ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבו נג'מה נגד מראם :


בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

א 006295/09

לפני:

כב' השופטת ליפשיץ-פריבס מרים

23/02/2010

בעניין:

אבו נג'מה לואי

ע"י ב"כ

עו"ד וליד זחאלקה

התובע

נ ג ד

1 . מראם נג'אר

2 . מנורה חב' לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ

עו"ד אדי סעדון

הנתבעות

פסק דין

1. התביעה היא לתשלום נזקי התובע בגין תאונת דרכים, בה היו מעורבים רכבו ורכבה של הנתבעת 1 (להלן-"הנהגת") המבוטח ע"י הנתבעת 2 (להלן-"הנתבעת").

2. אין חולק כי הנהגת פגעה ברכבו של התובע מאחור (כאמור בעדותו בעמ' 1 שורה 16 לפרוטוקול ובעדותה של הנהגת, בעמ' 8 שורה 4). הנתבעת, שיגרה לתובע המחאה בסך של 6,928 ₪ בגין נזקי רכבו בחזית האחורית ואת הוצאותיו לשכ"ט שמאי.

3. המחלוקת היא, אם הנהגת גרמה גם לנזקים בחזית רכבו של התובע, שלגירסתו, היא הדפה את רכבו לעבר רכב שהיה לפניו. הנהגת, מכחישה את אחריותה לנזקים אלו וטוענת כי קודם לפגיעתה ברכבו של התובע, התרחשה תאונה בינו לבין רכב של צד ג', שהיה מצוי לפניו.

4. שמעתי את עדותו של התובע על כך שעם פגיעתה של הנהגת ברכבו, הוא נהדף לעבר עמוד המצוי ברחוב ופגע בו, ולאחר מכן הוא חזר לכביש, למרחק של 20 מטר, למקום בו היה מצוי רכב צד ג' אשר הוא נהדף, עד אליו(עמ' 1 שורות 17-16). התובע הוסיף ואמר כי צד ג' אישר באוזניו, כי לא נגרם לרכבו כתוצאה מפגיעתו בו (עמ' 2 שורה 1). בהמשך עדותו, שינה התובע מדבריו ואמר כי המרחק בינו לבין רכב צד ג' היה לא פחות מ- 10 מטר וכי הוא לא דיבר עם הנהג ברכב צד ג' (עמ' 2 שורה 19). מאוחר יותר, תיקן התובע ואמר: "ירדתי ודיברתי איתו ושאלתי למה עמד. פגעתי באוטו שלפני הטמבון שלי, עמד על הגלגל שלו". במענה לשאלה על הפגיעה בעת שהיה מרחק של 10 מטר, השיב התובע: "כי הנתבעת פגעה בי והעיפה אותי קדימה". לדבריו, הוא שמע 2 מכות של פגיעת הנהגת ברכבו. לאחר שהוסט רכבו לאלכסון, הוא שמע שוב מכה (עמ' 2 שורות 29-23) והוסיף בהמשך דבריו, כי המרחק בינו לבין רכב צד ג' היה 20 מטר (עמ' 3 שורה 10).

5. מנגד העידה הנהגת באומרה כי אין עמוד בצומת או בכביש. חיזוק לכך, ניתן בעדותו של אביה, הבעלים על הרכב בו היא נהגה, בדבר היעדר עמוד שם (עמ' 6 שורה 5 ועמ' 11 שורה 19).

6. לגירסת הנהגת, לאחר שהיא פגעה ברכב של התובע שהיה לפניה, היא יצאה מרכבה וראתה את התובע משוחח עם נהג אחר, שרכבו היה מצוי לפני רכבו של התובע. לדבריה, היא שמעה את צד ג' אומר לתובע, שלא נגרם לרכבו כל נזק. לגירסתה, רכבה לא הדף את רכבו של התובע קדימה עקב פגיעתה בו מאחור (עמ' 9 שורות 13-6 ).

7. הנהגת, הגישה הודעה לנתבעת על התאונה (סומן כנספח 6 לכתב ההגנה). בהודעתה הודתה באחריותה לפגיעה מאחור ברכבו של התובע, כדלהלן: "בכביש רטוב החלקתי לעבר רכב צד ג' שהיה לפני ופגעתי בו מאחור".

8. עיון בחוות הדעת של השמאי מטעם התובע מלמד כי נזקיו בחזית האחורית ברכבו אינם חמורים ביותר. בכך, יש כדי להעיד שהפגיעה מאחור, לא היתה חזקה ביותר. אם אכן היה בפגיעה, כגירסת התובע, כדי להדוף את רכבו למרחק של 20 מטר צפוי, שהפגיעה מאחור תהיה קשה יותר בפרט כאשר לדבריו, הוא נהדף עד לעמוד ומשם חזרה לכביש, למרחק רב. לא השתכנעתי מעדותו של התובע כי אכן היה מצוי עמוד בכביש. היה צפוי, כי לנוכח הכחשת קיומו של עמוד בכביש בכתב ההגנה, יציג התובע ראייה על מיקומו שם, לצורך הוכחת גירסתו על פגיעתו בעמוד והדיפתו ממנו.

9. כך גם עולה תהייה, כיצד זה סטה רכבו לאלכסון לעבר העמוד, כפי שתאר את הדיפתו, בעוד הרכבים היו מצויים האחד לפני השני עובר לתאונה. בנוסף לכך, לא סביר שלנוכח הדיפת רכבו של התובע בעוצמה רבה כדבריו, יצא רכב צד ג' ללא פגע בחזית האחורית שלו, כפי שעלה מהעדויות. התובע, למרות נזקיו הכבדים, לא טרח לקחת את פרטיו את של צד ג' כדי להזמינו לעדות על מנת להוכיח כי נזקיו כולם, נגרמו דווקא, מפגיעת הנהגת ברכבו.

10. בנסיבות אלו, אני מעדיפה את גירסתה של הנהגת על פני גירסת התובע וקובעת כי האחריות לנזקי התובע בגין התאונה מוטלת על הנהגת, רק ביחס לנזקיו בחזית האחורית ברכבו.

11. הנזקים, הוכחו בחוות דעת של השמאי וכן הוכח התשלום לשכר טירחת השמאי. לפיכך, אני מחייבת את הנתבעת בתשלום לתובע בסך של 7,794 ₪, הוא התשלום שנישלח על ידה אליו קודם להגשת התביעה, והוחזר לה על ידו. בנסיבות אלו, התשלום ישא ריבית והפרשי הצמדה ממועד הגשת התביעה ועד ליום התשלום בפועל.

12. לנוכח דחיית הפיצוי שהועבר לתובע קודם להגשת התביעה בגין נזקיו בחזית האחורית והטרחת הנתבעת לבית המשפט, אני מחייבת את התובע בתשלום הוצאות משפט לנתבעת 2 וכן בשכ"ט עו"ד בסך 1,000 ₪ בצירוף מע"מ. הרשות בידי הנתבעת, לקזז מתשלומיה לתובע את ההוצאות בהן הוא חוייב.

13. עותק פסק הדין ישלח לצדדים.

ניתן היום ט' באדר, תש"ע (23 בפברואר 2010) בהיעדר הצדדים

ליפשיץ-פריבס מרים, שופטת

קלדנית: מ.א.מעורבים
תובע:
נתבע:
שופט :
עורכי דין: עו"ד אדי סעדון,עו"ד וליד זחאלקה