ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דליה כהן נגד בטוח לאומי-סניף :


בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב - יפו

בל 004686/06

בפני:

כב' השופט ד"ר יצחק לובוצקי

תאריך:

17/01/2010

בעניין:

דליה כהן

התובעת

ע"י ב"כ עו"ד ישראלי מאיר

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

הנתבע

ע"י ב"כ עו"ד רייכנברג

החלטה

התובעת טוענת כי ביום 6.3.05 (להלן גם: "יום הארוע"), תוך כדי ועקב עיסוקה כקופאית ראשית ב"היפר נטו", הופיע אצלה בקע מפשעתי (להלן: "הבקע").

בקשת התובעת להכיר בבקע כ"פגיעה בעבודה" כמשמעה בסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] התשנ"ה – 1995 (להלן: חוק הביטוח הלאומי), נדחתה מכוח סעיף 84 לחוק, לטענת הנתבע, לא התמלאו התנאים הדרושים להכרה באירוע כ"תאונת עבודה". (ראה החלטת הנתבע מיום 23.2.06, נספח א לכתב התביעה).

לאור האמור, הוגשה התביעה הנוכחית.

ראיות הצדדים נשמעו בדיונים מיום 25.6.07 ומיום 10.11.08, בהם נשמעו עדויותיהם של התובעת ושל מנהל הסניף בו הועסקה התובעת במועד האירוע הנטען – מר ערן נחמן. הצדדים התבקשו להגיש סיכומים. ואולם, ביום 21.6.09, לאחר שסיכומי התובעת כבר הוגשו לתיק, הגישה ב"כ הנתבע הודעה ולפיה מוסכם על הנתבע מינויו של מומחה רפואי מטעם ביה"ד.

הצדדים לא הצליחו להגיע לרשימת עובדות מוסכמת. אי לכך, נתקיים דיון במעמד הצדדים ביום 16.11.09, במהלכו הסכימה ב"כ הנתבע עם חלק מהעובדות. לב"כ הנתבע ניתנה ההזדמנות להגיש רשימת "עובדות נוספות" מטעמה תוך 21 ימים ו/או להגיש סיכומים עד ליום 31.12.09, אך ההזדמנות לא נוצלה.

לפיכך, לאחר ששמעתי את העדויות, על סמך הראיות שהוצגו לפני ובהתחשב גם בעובדות שהוסכמו בין הצדדים, אני קובע את העובדות הבאות:

1. התובעת הועסקה בתפקיד קופאית ראשית בסניף חברת שופרסל בע"מ, הקרוי גם "היפר נטו".

2. עם זאת, במסגרת עבודתה ובשל אילוצים הנובעים ממחסור בכוח אדם שימשה התובעת גם כמחסנאית וזאת מדי יום בין השעות 06:30 עד 09:30 לערך.

3. כך, מדי בוקר, היתה התובעת נוהגת לקבל את הסחורה שהגיעה לסניף ולסדרה, תוך נקיטת פעולות של הזזת הסחורה, דחיפה ו/או הרמת ארגזי הסחורה שנתקבלה.

4. ביום הארוע הנטען (6/3/05) נדרשה התובעת להרים קרטונים כבדים במיוחד של שימורים בנסיבות של לחץ בעבודה, מאחר והיה צריך לקבל סחורות חדשות ולשם כך לפנות מקום במחסן.

5. לאחר הרמת קרטון כבד, חשה התובעת בכאבים ולכן פנתה למנהל שלה במקום העבודה ודיווחה לו על כך.

6. למחרת היום התובעת הופיעה לעבודה כרגיל ואולם חשה שהכאבים מתגברים ואיננה יכולה יותר להחזיק מעמד. היא הודיעה למעביד שהיא פונה לטיפול רפואי ואכן פנתה לטיפול רפואי בקופת חולים "מכבי" (נ/3). גם בימים שלאחר מכן המשיכה התובעת בעבודתה הרגילה, וכך עשתה עוד כחודשיים ימים.

על בסיס העובדות שלעיל, אני מחליט למנות את ד"ר אלישיב אבינועם, כירורג כללי, כיועץ רפואי מטעם בית הדין.

היועץ הרפואי מתבקש להשיב לשאלות הבאות:

1. מהי מחלת התובעת?

2. האם מחלת התובעת היא "מחלת מקצוע", בהתאם לדרישות סעיף 84 לחוק הביטוח הלאומי?

3. האם קיים קשר סיבתי בין מחלת התובעת לבין האירוע מיום 6.3.05, המתואר בעובדות שלעיל?

4. האם תנאי עבודת התובעת במועד האירוע, כמתואר לעיל, השפיעו על התפתחות המחלה בצורה פחותה בהרבה מהשפעתם של גורמים אחרים אצל

התובעת? (לרבות נתוניה האישיים).

כל צד רשאי לצרף תוך 30 יום, מסמכים רפואיים מטעמו, והתיק כולו בצירוף ההחלטה הנוכחית, יועבר לאחר מכן ליועץ הרפואי.

ניתן היום ב' בשבט, תש"ע (17 בינואר 2010) בהעדר הצדדים.

ד"ר יצחק לובוצקי - שופט

ק/רוניתעמרני/מעורבים
תובע: דליה כהן
נתבע:
שופט :
עורכי דין: