ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ"י נגד אסדו :


1

בתי המשפט

בית משפט השלום באר שבע

בש 009877/09

בפני:

כבוד השופט פרסקי יעקב

תאריך:

03/11/2009

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31


בעניין:

מדינת ישראל

ע"י ב"כ עו"ד

פרידל

מבקש

נ ג ד

אריאל אסדו

ע"י ב"כ עו"ד

בוקר ו/או אונגר

המשיב

פרוטוקול

ב"כ המבקשת:

חוזר על הבקשה.

עיון בכתב האישום מצביעה על מסוכנות רבה. המשיב התדפק על דלתותיו של הרב כשהוא בתוך הבית. המשקל שיש לייחס לאיומים לגבי כהן דת הוא מוגבר לעומת אדם רגיל. אני מפנה לדו"ח הפעולה. המשיב הסליק על גופו סכין קטלנית. מפנה לתמונות. הסכין נתפסה על המשיב. אני מפנה לעדות הראשונה של המשיב. בעדות המשיב הוא ממציא סיפור דמיוני שתקפו אותו אנשים בשל כך שלא חבש כיפה. אחד המתפללים נטען על ידו ניסה לדקור אותו ולחטוף מידיו את הסכין. עדי ראייה בבית הכנסת ראו את המשיב ומתארים את החרדה לה הם נכנסו. מפנה לסע' 27 לעדותו של גבי כהן ולכך שהרב נכנס לחרדה. המשיב נכנס לבית הכנסת וניסה להסביר לנוכחים את משנתו. מפנה למזכר שעל דלתות בית הכנסת נמצאה חריטה של צלב. מפנה לסע' 15 וכן 17 לעדות שם הוא טען שהוא המשיח.מדובר באירוע סכינאות אלים וחריג שהיה יכול להסלים לאירוע מתוקשר. מדובר בתת תרבות הסכין. אני מפנה לפסיקה לגבי תת תרבות הסכין. ישנה עילת מעצר. החזקת סכין בנסיבות חמורות. החלופה המוצעת כעת אינה חלופה טובה. מדובר באשתו. חוזרים על הבקשה.

ב"כ המשיב:

חברי נשען על עדויות של תלמידים או ציבור מתפללים או חברים של הרב אלעזר. אין כל ראיה אחרת בתיק. אין ראיה הקושרת את הסכין כאילו בא עימה מראש. נטען כי בשבת הגיע המשיב לבית הכנסת. הציבור אכל בחברותא. יש שם מזלגות וסכינים. ניתן היה לבדוק עם יש שם סכינים כאלה. אין ראיה חד משמעית המצביעה על העובדה שהמשיב הגיעה עם הסכין לבית הכנסת ובמובן זה יש כרסום בראיות לכאורה. השוטר שהגיע למקום מציין כי אף אחד מהאנשים במקום לא רצה להגיש תלונה. אי הגשת תלונה מהווה כרסום משמעותי בראיות התביעה לרבות בעדויות שמסרו מר גבי כהן ומר אליהו אמסלם. מדובר בציבור מתפללי הרב שרוצים מטבע הדברים לגונן על הרב. הרב עצמו לא התלונן ולא מסר עדות. הימנעות מנטילת העדות שאליו כוונה האלימות יורדת לשורש התיק. המתלונן שאמור להיות מפוחד לא מוסר תלונה? כל הראיות הן עדויות מפי השמועה של אותן שני עדים ולפיכך משקלן חייב להיות מופחת. מדובר בכרסום משמעותי בראיות התביעה. המשיב חוזר על גרסאותיו פעם אחר פעם. אין שום עדות הסותרת את עדויות המשיב אשר טוען כי בא לבית הכנסת ותוך כדי התפתח ויכוח כאשר אחד מהמתפללים פנה אליו עם סכין. המשיב לא נשאל לגבי המתפלל המסויים. אני מפנה לעדות אמסלם. הוא אומר בשורה 24 כי ביקשו ממנו משהו. לא סביר כי המשיב פשוט מסר את הסכין עם היה התקף טירוף או יצא מכליו או לחלופין מדובר באדם המכבד את השוטרים. קיים כרסום בחומר הראיות היורד לשורש העניין. בית המשפט התרשם בראיות. אנו טוענים שהראיות לכאורה לא מספיקות או מכורסמות. לפיכך, עילת המעצר מוחלשת. חברי טען טענה מקוממת.

ב"כ המבקשת:

הסכין לא הוגשה לשוטרים אלא נמצאה ואני מפנה לדו"ח הפעולה. חברי טוען לעדות הרב ושואל מדוע לא נגבתה עדות.

ב"כ המשיב:

המשיב ו אשתו הם זוג חשוך ילדים המתגוררים בבאר שבע. אנו מציעים כחלופה את אשתו שתמצא בביתו ובנוסף. כתומך חלופה וכמפקח שני מציע את אביה של אשתו של המשיב מר שאול רחמים. מדובר בקבלן בנין ידוע בבאר שבע.

אנו מבקשים להציג את החלופה שהינה אמו של המשיב. איני סבור שיש צורך בהרחקה מחוץ לעיר. אני מציע הרחקה מהעיר לבית אמו, פקוח ערבים וערבות עצמית וצד ג'.

הערת בית המשפט:

הדיון נמשך לאחר הפסקה של חמש דקות.

ב"כ המשיב:

לאחר הפסקה, אנו נציע לבית המשפט חלופה שהינה גיסתו של המשיב הגב' מלכה אסידו המתגוררת בעיר גן יבנה. שוחחתי עימה טלפונית והיא תגיע לבית המשפט אם בית המשפט יורה על הפסקה.

החלטה

המשך הדיון יתקיים בשעה 12:30.

ניתנה היום ט"ז בחשון, תש"ע (3 בנובמבר 2009) במעמד הצדדים.

יעקב פרסקי, שופט

ב"כ המשיב:

הגב' מלכה אסידו ת"ז 023890114 לאחר שהוזהרה כדין:

אני מכירה את אריאל 24 שנה.

אריאל הוא אח של בעלי.

הקשר שלנו הוא די בסדר. קשר משפחתי טוב

אין לי עבר פלילי

אני היום אחרי תאונת עבודה ונמצאת בבית רוב שעות היום

אני אוכל לפקח על אריאל אפילו שנה

אין לי בעיה שישהה בביתי. יש לנו בית גדול שתי קומות. שבעה חדרים.

ח.נ.,

פעם אחרונה ראיתי את המשיב בחג סוכות. גם בעלי.

לשאלתך אם הוא ניתק הקשר עם המשפחה, איתנו לא ניתק

יש יחסי משפחה

באנו לבקר אותו בסוכות

אם הוא יצא מהבית אני מתקשרת למשפחה

אני מוכנה לחתום על ערבות

אני אהיה איתו. בעלי איש צבא ותמיד יהיה מישהו

ב"כ המבקשת:

המשיב ניתק את הקשר עם משפחתו והדבר עלה מההיסוס של הגיסה. אני לא התרשמתי כי היחסים טובים. לא ניכר שהיא מבינה את משמעות המעצר. אנו מתנגדים לחלופה.

החלטה

בפני בקשה להחזקת המשיב במעצר עד תום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו, על פי הקבוע בסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה – מעצרים] תשנ"א – 1996 [להלן:"החוק"].

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירת איומים והחזקת סכין שלא כדין.

במהלך הדיון בבקשה, שהתקיימה במעמד הצדדים ובאי כוחם, הובא לידיעתי חומר החקירה ועל פיו טען ב"כ המבקשת כי ישנן ראיות לכאורה להוכחת העבירה המיוחסת למשיב בכתב האישום.

ב"כ המבקשת טען כי לנוכח העבירה בכתב האישום קמה כנגד המשיב עילת מעצר בשל מסוכנותו ולפיכך ומשאין בנסיבות מקרה זה חלופת מעצר הולמת ביקש להעתר לבקשתו ולהורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים.

מנגד טען ב"כ המשיב הן לעניין קיומן של ראיות לכאורה והן לעניין קיומן של חלופות מעצר וביקש לשחרר את המשיב בתנאים מגבילים.

עיינתי בתיק החקירה ומצאתי קיומן של ראיות לכאורה, אם כי לאחר עיון בראיות ובשילוב עם עילת המעצר, ניתן להסיק כי עוצמת הדברים הינה הנה ברמה המאפשרת שחרור לחלופת מעצר.

ברקע הדברים, המשיב הגיע ביום שבת 31.10.09 בסביבות השעה 14:30 לבית הרב אבו חצירה, דפק בדלת וטען כי הוא רוצה להרוג את הרב כשבידו סכין תוך שהוא צועק שהוא מלך המשיח. אדם שנכח במקום (גבי כהן) לא נתן למשיב להיכנס. לפיכך פנה המשיב לבית הכנסת שליד בית הרב והחל להתווכח עם הנוכחים במקום תוך כדי שימוש במילים "שדים" ו"בית דין של מעלה". בזמן היותו בבית הכנסת, למשיב היתה סכין בכיס מכנסיו. למשיב גרסה אחרת לאירוע. לטענתו, נכנס לבית הכנסת להתפלל ללא כיפה וזה הדבר שהחל את הויכוח.

סבור אני כי יש ראיות לכאורה כנדרש וכי גרסת המשיב אינה פוגמת בדרישת הראיות לכאורה.

יחד עם האמור, יש לציין כי אף אחד מהנוכחים בבית הכנסת או בבית הרב אבוחצירה, לא רצה להגיש תלונה למשטרה. ככול שמדובר באיומים על הרב אבוחצירה, איומים שנאמרו מחוץ לביתו, לא נלקחה עדות הרב, כלומר האיומים נאמרו למישהו שהיה בביתו של הרב אבוחצירה.

לגבי הסכין, כאשר הגיעו השוטרים לבית הכנסת, חיפוש העלה כי יש על גופו של המשיב סכין. המשיב טען כי מסר את הסכין מרצונו. אין חיזוק לטענת המשיב אולם יש לציין כי המשיב לא התנגד למעצר.

עדי התביעה נשאלו לגבי היכרות מוקדמת עם המשיב, כולם העידו על העדר היכרות מוקדמת ואף העדר היכרות עם הרב אבוחצירה. כך גם עלה מחקירת המשיב אשר טען כי מדובר באירוע מקרי וטענתו זו לא נסתרה.

כפי שצויין לעיל, העדים התייחסו להתבטאויות לא ראציונליות מצד המשיב כלפי הסביבה. המשיב לא איים באופן קונקרטי וישיר על אדם כלשהו עימו היה בקשר במהלך האירוע.

יש להוסיף גם כי ככול שמדובר בסיכון קונקרטי כלפי הרב אבוחצירה, מדובר ברב המוקף בעוזרים ואנשים המשמשים אותו עד כדי כך שהמבקשת לא טרחה לבקש את עדותו ולהטרידו.

ככול שמדובר בעילת המסוכנות, אין ספק כי החזקת סכין באופן שתואר כאמור מקימה את עילת המסוכנות. יחד עם האמור אין מדובר ברמת מסוכנות בעוצמה שאינה מאפשרת חלופת מעצר.

כאן המקום לציין כי למשיב אין עבר פלילי. אמנם, המבקשת טענה בבקשה לעבר פלילי אולם מדובר בעבר פלילי לא מכביד שהתיישן.

בהתאם לחוק המעצרים, בית המשפט מחוייב למצות האפשרויות לחלופה למעצרו של המשיב. וכאמור סבור אני כי מבלי להקל ראש בעבירה הקשורה לסכין, בנסיבות ענייננו ניתן לשקול חלופת מעצר.

הופיע בפני גיסתו של המשיב, מתגוררת בגן יבנה. הוצע כי הגיסה תפקח על המשיב במעצר בית מלא. התרשמתי מהערבה לטובה. מדובר בערבה המעוניינת לסייע למשיב. למשיבה אפשרות לפקח על המשיב שכן אינה עובדת כרגע. מקום מגוריה של הערבה הינו בית פרטי לו 7 חדרים. סבור אני כי הערבה מבינה את תפקידה ותוכל לפקח על המשיב.

לאור האמור, אני מורה על שחרורו של המשיב בתנאים הבאים:

מעצר בית מלא 24 שעות בבית גיסתו של המשיב בגן יבנה, ברחוב הבר 9/2 גן יבנה תחת פיקוחה המלא של הערבה הגב' מלכה אסידו ת"ז 023890114.

המשיב יחתום על ערבות עצמית בסך 10,000 ₪.

הערבה תחתום על ערבות צד ג' בסך 10,000 ₪.

המשיב לא יצור קשר עם המעורבים בפרשה במישרין או בעקיפין.

ניתנה היום ט"ז בחשון, תש"ע (3 בנובמבר 2009) במעמד הצדדים

יעקב פרסקי, שופט

ב"כ המבקשת:

אבקש עיכוב ביצוע למשך 48 שעות לשקול הגשת ערר.

ב"כ המשיב:

אבקש לדחות את הבקשה. אין פה מה להשיב. המתלונן שהאיום היה כלפיו לא מסר תלונה. המתלונן לא מסר תלונה. בית המשפט מן הסתם יתן עיכוב ביצוע. נבקש שככול שבית המשפט יורה על עיכוב הביצוע הוא יהיה בשעות בודדות.

החלטה

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים אני מורה על עיכוב ביצוע החלטתי עד ליום 5.11.09 שעה 13:00 על מנת לאפשר למבקשת להגיש ערר.

המבקשת תודיע בכל ההקדם ולא יאוחר מהיום בשעה 17:00 אם החליטה שלא להגיש ערר, ובכפוף להודעת המבקשת שלא להגיש ערר ניתן יהיה לשחרר המשיב בתנאים שלעיל.

ניתן יהיה להתחיל בחתימה על ערבויות כבר כעת לאחר הדיון.

______________

יעקב פרסקי, שופט


מעורבים
תובע: בעניין
נתבע: אריאל אסדו
שופט :
עורכי דין: פרידל