ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברג'ל ציון ואח' נגד מדינת ישראל ואח' :


בתי המשפט

ת"א 6012/04, ת"א 6369/04 ואח'

בית המשפט המחוזי בירושלים

17/01/2010

כב' השופט משה סובל

בפני:

אברג'ל ציון ואח'

בעניין:

התובעים

נ ג ד

מדינת ישראל ואח'

הנתבעים

החלטה

החלטה זו עוסקת באותן בקשות של התובעים בת"א 6369/04 – עליהן לא באה הסכמת הנתבעים – למינוי מומחים רפואיים מטעם בית המשפט, בהתאם להסדר הדיוני שקיבל תוקף של החלטה ביום 18.1.05. כן עוסקת ההחלטה בבקשתו של התובע כפיר שריקי בת"א 6012/04.

1. דוד ביטון

לא ימונה מומחה. התיעוד הרפואי שצורף הנו מהשנים 2006-2007. אין כל תיעוד בדבר תלונות התובע על ירידה בשמיעה קודם לכן. לא מצוין בממצאים קישור לאסון, ובבדיקה האחרונה אף נכתב כי לא נמצא ממצא פתולוגי.

א.א.ג -

2. לאה כהן

לא ימונה מומחה. אמנם בבקשה נטען כי מאז האסון, בו שכלה את בתה, סובלת התובעת מדיכאון, מסיוטים וממתח בבית, אולם בדברים אלו כשלעצמם אין כדי להצביע על נכות נפשית. לא צורף כל חומר שיש בו ללמד על קבלת טיפול פסיכולוגי/פסיכיאטרי ואף לא על פנייה לגורם מקצועי בתחומים אלה.

פסיכיאטריה -

לא ימונה מומחה. המסמך הרפואי משנת 2005 מתאר מחלה בקשר לבלוטת התריס שהתגלתה בספטמבר 2003, למעלה משנתיים לאחר האסון, בלא כל התייחסות לקשר אפשרי בין השניים.

רפואה פנימית -

3. אבי כהן

ימונה מומחה, לנוכח חוות דעתו של ד"ר וולשטין מיום 17.11.02, ובהתאם להסדר הדיוני. מאז הגשת תגובת הנתבעים ביום 10.8.08 לא הוגש על ידם חומר רפואי נוסף לשלילת חוות הדעת הנזכרת.

פסיכיאטריה -

בהתאם להסדר הדיוני, המומחה בפסיכיאטריה שימונה יקבע האם יש צורך במינוי מומחה בתחום הפנימי.

רפואה פנימית -

4. יהודה אזולאי

לא ימונה מומחה. דיווח על פחדים ובעיות שינה חודש לאחר האסון, ללא כל תיעוד בדבר פנייה לקבלת טיפול מקצועי בתחום זה, אינו מספיק ליצירת אפשרות קיומה של נכות בנדון.

פסיכיאטריה -

לא ימונה מומחה. רופא הילדים דיווח ביום 21.6.01 על תלונות בדבר כאבים בעצם הזנב. אין כל תיעוד לשבר כנטען, ואף לא לקבלת טיפול בקשר לכך.

אורתופדיה -

5. אסתר שוקרון

ימונה מומחה. התובעת אושפזה במחלקה האורתופדית בחמשת הימים שלאחר האסון, ונקבע חוסר כשירותה לעבוד במשך 99 ימים לאחר מכן. בבדיקות שנערכו לה מיד לאחר האסון נמצאה רגישות מעל עצם החזה וגב עליון, ומיפוי העצמות שעברה כחודש לאחר האסון הדגים ממצאים המתאימים לשברים בסטרנום ובשתי צלעות אחוריות. קיומן של בעיות גב קודמות אינן שוללות החמרה כתוצאה מאירוע מאוחר.

אורתופדיה -

לא ימונה מומחה. לא צורפו מסמכים המעידים על איבוד הכרה או בעיות נוירולוגיות כלשהן. במסמך סיכום המחלה מחמשת ימי אשפוזה של התובעת בתכוף לאחר האסון נרשם כי היא התקבלה בהכרה מלאה; הראש "תקין, ללא דפורמציה או פגיעה חיצונית נראית"; וכי CT שעברה היה תקין. הממצא בדבר הפרעת זיכרון (אמנזיה רטרוגרדית) בקבלתה לבית החולים, לא בא לידי ביטוי במסמכים מאוחרים, ומכאן שמדובר בבעיה קצרת טווח שחלפה.

נוירולוגיה -

לא ימונה מומחה, באשר לא צורף כל תיעוד רפואי על פגיעה או קבלת טיפול רפואי בתחום זה. בסיכום המחלה מבית החולים נכתב שנפגעה בבית החזה ובגב, ותו לא.

פה ולסת -

ימונה מומחה. התייחסות מקצועית לטראומה ממנה סובלת התובעת מצויה כבר במכתב התחנה לטיפול בילד ובנוער מיום 19.9.02 (המדברת על הצורך ב"עיבוד הטראומה של הילדים ושל ההורים..."), כך שאין זה נכון כי ההתייחסות הראשונה לפגיעתה הנפשית של התובעת מצויה במסמך של התחנה מיום 2.11.08, לאחר הגשת תגובתם המקורית של הנתבעים לבקשה למינוי מומחים.

פסיכיאטריה -

6. ניסן כהן

ימונה מומחה. מהמסמכים הרפואיים עולה כי כתוצאה מהאסון נגרמו לתובע שברים באזור הכתף ובצלעות, וכי המשיך לסבול מכך חודשים ארוכים לאחר מכן.

אורתופדיה -

לא ימונה מומחה. בשנת 1998 נקבעה לתובע נכות נפשית במל"ל בעקבות פציעה בעין. אין כל תיעוד להחמרת המצב או לכך שהתובע פנה לטיפול נפשי בעקבות אסון ורסאי.

פסיכיאטריה -

ימונה מומחה. בתעודת השחרור לאחר האסון (בתום מספר ימי אשפוז) צוין קיומו של שטף דם פנימי בטחול. קביעת הוועדה הרפואית של מל"ל הנה במישור הכירורגי ולא הפנימאי, ובכל מקרה אין בה לחסום את התובע בהליך שלפנינו.

רפואה פנימית -

ימונה מומחה, לנוכח האמור בתעודת השחרור אודות קונטוזיה ריאתית ימנית שנגרמה לתובע. יצוין כי גם בוועדה הרפואית של מל"ל התלונן התובע על בעיות בנשימה.

ריאות -

7. אבי כהן

ימונה מומחה. התובע שכל את בתו באסון. מכתב העו"ס מדצמבר 2007 מעיד על טיפול שניתן לתובע בשנים 2003-2005 על בסיס שבועי בגין קשיי ההתמודדות עם האסון, בהתאם להפניה שהתובע קיבל מהמרכז הישראלי לפסיכוטראומה.

פסיכיאטריה -

8. רעות כהן

לא ימונה מומחה. לא נטען, ואף לא צורף תיעוד, לכך שהתובעת פנתה לקבלת טיפול נפשי בעקבות מות אחותה.

פסיכיאטריה -

9. שאול בוטיל

לא ימונה מומחה. התובע, למוד טרגדיות, קיבל טיפול נפשי בעקבות פטירת אשתו שנה לפני האסון. בעקבות האסון פנה לתחנה לטיפול בילד ובמשפחה לשם טיפול בבנו, דן, אך סירב לקבלת טיפול עבור עצמו (דו"ח סיכום ההתערבות). אין כל תיעוד לסימפטומים נפשיים בעקבות האסון או להיזקקות התובע לטיפול נפשי בעקבות האסון.

פסיכיאטריה -

10. דן בוטיל

לא ימונה מומחה. התובע החל לקבל טיפול נפשי ביוזמת אביו, אולם לאחר ארבעה מפגשים (בחודשים יולי-אוגוסט 2001) סירב להמשיך, וטען כי אינו זקוק לעזרה. במפגשים שהתקיימו לא התייחס כלל לאסון. הסיכום עם הצוות המטפל היה שהתובע יוכל לפנות שוב לטיפול ככל שיהיה בכך צורך, אולם פנייה כזאת לא נעשתה, ומשכך נסגר התיק בתחנת בריאות הנפש באוגוסט 2002.

פסיכיאטריה -

11. איציק בן שושן

12. איקו בן שושן

לא ימונה מומחה. המשבר אותו חוו התובעים בעקבות האסון בו שכלו את אחותם, לא הוביל לפנייה לקבלת טיפול נפשי, ולפיכך לא הוכחה בצורה מספקת אפשרות קיומה של נכות בתחום זה.

פסיכיאטריה -

13. תומר אמסלם

לא ימונה מומחה. התובע לא צירף כל מסמך שיש בו ללמד על היזקקות לטיפול נפשי לאחר האסון.

פסיכיאטריה -

14. לימור זקן

ימונה מומחה. בסמוך לאסון נצפה אצל התובעת פצע קריעה עמוק בקרסול ימין, ובצילומי רנטגן נמצא שבר בכף רגל ימין. התובעת עברה סדרת טיפולים פיזיותרפיים במשך מספר חודשים לאחר האסון.

אורתופדיה -

לא ימונה מומחה. מרשם רפואי יחיד משנת 2006 – חמש שנים לאחר האסון – שאינו מתייחס לקשר בין הטיפול התרופתי לבין האסון, אינו מספיק לשם ביסוס מסקנה, ולו ראשונית, בדבר קיומו של קשר כאמור.

פסיכיאטריה -

15. שלמה אוחיון

לא ימונה מומחה. התובע לא צירף כל מסמך שיש בו להעיד על תלונה בדבר מצוקה נפשית או על קבלת טיפול נפשי בעקבות האסון.

פסיכיאטריה -

16. משה כהן

ימונה מומחה. התובע טופל בעקבות האסון, בו נהרגה אחותו, על ידי השירות הפסיכולוגי החינוכי. עד כה לא הגישו הנתבעים חומר שיש בו לשלול את המסקנה הראשונית העולה מדו"ח סיכום הטיפול בדבר אפשרות קיומה של בעיה נפשית.

פסיכיאטריה -

17. מתן כהן

18. בת אל כהן

19. אורית כהן

20. לימור כהן בן אהרון

21. אלונה כהן שרואני

לא ימונה מומחה. בשונה מאחיהם משה, לא צירפו התובעים כל מסמך שיש בו להעיד על תלונה בדבר מצוקה נפשית או על קבלת טיפול נפשי בעקבות האסון.

פסיכיאטריה -

22. דוד עמדי

לא ימונו מומחים. התיעוד הרפואי הרב שצירף התובע מצביע אמנם על פגימות בתחומים אלו, ולמצער בחלק מהם, אך לא על קשר בין אותן פגימות לבין האסון, לא מבחינת תזמון ההתייחסות הרפואית ולא מבחינת תוכן ההתייחסות. בה בעת, התובע היה מעורב בשש תאונות דרכים – ארבע לפני האסון ושתיים לאחריו – בהן סבל פגיעות וחבלות שונות בתחומים הנדונים, ואף הוכר כנכה כתוצאה מכך.

אורתופדיה

נוירולוגיה

פסיכיאטריה

אורולוגיה

פה ולסת -

ימונה מומחה. בבדיקה שנערכה לתובע בבית החולים ביום 15.6.01, כשלושה שבועות לאחר האסון, נצפו נפיחות בצוואר והגדלת האונה הימנית של בלוטת התריס. בבדיקת אולטרה סאונד מיום 28.10.01 הודגמה אותה הגדלה. בעיה זו לא חלפה, ולאחרונה אף הוחמרה עד כדי צורך בכריתת גוש בבלוטה. התיעוד בנוגע לתאונות הדרכים אינו מעלה כי פגיעה זו יוחסה אליהן.

א.א.ג. -

23. עליזה בן יחזקאל

לא ימונה מומחה. במסמך הרפואי היחיד שצירפה התובעת אין כל עדות לפגיעה כלשהי, גם לא בתחום האורתופדי.

אורתופדיה -

24. רבקה בן יחזקאל

לא ימונה מומחה. התובעת לא צירפה כל מסמך שיש בו להעיד על תלונה בדבר מצוקה נפשית או על קבלת טיפול נפשי בעקבות האסון.

פסיכיאטריה -

25. דוד בן יחזקאל

לא ימונה מומחה. התובע לא צירף תיעוד רפואי בדבר קיומה של פגיעה נוירולוגית בעקבות האסון, ואילו המסמכים הרפואיים שנאספו על ידי הנתבעים מלמדים כי כל הבדיקות הנוירולוגיות שנערכו לתובע בשנים שלאחר מכן היו תקינות.

נוירולוגיה -

26. אסף בן שטרית

לא ימונה מומחה. התובע שוחרר מבית החולים ביום הגעתו, במצב כללי טוב וללא ממצא אורתופדי של ממש. בצילום מיום 1.7.01 לא נראה שבר בסטרנום ולא נתגלו ממצאים אחרים. אמנם התובע הופנה באותו היום לטיפול פיזיותרפי, אולם אין עדות לכך שהתובע פנה לקבלת הטיפול או שקיבל כל טיפול אחר בשל בעיה אורתופדית.

אורתופדיה -

לא ימונה מומחה. התובע לא צירף כל מסמך שיש בו להעיד על תלונה בדבר מצוקה נפשית או על קבלת טיפול נפשי בעקבות האסון.

פסיכיאטריה -

27. ירון זיו

בהתאם להסדר הדיוני, משהסכימו הנתבעים למינוי מומחה בתחום האורתופדי, מומחה זה יקבע האם יש צורך במינוי מומחה פסיכיאטרי.

פסיכיאטריה -

28. כפיר שריקי

ימונה מומחה. אביו של התובע נהרג באסון לנגד עיניו. אמו נותרה נכה. התובע, שבעת האסון היה נער בן 15, נותן הסבר להימנעותו מפנייה לעזרה נפשית בתקופה הסמוכה לאחר מכן, אך בינתיים דיווח על מצוקה נפשית בפנייתו לבית החולים אסף הרופא ביום 25.4.08, ואף הופנה לרופא פסיכיאטר.

פסיכיאטריה -

ימונה מומחה. התיעוד הרפואי מצביע על חתכים שנגרמו לתובע בעכוז כתוצאה מהאסון ועל כך שאלה הצריכו טיפול. גם אם מדובר בחתכים לא עמוקים, עדיין לא נשללת רק בשל כך אפשרות היוותרותן של צלקות המקימות נכות.

כירורגיה פלסטית -

ניתנה היום, ב' בשבט תש"ע (17 בינואר 2010), במעמד הצדדים.

משה סובל, שופט