ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מנחם דוד נגד בטוח לאומי-סניף :

1

בתי הדין לעבודה

בית הדין האיזורי לעבודה בתל-אביב – יפו

בל 001878/08

בפני:

כב' השופט שמואל טננבוים

22/09/2008

מנחם דוד

בעניין:

המערער

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

המשיב

פסק דין

1. זהו ערעור על החלטת ועדה רפואית לעררים מכח חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה התש"ל – 1970.

2. הועדה קבעה למערער נכות בגין אכילס ימין בשיעור 20% לפי פריט 51 (8) ג' וקבעה, כי יש לנכות בשיעור 10% לפי פריט 51 (8) א'. בנוסף הוענקו למערער 50% נכות לפי פריט 47 (7) בגין קטיעת שוק שמאל, 10% לפי פריט 37 (7) א' בגין כאבי גב, 10% לפי פריט 35 (1) ב' בגין ברך ימין ו-30% נכות לפי פריט 31 (4) א' (3) בגין פגיעה בעצב מדיאנוס יד ימין. לפי חישוב הועדה, מדובר ב-80% נכות משוקללת (מעוגל).

3. לטענת המערער, אין סיבה לניכוי מצב קודם בגין הקרע בגיד אכילס והפגיעה ברגל ימין בברך ובגיד אכילס נגרמו כתוצאה מהקטיעה ברגל שמאל ועל כן, מדובר באיבר זוגי. לשיטתו של המערער הינו זכאי ל-20% בגין הפגיעה בגיד אכילס. המערער מוסיף וטוען, כי נכותו הינה מורכבת זוגית והשילוב בין הנכויות בשני הרגליים גורם לפגיעה בהליכתו.

4. באשר למצב הרפואי בגיד אכילס, הרי שהניכוי בגין מצב קודם נקבע כבר בהחלטת ועדה רפואית קודמת מיום 25.2.07 כך שלא ניתן לערער על קביעה זו.

לענין הנכות הזוגית, נקבע בתקנה 3 (ב) לתקנות הנכות (קביעת דרגת נכות) החלה על מבוטחים על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, כי :

"(ב) דרגת נכות של פגימה מורכבת זוגית תיקבע בהתאם להגבלה בתפקידי הגוף הנובעת מהפגימה הזוגית, אם לא נקבע לפגימה זו מבחן מיוחד: דרגת הנכות האמורה לא תעלה על דרגה המהווה צירוף של דרגות נכות שייקבעו לפגימה הימנית ולפגימה השמאלית אילו אותן פגימות היו פגימות בודדות לפי תקנה 2, ובלבד שבשום אופן אין לקבוע לפגימה מורכבת זוגית דרגת נכות העולה על 100%".

על פי מסקנות הועדה, הוענקו אחוזי נכות נפרדים גם לפגימות ברגל שמאל וגם לפגימות ברגל ימין ובהעדר מבחן מיוחד לפגימה הזוגית, אין המערער זכאי לאחוזי נכות נוספים על אלו שהוענקו לו עבור כל רגל בנפרד.

5. הערעור נדחה.

אין צו להוצאות.

ניתן היום י"ח באלול, תשס"ח (18 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים.

שמואל טננבוים, שופט

אתי/