ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גואל נגד בטוח לאומי-סניף תל-אבי :


בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב – יפו

בל 002476/04

בפני:

כב' השופט שמואל טננבוים

17/01/2010

בעניין:

גואל מאיר

התובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

הנתבע

החלטה

1. המומחה היועץ הרפואי פרופ' ברבי אלן מתבקש להשיב על השאלות הבאות להבהרת חוות דעתו מיום 15.9.09:

1. בחוות דעתך בס' א. ציינת חמש פגימות רפואיות. אנא פרט לגבי כל פגימה בנפרד האם קשורה היא לעבודה אם לאו. ככל שהפגימה קשורה לעבודה אנא פרט את גורמי הסיכון לפגימה זו.

2. בחוות דעתך ציינת כי יש "סבירות גבוהה שמחלת הלוקמיה הכרונית התפתחה כתגובה לחשיפה לחומרים שפורטו לעיל", ובנוסף לטיפול הכימותרפי שהחולה קיבל. נא פרט הערכת התכונות המסרטנות של הגורמים החשודים בגרימת המחלה בין כלל אלה שהתובע נחשף אליהם בעבודתו וכן ציין קבוצת סיווג של חומרים מסרטנים או חשודים כמסרטנים לפי מיון ה-IARC (הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן) או כל מוסד אחר בעל עמדה מוכרת בתחום.

3. בסעיף ב' לחוות הדעת ציינת, כי "הקשר בין חשיפה לנגזרים של בנזן והופעת הלוקמיה המיאלואידית הכרונית ידוע בספרות המקצועית...". בהתייחס לקביעה זו נא השב על השאלות הבאות:

א. האם קביעתך זו מתייחסת לנגזרי בנזן בלבד או גם לבנזן עצמו?

ב. אילו מנגזרי הבנזן אליהם נחשף התובע מסרטנים לבני אדם ומה סיווגם לפי שיטת המיון?

ג. האם ידוע לפי ספרות רפואית מוכרת שנגזרים אלו עלולים לגרום להתפתחות לוקמיה או כל סוג סרטן כלשהו?

4. בחלק ג' של חוות דעתך ציינת, כי "התמונה היא של שרשרת של אירועים שלא ניתן להפרידם". אנא ציין והסבר הקשר הרפואי והביולוגי בין הפגימות שאובחנו אצל התובע עוד במהלך שירותו בצה"ל לבין התפתחות פסוריאזיס כעבור מספר שנים והקשר בין הפסוריאזיס – לרבות הטיפול התרופתי שניתן למחלה – לבין הלוקמיה וסיבוכיה?

5. בחוות דעתך (חלק ב' וחלק ג') קישרת בין מתח נפשי נטען של התובע במסגרת עבודתו לבין החמרת מחלת הפסוריאזיס. בהחלטת בית הדין לגבי עובדות המקרה אין כל קביעה של מתח נפשי במסגרת העבודה. האם בהתעלם מסוגיית המתח הנפשי, כפי שצוינה בחוות דעתך ובחוות הדעת הרפואיות מטעם התובע שאוזכרו בה, עדיין הנך סבור, כי קיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה של התובע כפי שפורטו בהחלטת בית הדין לבין מחלת הפסוריאזיס? ככל שהנך סבור שכך האם השפעת החומרים על הופעת מחלת הפסוריאזיס פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, לרבות עניין המתח הנפשי שכאמור לא נקבע בהחלטת בית הדין כחלק מנסיבות העבודה?

6. בחוות דעתך חלק ג' ציינת כי הופעת הלוקמיה הנה "עם סבירות גבוהה של גורם טוקסי". עם זאת בחלק ב' ציינת, כי סבירות גבוהה שהמחלה התפתחה כתוצאה מחשיפה לחומרים שפורטו ובנוסף לטיפול הכימותרפי שהחולה קיבל". אנא הבהר האם מחלת הלקומיה התפתחה עקב החשיפה לחומרים בעבודה או עקב הטיפול התרופתי בפסוריאזיס או עקב שני הגורמים? ככל שמדובר בשילוב של שני הגורמים נא קביעתך האם השפעת החומרים בעבודה פחותה בהרבה מהשפעת הטיפול התרופתי בפסוריאזיס?

7. ב"קיצור פרשת המקרה" (עמ' לחוות הדעת) כתבת, כי מר גואל היה חשוף במשך שנה לכימיקלים שונים.

כמפורט בהחלטה מיום 10.6.09 החל התובע בהליך הקמת המכבסה בשנת 1987 והחל משנת 1988 נעדר לפרקים מעבודתו בשל טיפולים רפואיים להם נזקק. החל מחודש ספטמבר 1966 התובע מילא תפקיד מינהלתי בלבד במפעל.

האם יש בנתון זה בדבר משך החשיפה כדי לחזק את מסקנתך בחוות הדעת?.

2. ההחלטה תשלח למומחה ולצדדים.

3. המומחה מתבקש להשיב תוך 30 יום.

4. לעיוני ביום 20.2.10.

ניתנה היום ב' בשבט, תש"ע (17 בינואר 2010) בהעדר הצדדים.

שמואל טננבוים, שופט

אתי/מעורבים
תובע: גואל מאיר
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: