2010)). לפיכך, הבקשה לפטור מלא מהפקדת עירבון נדחית. עם זאת, נוכח המצב הבריאותי של המערער והמצב הכלכלי הנטען של בני משפחתו; בהתחשב בפערי הכוחות בין הצדדים; ובשים לב לכך שבית המשפט המחוזי נמנע מלהטיל הוצאות על המערער; אני רואה להפחית את סכום העירבון ולהעמידו על סך של 3,000 ש"ח. לבקשת המערער, אני מאפשרת לו להפקיד סכום זה בשני תשלומים: תשלום ראשון בסך 1,500 ש"ח יופקד עד ליום 1.6.2010. התשלום השני בסך 1,500 ש"ח יופקד עד ליום 1.7.2010. בהעדר הפקדה במועד של אחד הסכומים, יירשם ההליך לדחייה בלא צורך בהתראה נוספת. אין צו להוצאות בהליך שלפניי.

ניתנה היום, כ' אייר תש"ע (4.5.2010).


מעורבים
תובע: עומר יונס
נתבע: מוחמד יונס
שופט :
עורכי דין: