ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל - אלכסנדר קונובלוב :

1

בתי המשפט

בית משפט מחוזי נצרת

פ 000108/08

בפני:

כבוד השופט יצחק כהן - סגן נשיא

תאריך:

22/09/2008

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

אלכסנדר קונובלוב

הנאשם

נוכחים:

בשם המאשימה: עו"ד שרוני

בשם הנאשם: עו"ד אלכביר

הנאשם בעצמו באמצעות הליווי

גזר דין

1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, על פי הסדר טיעון לפיו תוקן כתב האישום, הוסכם על קבלת תסקיר שרות מבחן בטרם טיעון לעונש, הטיעון לעונש, טיעון פתוח.

סיפור המעשה על פי כתב האישום המתוקן מלמד על כך כי ביום 18/8/08 בסמוך לשעה 02:00, נכנס הנאשם למאפיה בה עבד המתלונן לבדו, תפס קופת צדקה גדולה ממתכת אשר עמדה על השולחן, איים על המתלונן באמצעותה והורה לו לפתוח את הקופה הרושמת.

המתלונן שפחד מהנאשם הראה לו כי בקופה מטבעות בלבד וכאשר המתלונן גם אמר לנאשם: "אתה לא גבר, מה אתה לוקח קופת צדקה?", הכה בו הנאשם באמצעות קופת הצדקה וברח מהמקום.

במעשיו אלה, ביצע הנאשם על פי כתב האישום המתוקן עבירות של גניבה ותקיפה סתם.

במסכת השניה לכתב האישום, מלמד כתב האישום כי ביום 17/8/08 בסמוך לשעה 18:00, נכנס לחצר ביתו של אלמלח ולקח משם ארגז מלא בקבוקי בירה ריקים בשווי של כ – 40 ₪, אחד השכנים אשר הבחין בנאשם צעק לעברו, אך זה ברח תוך שהוא מתעלם ממנו אך כשראה שהשכן ממשיך ורודף אחריו, הניח את הארגז מידיו ונמלט מהמקום.

דקות ספורות לאחר מכן, בעוד השכן מדווח למשטרה על האירוע, חזר הנאשם למקום בו הניח את הארגז ומכר אותו למעדניה סמוכה.

על אלה, הורשע הנאשם בעבירה של כניסה למקום מגורים וגניבה.

2. כאמור, בעניינו של הנאשם התקבל תסקיר, התסקיר מלמד על משפחת המוצא של הנאשם, עלייתו ארצה, הניתוק מהאב, מערכת היחסים במשפחה, התגייסותו לצה"ל, מעורבותו בעבירות נגד פקודת הסמים במסגרת הצבאית, שליחתו למאסר עקב כך, עבירות חוזרות ונשנות כפי שעוד יפורט להלן, כאשר באשר לעבירות נשוא גזר הדין כאן, קובע שרות המבחן כי הנאשם קיבל אחריות מילולית לביצוען תוך הפחתה מחומרתן, המעיט במעשיו, לא התחבר לפגיעה במעשי העבריינות שביצע, התייחס למעשיו העבריינים בצורה שטחית ולקונית, שלל נזקקות טיפולית, טען כי הוא מבקש לפתוח דף חדש, הנו נקי מסמים כאשר סופו של תסקיר מלמד כי הנאשם אינו מחובר לחלקים בעייתיים בתפקודו ומכאן, גם לא לצורך בשינוי או שיקום, אינו פתוח לסיוע ועזרה ומכאן, לא יהיה מגויס להליך טיפולי וסופו של תסקיר שהנו מסתיים ללא המלצה.

גליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם מלמד כי עבר עבירות על פקודת הסמים המסוכנים, נדון למאסרים בפועל ולמאסרים על תנאי, חזר ועבר עבירות על פקודת הסמים המסוכנים לאחר נשוא הרשעתו ומאסרו בבית הדין הצבאי (תיק 46/03), לרבות עבירות של יצוא, יבוא, סחר ואספקת סמים פעם אחר פעם כדי 10 עבירות שקובצו לתיק פלילי 2242/05 בבית משפט השלום בטבריה.

3. ב"כ המאשימה מבקשת לגזור על הנאשם מאסר ארוך ובלשונה כדי המקסימום האפשרי, מאסר מותנה שירתיע מעבירות רכוש, אלימות וסמים, מאחר ומדובר במעשים אשר נעשים לטענה, כדי מימון לסמים וכן מבקשת פיצוי למתלוננים וקנס.

מפנה ב"כ המאשימה לחומרת המעשים, לריבוי הרשעותיו הקודמות של הנאשם, לעובדה שמדובר בעבירת אלימות בשעות הלילה כאשר העובד המתלונן לבדו במאפיה, נטילת קופת צדקה על המשתמע מכך והכאת המתלונן ולאחר מכן, במסכת השניה של כתב האישום, נשוא הגניבה והכניסה שלא כדין למקום מגורים.

מבקשת לדחות את הנסיבות האישיות של הנאשם מפני חומרת המעשים, המעשים בוצעו באותו יום בהפרש שעות קצר, הנאשם לא לוקח אחריות של ממש על מעשיו ויש לגזור עליו כאמור, מאסר בפועל ארוך ומאסר על תנאי מרתיע, פיצוי וקנס.

מנגד, טוען הסניגור כי יש לשים לב לתיקון כתב האישום, לטעמיו לא היה מקום לכתב האישום המקורי (בעבירת שוד) מלכתחילה, הפגיעה לטעמו במתלונן היתה קלה, מדובר בגניבה בערך של מה בכך, הנאשם נגמל מהסמים, מנסה למצוא עבודה, עובד בעבודות מזדמנות, הביע חרטה, אין לו עבר בגניבות ורוצה לפתוח דף חדש בחייו.

מבקש להסתפק בתקופת המעצר עד היום (כחודש ימים) כעונש.

הנאשם עצמו הביע צער וביקש לפתוח דף חדש, לעבוד ולעזור לאמו.

4. דעתי כדעת המאשימה.

מדובר במעשים חמורים, הערך הכספי של מעשי הנאשם במאפיה שעה שהוא מטיח קופת צדקה במתלונן אינו הגורם הדומיננטי בהיבט העברייני של מעשיו.

הנאשם נכנס למאפיה בשעת לילה מאוחרת, כאשר המתלונן עומד לבד וכשזה מראה לו כי בקופה מטבעות בלבד ומתריס כלפיו באשר לגניבת הקופה –קופת צדקה, מכה בו הנאשם וגונב את קופת הצדקה, זאת לאחר שכ – 8 שעות קודם לכן, הנאשם גונב ארגז בקבוקים ריקים ולאחר שהוא מניחו מידו עקב זעקות שכן שרדף אחריו, הרי, שעה שהשכן מודיע ומדווח למשטרה, חוזר הנאשם, נוטל את הארגז ומוכר אותו במעדניה סמוכה.

תסקיר שרות המבחן מלמד כי הנאשם אינו מחובר למעשיו העברייניים, התייחסותו שטחית ולקונית, הפחית מחומרת מעשיו וקבלת האחריות על ידו הנה מילולית בלבד.

גליון ההרשעות הקודמות של הנאשם מלמד כי לא למד את לקחו, מאסרים בפועל ומאסרים על תנאי לא גרמו להרתעתו ואף שעה שבית המשפט הושיט יד לקראתו, פירש זאת למרבה הצער שלא כהלכה.

מדובר בפגע רע, המהווה סיכון לשלום הציבור.

לזכותו של הנאשם יש לזקוף את הודאתו, גילו הצעיר, מצבו המשפחתי כמתואר בתסקיר שרות המבחן והבעת הצער.

סופו של יום, לאחר ששקלתי את המכלול המונח בפני לקולא ולחומרא ולמרות חומרת מעשיו של הנאשם ומתוך רצון ליתן לו הזדמנות נוספת להיטיב את דרכיו בעתיד ובהתחשב בגילו הצעיר, לא אמצה עמו את הדין ואני גוזר על הנאשם, תוך הכבדה בתנאי כגורם מרתיע, עונשים כמפורט:

א. אני גוזר על הנאשם 32 חודשי מאסר מתוכם, בנסיבות כאן וכמבואר, 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל והיתרה, 14 חודשי מאסר תהא על תנאי.

התנאי יהא לתקופה של 3 שנים ויחול על העבירות בחוק העונשין המנויות בסימן ט' בפרק ח', סימנים ד' ו – ח' בפרק י' וכל המנוי בפרק י"א לחוק העונשין.

ב. לא ראיתי לגזור קנס ופיצוי למתלוננים בנסיבות כאן.

ג. מימי המאסר כפי שנגזרו, ינוכו ימי מעצרו של הנאשם.

ד. הודעה זכות ערעור.

ניתן היום כ"ב באלול, תשס"ח (22 בספטמבר 2008) במעמד ב"כ המאשימה, ב"כ הנאשם והנאשם בעצמו.

יצחק כהן – שופט

סגן נשיא

000108/08פ 054 עדן ונדר