ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אסף סאור נגד בטוח לאומי-סניף :


בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב – יפו

בל 003198/08

בפני:

כב' השופט שמואל טננבוים

17/01/2010

בעניין:

אסף סאור

תובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

הנתבע

פסק דין

1. זוהי תביעה להכרה בפריצת דיסק של התובע כתאונה בעבודה מכח הוראות פרק ה' לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה – 1995 (להלן – החוק).

2. גירסתו של התובע פורטה בתצהירו כדלקמן:

"1. התובע יליד 3.2.78, עבד מיום 29.7.04 ועד ליום 30.3.08 כחברת סו- ראד (להלן: "החברה") כעובד מעבדת מחשבים.

2. טרם תחילת עבודתו של התובע בחברה, היה התובע גבר צעיר בסוף שנות ה-20 לחייו בריא לחלוטין, מסוגל לכל פעילות ו/או מאמץ פיזי, פעיל מבחינה ספורטיבית, הכל כיאה לאדם צעיר בגילו. התובע מעולם לא סבל מבעיות גב כלשהן ו/או בעיות בעמוד שדרה.

3. במסגרת עבודתו בחברה וכחלק בלתי נפרד ממנה, נדרש התובע להרים בתדירות של פעם ביומיים עד ארבעה ימים, ציוד מעבדה כבד משקל ממקום למקום וכן, לשבת במשך שעות ארוכות באופן רצוף מול מסך מחשב.

4. עבודתו של התובע בחברה התאפיינה בתקופות מחזוריות, שבהן נדרש לעבודה מאומצת ואינטנסיבית במיוחד. הדבר בא לידי ביטוי בנוכחות מוגברת במקום העבודה, הרמת ציוד מעבדה כבד, העברתו והתקנתו במעבדה, עבודה בישיבה ממושכת של למעלה מ-10 שעות ביום מול מסך מחשב והכל באופן מוגבר ויוצא מגדר הרגיל (להלן: "תקופות הלחץ").

5. מבלי לגרוע מהאמור לעיל, במועדים שונים, התקבל ציוד מעבדה ו/או נעשו פעולות לארגון מחדש של המעבדה, שחייבו הרמת ציוד כבד יותר, בתדירות גבוה יותר, ואשר דורש מאמץ פיזי חריג ביותר.

6. חודש דצמבר 2006, היווה תקופת לחץ חריגה בעבודה ובו נדרש התובע למאמץ פיזי קשה במיוחד. במהלך החודש התקבל ציוד מעבדה שהיה צורך להרים ולהתקין ולארגן מחדש את המעבדה. מדובר בציוד מעבדה שמשקלו מ-5 ועד 40 ק"ג פחות, שהתובע נדרש להעביר ממקום למקום לסירוגין תוך פעולות התכופפות והתרוממות חוזרות ונשנות ולהתקינו במעבדה (להלן: "אירוע התאונה").

7. התובע משוכנע שזהו המועד בו קרה אירוע התאונה נשוא תביעתו, חרף העובדה שהוא אינו מצהיר את התאריך המדויק בו קרתה התאונה, מהטעמים שיוסברו להלן.

8. מייד לאחר אירוע התאונה הנ"ל, החל התובע לסבול מכאבים שתחילתם באזור העכוז והם מתפשטים לכל אורך רגלו הימנית עד לכף הרגל. יצוין, שהתובע הקל ראש בתחילה בכאביו הנ"ל ולא קישר אותם להרמת הציוד ו/או למאמץ חריג בעבודה ושיער שמדובר בשרירים תפוסים כתוצאה מהמאמץ החריג ו/או כתוצאה מתנועה לא נכונה שעשה בעת הרמת הציוד, ובדבר של מה בכך שיחלוף מעצמו.

9. ואולם, מאותו המועד ואילך, התגברו כאביו של התובע בכל פעם שנדרש להרים ציוד מעבדה ו/או לשבת שעות ממושכות, כאבים שהלכו והתגברו בכל הרמת ציוד ו/או ישיבה כנ"ל עצמ, עד כי לא ניתן היה עוד להתעלם מכאבים אלו ולבטלם.

10. משגברו הכאבים והמגבלות עד כדי שמנעו מהתובע לתפקד כראוי בעבודה, רק אז החל התובע לחשוד שמדובר בפגיעה רצינית יותר ולא בשריר תפוס גרידא.

11. משכך, פנה התובע ביום 3.1.07, להיבדק אצל רופאת קופ"ח מאוחדת בה הוא חבר, הד"ר זכרוב ויקטוריה, והתלונן בפניה על כאבי גב תחתון. התובע קילב טיפול תרופתי שכלל זריקה ושלל תרופות משככות כאבים ואנטי דלקתיות, והופנה ליעוץ אצל רופא אורתופד".

ממשיך התובע ומצהיר, כי פנה לטיפולים רפואיים נוספים בשל התגברות הכאבים וביום 11.7.07, עבר התובע ניתוח כריתת דיסק. בסך הכל איבד התובע את כושרו לעבודה במשך כ-204 ימים.

3. עם תחילת הדיון ביום 29.12.09 הצהירה ב"כ התובע, כי אין היא טוענת למיקרוטראומה אלא לאירוע מסויים. בעקבות הצהרה זו, ביקש ב"כ הנתבע למחוק את התביעה על הסף וזאת בהעדר אירוע מסויים ואי טענה למיקרוטראומה.

4. צודק ב"כ הנתבע בטענתו, כי מתצהיר התובע לא ניתן לאתר אירוע כלשהו שניתן להגדירו כתאונה בעבודה. הטענה, כי בחודש דצמבר 2006 נדרש התובע למאמץ פיזי קשה במיוחד, אין בה כדי להצביע על אירוע מסויים בעבודה. יצויין, כי גם בטופס התביעה שהגיש התובע לנתבע, כותב הנתבע, כי במהלך חודש ינואר 2007, התחיל להרגיש כאבים. אין בכך כדי לעמוד בדרישות החוק באשר להוכחת אירוע בעבודה.

על פי החוק והפסיקה על מנת שמבוטח יזכה להכרה בפגיעה כתאונה בעבודה, עליו להוכיח אירוע מסויים בעבודה ולחילופין, להצביע על מחלת מקצוע שהוגדרה בחוק ובתקנות. בהתאם לפסיקה, גם פגימה שתוצאתה רצף של אירועים מצטברים, היינו מיקרוטראומה, הינה בגדר תאונה בעבודה.

מהנתונים שבפנינו עולה, כי אין מדובר בתאונה בעבודה על פי הנדרש בחוק ובפסיקה.

בנסיבות אלו, אין מנוס ממחיקת התביעה על הסף.

5. התביעה נמחקת.

אין צו להוצאות.

ניתן היום י"ז בטבת, תש"ע (3 בינואר 2010) בהעדר הצדדים.

נ.צ. מר בן גל (מ)

שמואל טננבוים, שופט

אתי/מעורבים
תובע: אסף סאור
נתבע:
שופט :
עורכי דין: