ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יאיר בן דוד נגד ישראל בן אהרון :


בתי המשפט

1

בית משפט השלום ירושלים

הפ 000724/09

לפני:כב' השופט אברהם רובין

23/02/2010

בעניין:

1. ישראל בן אהרון

2. בן ציון גרובר

המבקשים

ע"י ב"כ עו"ד מרדכי וייס

נ ג ד

1. מועצה מקומית אפרת

ע"י ב"כ עו"ד עקיבא סילבצקי

2. יאיר בן דוד

ע"י ב"כ עו"ד עמיר פישר

המשיבים

החלטה

1. לפניי בקשת המשיב בהמרצת הפתיחה (בן דוד) לחייב את המבקש (בן אהרון) להציג בפניו את החוזים שנכרתו בינו לבין המועצה המקומית אפרת. בן אהרון מתנגד למבוקש בטענה שהתמחור המופיע בחוזים הינו סוד מסחרי.

  1. סעיף 23 לחוק עוולות מסחריות, התשנ"ט – 1999, מעניק לבית המשפט את שיקול הדעת לקבוע האם להגביל גילוי ראיה מסויימת לשם הגנה על סוד מסחרי. על בית המשפט לאזן בין האינטרס של בעל הסוד המסחרי לבין האינטרס של עשיית הצדק (ראו – רע"א 918/02 ויטלזון נ' פנטאקום בעמ' פ"ד נו(4) 865). כמו כן, על בית המשפט לשקול האם מבקש הגילוי הניח תשתית ראייתית לכאורית להוכחת טענותיו.

3. במקרה דנא, מבקש הגילוי איננו התובע אלא הנתבע. טענתו של בן אהרון לפיה פרטי התמחור שבחוזים הינם סוד מסחרי איננה משכנעת, שכן מדובר בחוזים שנכרתו בעקבות מכרזים (סעיף 3 לתגובת בן דוד), ולגבי חוזים כאלו נקבע בדין שיש לאפשר עיון בהם למי שלא זכה במכרז. אכן, גם בדיני המכרזים ניתן להגביל את העיון בסודות מסחריים אך מקובל לסבור כי לעניין זה תמחור איננו נחשב סוד מסחרי. (ראו – ש. הרצוג "דיני מכרזים" (מהדורה שניה – 2002) כרך ב' עמ' 357 ואילך). ניתן לומר שבחוזים הנכרתים אגב מכרז יש אפילו אינטרס ציבורי בגילוי פרטי התמחור, להבדיל מ"סודות מסחריים" אחרים, וזאת במטרה לעודד את התחרות ובכך להוזיל את העלויות לרשויות הציבוריות. ונזכור, עסקינן במכרזים שגרתיים לעבודות בניה ולפיכך גם מטעם זה קשה להשתכנע כי פרטי התמחור הינם סוד מסחרי.

4. אשר על כן, אני מורה לבן אהרון להמציא לבן דוד את החוזים המבוקשים עד ליום 07/03/10 ובן דוד ישיב להמרצת הפתיחה עד ליום 12/04/10.

ניתנה היום ז' באדר, תש"ע (21 בפברואר 2010) בהעדר הצדדים.

אברהם רובין, שופט


מעורבים
תובע: ישראל בן אהרון
נתבע:
שופט :
עורכי דין: