ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אוחיון נגד א.פ.א חשמלאים בע"מ :


4

בתי המשפט

בית משפט לתביעות קטנות ירושלים

תק 002276/09

בפני:

כב' השופטת זוכוביצקי רות

תאריך:

23/02/2010

בעניין:

אוחיון אשר

התובע

נ ג ד

1 . א.פ.א חשמלאים בע"מ

2 . מנורה חב' לביטוח בע"מ

הנתבעות

פסק דין

בפני תביעה בגין נזק שאירע בתאונת דרכים בין רכביהם של התובע אוחיון לבין משאית השייכת לחברת א.פ.א. חשמלאים בע"מ נתבעת מס' 1. ברכבה של נתבעת מס' 1 נהג עובד החברה מר אשוט ארוטיוניאן (להלן – נהג המשאית). נתבעת מס' 2 היא חברת הביטוח שבה היתה מבוטחת משאיתה של נתבעת מס' 1.

התובע נהג ברכב מסוג רנו מספר רישוי 75-013-00 (להלן – הרכב) ונהג המשאית נהג במשאית שמספר הרישוי שלה 40-424-64 (להלן – המשאית).

לטענת התובע הוא נסע בנתיב הימני הקיצוני מבין שלושה נתיבים לפניה שמאלה לירושלים, לשם ביקש להגיע. מימינו היה אי תנועה ומשמאלו נסעה המשאית. לדבריו, נהג המשאית שנסע בנתיב האמצעי וביקש לפנות שמאלה עשה זאת בקשת תוך כדי חדירה לנתיב הימני שבו נסע התובע. לפני התובע נסעו מכוניות ובהתחלף האור לירוק המכוניות שלפניו נסעו, הוא לא נצמד אליהן ועל כן נוצר רווח שאליו סטתה המשאית ימינה כדי לבצע פניה ימינה בקשת רחבה. לטענת התובע רכבו נזוק על ידי שפשוף צידו השמאלי לאורך הצד השמאלי. לדבריו נהג המשאית רצה לפנות שמאלה מן הנתיב הימני ולכן סטה או שרצה לפנות שמאלה בקשת רחבה לאור העובדה שמדובר במשאית גדולה. כשהבחין התובע בפניית המשאית לעברו ובתחילת הפגיעה ברכבו ניסה להתחמק, סטה במהירות שמאלה ועלה על אי התנועה שמימין. מאחר שהדבר קרה במהירות רבה לא הספיק לצפור ובאופן אינסטינקטיבי ברח שמאלה. התובע דחה מכל וכל את טענת הנתבעים שכביכול הגיע מנתיב אחר, איבד את השליטה על הרכב, השתמש בבלמים, פגע במשאית וסטה שמאלה לאי התנועה.

טענת נהג המשאית היא שהגיע לרמזור אדום, עצר אחרי נהג אוטובוס לשתיים או שלוש דקות, החל בנסיעה ולפתע שמע קול שפשוף בברזלים וראה ש"על המשאית" נמצא רכב התובע. לראיה הציג נהג המשאית את הצילומים נ/1 ו- נ/2. לטענתו קיימים על הכביש סימני בלימה של הרכב שבהם ניתן להבחין ב- נ/1 ו- נ/2. לטענתו התובע רצה לפנות ימינה ולא שמאלה, מקום שנסע בו עובר לתאונה ועל כן בלם, איבד את השליטה ופגע במשאית.

נהג המשאית מודה כי "צריך לפנות שמאלה מהנתיב הימני" (עמוד 9 שורה 25 לפרוטוקול).

לא קיבלתי את גרסת נהג המשאית. היא לא הוכחה אפילו לא לכאורה והיא אף מחוסרת כל היגיון. הנזקים ברכב ובהם השפשוף מחזקים את גרסת התובע. מדוע יעלה התובע על אי תנועה וידחק בין אי התנועה למשאית הגדולה שלפניו. אף בר דעת לא ינהג כך. לעומת זאת, הפניה שמאלה של משאית גדולה צריכה להעשות בקשת רחבה לעיתים תוך כדי סטיה ימינה וכך עשה נהג המשאית. נהג המשאית מודה שפניה שמאלה אמורה על פי החוק להתבצע מהנתיב הימני. מאחר שהמשאית גדולה נהג המשאית לא הבחין ברכב אלא לאחר ששמע את רעש ההתנגשות. ב- נ/1 ו- נ/2 אינני מבחינה בסימני בלימה כלשהם. הסימון הצהוב הוא בוודאי לא סימן בלימה. סימון זה נעשה בלורד על ידי נהג המשאית ואין לו בעיני כל ערך ראייתי.

יתר על כן, לו סטה התובע לעבר המשאית הפגיעה הראשונית היתה אמורה להיות בצד הקדמי שמאלי של הרכב אך לא כך היה. על פי דו"ח השמאי נפגעו דלת קדמית ודלת אחורית בצד שמאל של הרכב. אומנם היה צריך להחליף גם את הכנף הקדמית שמאלית אולם הכנף נפגעה ככל הנראה רק לאחר הפגיעה בצד השמאלי של הרכב לאורכו.

לא קיבלתי את הטענה כי יש לדחות את התביעה הואיל והתובע לא העיד את הנוסעים ברכבו. התובע עשה מאמצים להזמין העדים אך הדבר לא צלח בידו.

לאור האמור לעיל אני קובעת כי נהג המשאית הוא האחראי לתאונה וכתוצאה מכך לנזקים שנגרמו לרכבו של התובע.

הנתבעים לא חקרו את עושה חוות הדעת מטעם התובע, לא הציגו חוות דעת מטעמם ולפיכך יש לקבל את אומדן הנזקים כפי שנקבעו על ידי השמאי מטעם התובע.

לפיכך הנתבעים יחד ולחוד ישלמו לתובע את נזקיו בסך – 4,736 ₪ על פי חוות דעת השמאי. שכר טרחת השמאי – 500 ₪. אגרת בית משפט – 60 ₪. ובסך הכל – 5,296 ₪.

אינני פוסקת לתובע סכום כלשהו בגין עוגמת נפש וטרחה.

הסכום הנ"ל ישולם תוך 30 יום מיום 1.3.2010. אם לא ישולם הסכום הנ"ל במועדו ישא ריבית והצמדה כחוק מיום הגשת התביעה דהיינו מיום 26.4.2009 ועד לתשלום המלא בפועל.

לצדדים זכות בקשת רשות ערעור כחוק.

מזכירות תשלח פסק דין זה לצדדים.

ניתן היום ט' באדר, תש"ע (23 בפברואר 2010) בהעדר הצדדים.

רות זוכוביצקי, שופטתמעורבים
תובע: אוחיון אשר
נתבע: א.פ.א חשמלאים בע"מ
שופט :
עורכי דין: