ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עבד אלקאדר עאסם נגד עבד אל חי רביע :


בתי המשפט

בית משפט השלום כפר-סבא

א 001992/09

בתיק עיקרי: א 001992/09

בפני:

כב' הרשמת יפעתי מרי

תאריך:

02/11/2009

בעניין:

עבד אלקאדר עאסם

ע"י ב"כ עו"ד

נועם לוי

התובע

נ ג ד

עבד אל חי

ע"י ב"כ עו"ד

בשארה מוחמד

הנתבע

החלטה

1. בפני בקשת הנתבע להתיר לו לחזור מהסדר דיוני אליו הגיעו הצדדים בדיון מיום 7.6.09 לפיו בית המשפט ימנה מומחה לבדיקת פוליגרף.

בהתאם להסדר הדיוני הסכימו הצדדים כי במידה והמומחה יקבע באופן ודאי או ברמת ודאות גבוהה כי אחד מהצדדים דובר שקר והשני דובר אמת, יוכרע התיק בהתאם לתוצאות בדיקת הפוליגרף. במידה והמומחה ייקבע כי לא ניתן להגיע למסקנות חד משמעיות, יקבע התיק להוכחות.

יצויין כי הצדדים ניסחו השאלות אותן יפנה המומחה לתובע ולנתבע.

2. ביום 7.9.09 הגיש הנתבע בקשה לביטול בדיקת הפוליגרף וקביעת התיק להוכחות.

לטענת הנתבע, הוא אינו מעונין בבדיקה מאחר והשאלות שיישאל התובע בבדיקת הפוליגרף לא יביאו להכרעה באופן וודאי. לטענתו, לאחר שהובהר לו המשמעות של בדיקת הפוליגרף קיים סיכוי כי ייגרם לו עיוות דין.

הנתבע טוען כי טרם נתקבלו זימונים לצדדים מטעם מכון הבדיקה ולפיכך לא ייגרם נזק באם יבוטל ההסדר. עוד טוען הנתבע כי הבדיקה כרוכה בתשלום ואין לו האמצעים הכספיים.

התובע טוען כי אין מקום לבטל ההסכמה הדיונית. כבר בדיון בהתנגדות מיום 15.3.09 הודיע הנתבע כי הוא מוכן ללכת לבדיקת פוליגרף. כל הטענות שהועלו על ידי הנתבע היום היו ידיעות לו עובר להסכמה.

3. הלכה פסוקה כי הסדר דיוני, מעצם היותו מושתת על הסכמות הצדדים, מעניק אפשרות לצד לו לחזור בו מן ההסכמה, באישור בית המשפט.

בית המשפט יאפשר זאת, אך ורק במקרים בהם הדבר מוצדק ענינית ואינו פוגע בבעל הדין האחר, אשר לעיתים משנה מצבו לרעה על יסוד ההסכמה העניינית. (לענין זה ראה בש"א (חיפה) 1921/99 לידאווי מג'ידה נ' הפניקס, תקדין מחוזי 99 (2), 351 וכן ע"א 130/77 יצחק עוזרי נ' שמשון עוזרי פ"ד לג (2) 346).

בת.א. (מחוזי – ים) 6241/04 עזבון המנוח נבלסי נ' טדסה, תק-מח 2008 (1) 4862, מונה בית המשפט מספר שיקולים שראוי לשקול לענין האפשרת להתיר חזרה מהסדר דיוני ובהם:

סמיכות הזמנים בין מועד ההסדר הדיוני למועד הבקשה להתיר חזרה ממנו, מידת ההסתמכות של הצד שכנגד על קיומו של ההסדר הדיוני והפעולות שננקטו על ידו בהסתמך על קיומו של ההסדר וכן "מאזן הנוחות" בין הצדדים דהיינו, הנזק שייגרם למבקש כתוצאה מכיבוד ההסדר הדיוני אל מול הנזק שייגרם לצד שכנגד אם לא יכובד ההסדר.

יצויין כי אין מדובר ברשימה ממצה ויש לשקול כל מקרה לפי נסיבותיו.

סקירת שיקולים אלו, לאור מכלול הנסיבות בענין שבפני, מובילה למסקנה כי יש להתיר למבקש לחזור בו מההסכמה הדיונית.

סבורני כי יש ממש בטענת הנתבע לפיה בנסיבות תיק זה קיים חשש כי תוצאת בדיקת הפוליגרף לא תוביל בהכרח לגילוי האמת בתיק זה.

יודגש כי המחלוקת בתיק נסבה בעיקר על השאלה האם התובע שוחח טלפונית עם הנתבע וקיבל אישורו לנכות את השיק. הנתבע טוען כי לא שוחח עם התובע בטלפון וכי יכול ואדם אחר שוחח עימו והתובע סבור כי מדובר בנתבע.

יש ממש בטענת הנתבע כי מאחר והתובע משוכנע שדיבר עם הנתבע יצא בכל מקרה דובר אמת.

זאת ועוד, מניסוח השאלות על ידי הצדדים ייתכן מצב כי שני הצדדים ייצאו דוברי אמת כך שבדיקת הפוליגרף לא תסייע בפתרון המחלוקת.

יצויין כי הצדדים טרם הוזמנו לבדיקת הפוליגרף על ידי המומחה, ואין לומר כי התובע שינה מצבו לרעה על יסוד ההסכמה הדיונית או כי נקט פעולות בהסתמך על ההסדר והוא אף אינו טוען זאת.

לפיכך, אני מתירה לנתבע לחזור מההסדר הדיוני.

יחד עם זאת סבורני כי יש מקום לפסוק הוצאות לטובת התובע בגין חזרת הנתבע מההסדר הדיוני. עוד בדיון מיום 10.3.09 הציע הנתבע להיבדק במכונת אמת.

ביום 7.6.09 בדיון בפני הסכימו הצדדים על ההסדר הדיוני.

ב"כ הנתבע טוען כי מיד לאחר הדיון ביקש הנתבע לחזור בו מההסכמה הדיונית.

ואולם, הבקשה לביטול ההסדר הדיוני הוגשה רק ביום 7.9.09, דהיינו כשלושה חודשים לאחר שאושר ההסדר הדיוני.

לפיכך, אני מחייבת את הנתבע לשלם הוצאות לתובע בסך של 500 ₪.

המנ"ת יקבע התיק להוכחות בפני שופט.

ניתנה היום ט"ו בחשון, תש"ע (2 בנובמבר 2009) בהעדר הצדדים

______________

מרי יפעתי, רשמתמעורבים
תובע: עבד אלקאדר עאסם
נתבע: עבד אל חי
שופט :
עורכי דין: בשארה מוחמד,נועם לוי