ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ"י נגד ג'רבי שימי דוח-א תא תנועה-21200634505 :

1

בתי המשפט

בית משפט לתעבורה ת"א - יפו

בש 002654/08

בתיק עיקרי: ת 031380/08

בפני:

כב' השופטת רות כצמן

תאריך:

22/09/2008

המבקשת

נ ג ד

ג'רבי שימי

המשיב

החלטה

בפני בקשת המשטרה להאריך צו פסילה מינהלי מלהחזיק רשיון נהיגה של המשיב עד תום ההליכים בתיק זה.

שמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים ועיינתי בתיק החקירה המשטרתית.

כל אימת שבקשה כזו מוגשת לבית המשפט מתעוררת תמיד השאלה מה הם השיקולים אשר צריכים להדריך את פוסל הרשיון, בין אם זה קצין משטרה מוסמך ובין אם זה שופט המבקש להאריך את הפסילה או לבטלה. ניתן כעת לקבוע על סמך החלטות רבות שניתנו בבתי המשפט במשך השנים האחרונות כי השיקול העיקרי והדומיננטי הוא זה של שמירה על שלום הציבור. היינו, יש לבדוק ולבחון בכל מקרה באיזה מידה הנהג המסויים עשוי להוות סכנה לציבור אם יורשה להמשיך לנהוג ברכב מנועי לפני בירור דינו במשפט שיוגש נגדו. כיצד איפוא בודקים ומאבחנים סכנה זו ? ניקבע כי בבוא בית המשפט לשקול ביטול פסילה צריכים לבדוק שני היבטים. האחד, אורח נהיגתו של בעל הרשיון בעבר, והשני אורח נהיגתו במקרה הקונקרטי אשר נתן את העילה לפסילה. והיה אם שניים אלה או רק אחד מהם מורים בעליל על נטייתו של בעל הרשיון לזלזל באורחות נהיגתו תוך סיכון שלום הציבור, כי אז מצווה בית המשפט לפסול את הרשיון. כמובן, לא כדי להעניש, אלא כדי לשמור על שלום הציבור.

באשר לנסיבות המקרה הקונקרטי אשר שימשו עילה לפסילת רשיון הנהיגה

המבקש נהג ביום 22.8.08 בשעה 03:45 או סמוך לכך במכונית הנושאת לוחית זיהוי מספר 29-418-94 בת"א לאורך רח' כ"ג יורדי הסירה מכיוון מערב למזרח. נעצר ליד בית מספר 8. מפיו של הנהג נדף ריח חריף של אלכוהול, עיניו היו אדומות מאד. לשאלת השוטר ענה כי לא שתה. הוא ביצע בדיקה בנשיפון. מאחר ובנשיפון הניפוח עבר את הקו, וזה שימש אינדיקציה לשתיה, הוא התבקש לבצע בדיקת ינשוף על מנת לקבל תוצאה מספרית. המשיב סרב, על אף שהוסברה לו מה משמעות הסירוב וזאת מספר פעמים.

על פי דוח המאפיינים, הריח שנדף מפיו היה חזק, דיבר לא לעניין וכשנשאל אם שתה השיב בשלילה ואמר כי רק בא לקחת את אחותו. בעת השימוע שנערך לו, השיב כי שתה שתי כוסות יין.

במקום אחר השיב המשיב כי: "שתיתי קצת שתיתי קצת יין אולי איזה בירה שתיים". "אני בן אדם שמתמסטל מהר" ובאותו תחקור אף אמר שוב "פה בנמל שתיתי".

המשיב אוחז ברשיון נהיגה משנת 2002 ולחובתו 6 הרשעות קודמות.

לאור מכלול הנסיבות; בפרט, סירובו של המשיב לערוך בדיקה במכשיר הנישוף על פי דרישת שוטר אשר הריח מפיו ריח חזק של אלכוהול, אני מחליטה להאריך את הפסילה, אך קוצבת אותה לתקופה של 6 חודשים מיום בו נפסל מינהלית – היינו 24.8.08.

ניתנה היום כ"ב באלול, תשס"ח (22 בספטמבר 2008) במעמד

רות כצמן , שופטת

שופטת עמיתה

קלדנית: ענת שגיא