ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ממן רחל נגד ביטוח לאומי :

1

בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה

בבאר שבע

בל 001034/08

בפני:

כב' הנשיא מיכאל שפיצר

תאריך:

22/09/2008

ממן רחל

בעניין:

התובעת

עינת קנפו לוי

ע"י ב"כ עוה"ד

נ ג ד

ביטוח לאומי

הנתבע

פסה מרקוביץ

ע"י ב"כ עוה"ד

פסק דין

1. בפני תביעתה של הגב' ממן רחל להכרה בפגיעות אורטופדיות שנגרמו בע"ש מותני וגבי וע"ש צווארי כתוצאה מעבודתה כספרית - כפגיעה בעבודה.

2. בישיבת יום 24.3.08 הוסכם על מינוי מומחה רפואי, וגובשה רשימת עובדות מוסכמות וביום 12.5.08 , לאחר קבלת החומר הרפואי, מונה ד"ר יעקב פעילן כיועץ מומחה מטעם בית הדין על יסוד העובדות הבאות:

"א. התובעת ילידת 1951.

ב. התובעת עסקה 37 שנים כספרית .

ג. עבודתה של התובעת נעשית בעמידה כאשר ראשה מוטה כלפי מטה לכיוון ראשן של הלקוחות ואילו הזרועות והכתפיים מוטות כלפי מעלה לצורך ביצוע פעולות הספרות השונות.

ד. להלן פירוט נוסף של פעולות התובעת בעבודתה:

(1) התובעת מושיטה ידיה לפנים וכלפי מעלה מעל לגובה החזה שלה ובין היתר מאגרפת את האצבעות כדי להפעיל את המספריים וזאת מספר רב של פעמים ביום.

(2) לצורך ביצוע פאן התובעת מחזיקה את ידיה מושטות לפנים וכלפי מעלה לכיוון ראשה של הלקוחה ביד שמאל מחזיקה את מכשיר הפאן וביד ימין את המברשת ופעולת פן אורכת כעשרים דקות עד שלושים דקות. המברשת מונעת בתנועות סיבוביות.

(3) עבודות צבע מבוצעות על ידי הושטת ידיים לפנים ותנועות חוזרות ונשנות כאשר הראש מוקם כלפי מטה לכיוונה של הלקוחה.

ה. התובעת נהגה לעבוד בשתי ידייה אולם ידה הדומיננטית הינה יד שמאל

ו. התובעת עבדה ששה ימים בשבוע בימים א-ה כ- 9 עד 10 שעות וביום ו' 5-6 שעות".

3. חוות דעתו של המומחה התקבלה ביום 23.6.08 , ומסקנותיה הן כי אין קשר סיבתי בין עבודתה של התובעת למצב ע"ש מותני וגבי , ומנגד, כי קיימת החמרת מצב בעמ"ש צווארי .

שני הצדדים ביקשו להפנות למומחה שאלות הבהרה , ובקשתם נענתה בחלקה.

4. בסופו של דבר הודיע הנתבע כי "לאור חוות הדעת והתשובות לשאלות ההבהרה שהתקבלו מטעם מומחה ביה"ד החליט הנתבע להכיר בפגיעת התובעת בעמ"ש צווארי כהחמרת מצב בכפוף לחוו"ד ד"ר פעילן ..".

5. עמדת ב"כ התובע היא כי אכן יש להכיר בתביעה , אלא שזאת יש לעשות כהכרה , ואת כל הבירורים הקשורים לנכות הנגזרת מהכרה זו , לרבות בגין מצב קודם , יש לעשות במסגרת הוועדה הרפואית.

6. משאין זו הפעם הראשונה שבה עולה שאלה זו בין הצדדים , הרי שנכון יהיה להבהיר כי קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתה של התובעת , לבין הנזק שנגרם לה בעמ"ש צווארי , הרי שדי בכך כדי לקבל את התביעה .

7. בכל הקשור לשאלת הנכות הנגזרת מהקביעה הרפואית , עניין זה הופקד בחוק בידיה של הוועדה הרפואית , אשר אמורה לשקול את כל השיקולים הרלוונטיים בבואה לקבוע את דרגת הנכות הנגזרת מהפגיעה .

8. משכך הם פני הדברים , הרי שהתביעה מתקבל בכל הקשור בעמ"ש הצווארי , ונדחית ביחס לעמ"ש המותני והגבי .

9. הנתבע ישא בהוצאות התובע בסכום של 1,000 ₪ בצירוף מע"מ אשר ישולמו בתוך 30 יום מהיום שאם לא כן ישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום בפועל .

ניתן היום כ"ב באלול, תשס"ח (22 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים.

מיכאל שפיצר, שופט

נשיא

001034/08בל 734 שוש משיח