ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רוזנטל רעיה נגד בטוח לאומי-סניף :


בתי הדין לעבודה

בית דין א.לעבודה ת"א

בל 001194/08

בפני:

כבוד השופטת לאה גליקסמן, סגנית הנשיאה

25/03/2010

ע"י ב"כ עו"ד

איזק משה

התובע

- נ ג ד -

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

מרב חבקין

הנתבע

החלטה

1. בהתאם לפסק דינו של בית הדין הארצי מיום 18.3.2010, מופנות אל המומחה הרפואי, פרופ' אברמסקי, שתי שאלות הבהרה נוספות, כמפורט להלן.

1.1. בחוות דעתו מיום 17.5.09 כתב המומחה כי "לאחר האירוע נמצאו בבדיקות דם שני גורמי סיכון ליתר קרישתיות דם שיכולה להביא לאירועים וסקולריים ולאוטמים: 1) הומוזיגוטיות ל MTHFR 2) ערך גבוה במקצת
(9) של נוגדן IGM לקרדיוליפין (ערך רגיל עד 7). לכן ניתן לקבוע שהשפעת האירוע החריג בעבודה הינה פחותה בהרבה מהשפעת גורמי הסיכון של יתר קרישתיות שבגינם היא קיבלה טיפול באספירין ובפלביקס". בחוות דעתו בתיק יהודית פישהוף בל 6650/06 קבע המומחה כי "יש גורמי סיכון, כגון הפרעות בקרישה שלא מגבירים את הסיכון (לאירוע מוחי) אבל מגבירים את עוצמת הדמם במידה והוא מתרחש".

לאור האמור, מתבקש המומחה להשיב האם חוות דעתו בתיק זה תואמת את האמור בחוות דעתו בתיק יהודית פישהוף או שיש מקום לשינוי חוות דעתו בתיק שבלפנינו לאור תשובתו, כמצוטט לעיל.

1.2. בחוות דעתו מיום 4.8.09 כותב המומחה כי "ניתן לומר כי האירועים בעבודה החישו את בואו של האירוע המוחי ויתכן שאלמלא האירוע, בואה של המחלה בצורתה הנוכחית, היתה נדחית או לא מופיעה כלל.

לאחר מכן, ממשיך המומחה וכותב, כי "ניתן לומר שאלמלא האירוע החריג יתכן שלא היה נגרם אירוע מוחי בחודש יוני 2006. אבל ניתן גם לומר שהסיכוי להופעת האירוע המוחי, בגלל האירוע בעבודה ללא גורמי סיכון, הינו קטן ביותר בהשוואה לסיכוי של הופעת אירוע מוחי בגלל האירוע בעבודה בנוכחות גורמי סיכון".

לאור המצוטט לעילף מתבקש המומחה להשיב לשאלת היחס בין האירוע בעבודה ובין עיתוי האירוע המוחי (להבדיל ממחלת המערערת בכללותה), ולהשיב לשאלה – האם סביר יותר להניח בנסיבות המקרה, שאלמלא האירוע בעבודה, האירוע המוחי היה נדחה למועד אחר; או שסביר יותר להניח שאלמלא האירוע בעבודה האירוע המוחי היה מתרחש באותו פרק זמן בו הוא התרחש בפועל.

תשובה לכאן ולכאן לשאלה זו נחוצה להכרעה משפטית בתיק לאור מבחני הפסיקה להכרה באירוע מוחי כתאונה בעבודה.

2. המומחה מתבקש להשיב לשאלות ההבהרה תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו והחומר המצורף.

3. המזכירות תעביר אל המומחה במצורף להחלטה זו את כל החומר הרפואי שעמד בפניו בעת מתן חוות דעתו וכן את חוות דעתו הקודמות.


4. מעקב:

4.1. ההחלטה תומצא לצדדים.

4.2. לעיון בעוד 45 יום מיום משלוח ההחלטה למומחה.

ניתנה היום 25.3.2010, בהעדר הצדדים.

לאה גליקסמן, שופטת

סגנית הנשיאהמעורבים
תובע: רוזנטל רעיה
נתבע:
שופט :
עורכי דין: ע"י ב"כ עו"ד,ע"י ב"כ עו"ד