ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רחל יעקבסון נגד הרשות המוסמכת-ח :

1

בתי המשפט

ועדת הערעורים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים התשי" ז-1957

בתל אביב – יפו

וע 000795/08

בפני:

כב' השופטת עינת רביד – יו"ר

פרופסור יוסף זהבי – חבר

עו"ד דן יערי – חבר

נ ג ד

המשיבה

הרשות המוסמכת

סמל ועו"ד שוהם

ע"י ב"כ עו"ד

החלטה

1. הערר נסב על שאלת הרטרואקטיביות של קבלת קצבה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, התשי"ז – 1957 (להלן: "החוק ") וכן על זכאותה של העוררת לקבלת הטבות על פי חוק הטבות לניצולי שואה, התשס"ז-2007 (להלן: "חוק ההטבות").

2. אין מחלוקת כי העוררת זכאית לקצבה על פי החוק בשל הפגיעות שעברה בתקופת השואה והיא אכן מקבלת קצבה שכזו. על פי הערר שהגישה, לפי הבנתנו, העוררת קובלת על כך שאינה מקבלת הטבות וכן על כך שהיא מקבלת קצבה רק משנת 1.8.07, כאשר היא סובלת כתוצאה מהרדיפות במהלך כל השנים.

3. העוררת אינה זכאית להטבות על פי חוק ההטבות משום שהיא זכאית לקצבה על פי החוק ועל פי סעיף 3 לחוק ההטבות מי שמקבל קצבה על פי החוק אינו זכאי להטבות.

4. העוררת אינה זכאית על פי החוק לקצבה רטרואקטיבית, כיוון שחוק נכי רדיפות הנאצים (ביטול הגבלת מועדים להגשת בקשה לזכאות), התשנ"ח – 1998, אשר ביטל את ההתיישנות ואיפשר את הגשת התביעה לקצבה, קבע במפורש בסעיף 3 כי התגמול וההטבות יינתנו רק מהאחד בחודש שבו הוגשה הבקשה לתגמול. העוררת טענה כי לא הייתה מודעת לזכויותיה כל השנים, בהתחשב בכך שהייתה ילדה קטנה כאשר עלתה לארץ (העוררת ילידת 1941 ועלתה לארץ בשנת 1947) וכי המדינה היא זו שהייתה אמורה לידע אותה ולדאוג שתדע את זכויותיה ותתבע אותן. מאידך שמענו מפיה בדיון כי בגיל 7 היא אומצה על ידי משפחה בישראל, אשר שימשה לה כאפוטרופוס טבעי ומי שאמון על זכויותיה.

5. שאלת אחריות המדינה ליידע את אזרחיה על זכויותיהם היא שאלה נכבדה, אולם אין היא בגדר הנושאים העומדים בפני הועדה זו, הדנה על פי החוק והוראותיו הברורות ולא בשאלות שעילתן שונה ואינה נובעת מן החוק או מחוק ההטבות.

6. בדיון הציעה ב"כ המשיבה כי הועדה תפנה את תיק העוררת לבדיקה מחודשת של שיעור נכותה, כיוון שעל פי דבריה בדיון מצבה הרפואי חמור יותר משיעור אחוזי הנכות שנקבע לה בועדה הרפואית.

7. לפיכך הועדה קובעת כי הערר עצמו נדחה, אולם תיקה הרפואי של העוררת אצל המשיבה יופנה לבדיקה מחודשת בועדה רפואית על מנת לבחון מחדש את שיעור אחוזי הנכות המגיעים לה. הועדה גם מציעה לעוררת להגיש למשיבה את כל מסמכיה הרפואיים בעיקר בכל הנוגע לאישפוזים, היה וטרם הגישה אותם לתיקה אצל המשיבה.

זכות ערעור על ההחלטה לביהמ"ש המחוזי תוך 45 יום מיום קבלת ההחלטה.

ניתנה היום כ"א באלול, תשס"ח (21 בספטמבר 2008) בהיעדר הצדדים.

פרופסור יוסף זהבי

חבר

עינת רביד, שופטת

יו"ר הועדה

עו"ד שמואל בריצמן

חבר

קלדנית: סמדר