ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל - דיניאור אקרמוב :

1

בתי המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע

עפ 005120/08

בפני:

כבוד השופטת, רחל ברקאי

תאריך:

22/09/2008

בעניין:

מדינת ישראל

ע"י ב"כ עו"ד

אבי ביטון

המערער

נ ג ד

דיניאור אקרמוב ת.ז. 313633422

המשיב

פסק דין

  1. מונח בפני ערעור המדינה על פסק דינו של בית משפט השלום באילת (כב' השופט י. עדן) בתיק תעבורה 10025/08, לפיו הורשע המשיב בעבירה של נהיגה בשכרות בניגוד לסעיף 62 (3) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א – 1961, כאשר בבדיקת הנשיפה שנערכה לו נמצא ריכוז אלכוהול של 480 מיקרו גרם בליטר אוויר. בית משפט קמא גזר על המערער את העונשים הבאים: פסילה מלהחזיק ולקבל רישיון נהיגה ל-24 חודשים, בסיווג המאפשר למערער לנהוג בחלק משעות היום ברכבו הפרטי, פסילה על תנאי של 12 חודשים למשך 3 שנים וקנס כספי בסך 3,000 ₪.

הערעור מופנה כלפי קולת העונש במיוחד כלפי ההחלטה לסווג את עונש הפסילה באופן המאפשר למשיב לנהוג כל יום בין השעות 07:00 ל-17:00.

  1. טען ב"כ המדינה כי טעה בית משפט קמא כאשר התעלם לחלוטין מהאינטרס הציבורי המחייב ענישה מחמירה בנסיבות בהן אדם אוחז בהגה בהיותו תחת השפעה של משקאות חריפים ובמיוחד כאן כאשר נתפס המשיב נוהג ברכבו בהיותו שיכור כאשר בגופו רמת אלכוהול העולה פי שתיים על המידה המותרת. עוד טען ב"כ המדינה כי טעה בית משפט קמא עת התעלם מההשלכות שעלולות להיות לגזר דין זה על נהגים אחרים הנדרשים לתת את הדין בנסיבות דומות.
  1. מנגד ביקש המערער כי בית המשפט לא יתערב בפסק הדין של בית משפט קמא אשר נתן את הדעת לנסיבותיו האישיות, בין היתר העובדה כי הינו מפרנס יחיד שעיקר פרנסתו מעיסוקו העצמאי בעבודות גינון ברחבי העיר אילת, המחייב אותו להתנייד ממקום למקום, באמצעות רכבו. ציין המערער כי מיד לאחר גזר הדין הפקיד הוא את רישיון הנהיגה שלו וכי מקפיד הוא לעשות שימוש ברכבו רק לצורכי עבודתו, כפי שחייב אותו בית המשפט. עוד ציין כי למד את לקחו.
  1. אכן כמדיניות ראויה יש להשית עונשי פסילה בפועל כדי למגר את התופעה של נהיגה בשכרות, מדיניות אשר עוגנה בדברי החקיקה עת קבע המחוקק בחוק תקופת פסילה מינימלית בת שנתיים ימים לצד עבירה זו, כמענה לתופעה החברתית המסוכנת של נהיגה בשכרות אשר גובה קורבנות בנפש וברכוש. לכך גם נתן את הדעת בית המשפט העליון בפסיקה ענפה בנושא. הגם זאת רשאי בית משפט במקרים מיוחדים לסטות ממדיניות זו.
  1. במקרה דנן ראה לנכון בית משפט קמא לסטות ממדיניות הענישה בדרך של סיווג עונש הפסילה וזאת כדי לא לגדוע את מקור פרנסתו של המשיב. אלא, שככל שנכון היה ליתן את הדעת לשיקול זה שגה בית משפט קמא באיזון כלל השיקולים ולא נתן את המשקל שראוי היה לתת לאינטרס הציבורי העומד מנגד. סיווג עונש הפסילה בצורה כה גורפת לכל תקופת הפסילה ומבלי לסווגה לסוגי כלי רכב כי אם לשעות נהיגה מחטיא במידת רבה את מטרת הענישה.
  1. לפיכך רואה אני לנכון להתערב בגזר דינו של בית משפט קמא ואני קובעת כי הסיווג עליו הורה בית משפט קמא יחול רק על תקופה בת 12 חודשים כאשר ביתר התקופה יעמוד הסיווג בתוקפו. משמע הדבר כי המערער נדרש להפקיד את רישיון הנהיגה שלו תוך 30 יום מהיום במזכירות בית המשפט השלום לתעבורה באילת. ממועד זה יהיה בפסילה מלאה תקופה של 12 חודשים. לשם עבודתו יסתייע באדם אחר, הגם הקושי שבדבר. לאחריה, ביתרת התקופה יהיה בפסילה בסיווג שקבע בית משפט קמא.

ניתן היום כ"ב באלול, תשס"ח (22 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

005120/08עפ 055 בת שבע