ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בטוח לאומי-סניף נגד עילית :


בתי המשפט

1

בית משפט השלום ירושלים

א 005429/06

לפני: כב' השופט אברהם רובין

23/02/2010

בעניין:

המוסד לביטוח לאומי

התובע

ע"י ב"כ עו"ד יראון פסטינגר

נ ג ד

1 . עילית (אריה) -חברה לביטוח בע"מ

2 . אבנר-איגוד לנפגעי רכב בע"מ

הנתבעות

ע"י ב"כ עו"ד א. אלבינצר

החלטה

1. עסקינן בתביעת שיבוב לפי ההסכם, אשר הוגשה בגין גמלאות נכות כללית ששילם ומשלם התובע לפלונית (להלן – "הנפגעת"), בגין פגיעתה בתאונת דרכים מיום 22/08/01.

2. הנתבעות מבקשות להגיש עדויות של חוקרים בנוגע לכושר השתכרותה של הנפגעת, במטרה להוכיח שקביעות רופאי ופקידי התובע בעניין זה שגויות.

3. דין הבקשה להידחות.

לא פעם בתביעות לפי ההסכם ביקשו מבטחות להעיד את רופאי המל"ל במטרה להוכיח שקביעותיהם שגויות. בקשות אלו נדחו לנוכח תכלית ההסכם שעניינה חסכון בהתדיינות במקרים קונקרטיים (ראו – בש"א (מחוזי י-ם) 7051/07 המל"ל נ' הדר; בר"ע (מחוזי י-ם) 3143/07 כלל נ' המל"ל – פורסמו באתר נבו). בת.א. 8380/06 הנ"ל נפסק כי:

"... ככלל חובת הפיצוי מכוח ההסכם קמה אם התובע מוכיח כי הוא משלם גמלאות לנפגע עקב נכותו שנגרמה בתאונת דרכים וכי הנתבע אחראי לפיצוי אותו נפגע בגין נזקיו אלה. בגדר כך לא נדרשים, במסגרת הדיון בתובענות אלה, לבירור מצבו הרפואי של הנפגע וקביעת הרופאים והוועדות הרפואיות הפועלות מטעם התובע מחייבת גם את המבטח הנתבע"

אותו הגיון חל גם במקרה שלפניי. ההסכם נועד בדיוק למקרים שבהם סבורות המבטחות שאולי היה מקום להתדיין עם התובע על רקע הנתונים שמתקיימים במקרה קונקרטי, והנתבעות ויתרו על זכותן להתדיין תמורת ההנחה המשמעותית לה הן זוכות בהסכם. ודוק, במקרה שלפניי התובע אף הסכים לבדוק שנית את הנפגעת לנוכח הראיות שהציגו לו המבטחות, ובכל זאת בסוף הדרך הוחלט שהנפגעת זכאית לגמלה.

4. אשר על כן, לא אתיר להעיד את החוקרים מפני שעדותם איננה רלבנטית למחלוקות שבתיק זה, כפי שהן הוגדרו ונתחמו בפסיקה שעסקה בתביעות לפי ההסכם (השוו – ת.א. 8380/06 הנ"ל).

5. הנתבעות יודיעו עד ליום 25/03/10 האם הן מסכימות לפסיקה על סמך החומר שבתיק וסיכומים בכתב.

6. עיון 28/03/10.

ניתנה היום ט' באדר, תש"ע (23 בפברואר 2010) בהעדר הצדדים.

אברהם רובין, שופט


מעורבים
תובע: המוסד לביטוח לאומי
נתבע: עילית (אריה) -חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: