ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ"י נגד אריכא דוח-א תא תנועה-23102206531 :


בתי המשפט

בית משפט לתעבורה ת"א – יפו

ת 031249/08

בפני:

כב' השופט עופר נהרי

תאריך:

29/10/2009

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

אריכא משה

הנאשם

הכרעת דין

אני מזכה את הנאשם וזאת מחמת הספק.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום ובו יוחסה לו עבירה על תקנה 22(א) לתקנות התעבורה בכך, שעפ"י הטענה, נהג ברכב ולא ציית לאור אדום שהיה ברמזור בכיוון נסיעתו בכך שלא עצר את רכבו לפני קו העצירה ונכנס לצומת בניגוד לאור האדום.

הנאשם כפר ונשמעו הראיות.

מטעם המאשימה העידה השוטרת סמדר בן חמו ובמסגרת עדותה הוגש הדו"ח שערכה (ת/1).

מטעם ההגנה העיד הנאשם ובמסגרת עדותו הוגשה סקיצה שערך (נ/1).

לאחר שנתתי דעתי לעדויות מסקנתי היא כי נותר ספק סביר הימנו מן הדין כי הנאשם יהנה ויזוכה.

הנאשם שב וטען כי בעת שנכנס לצומת כדין וביצע בו את הפניה ימינה, היתה השוטרת עסוקה ברישום דו"ח אחר כשגבה מופנה אל עבר הנאשם.

גירסת ותשובת השוטרת בקשר לכך היתה כי אמנם אין היא זוכרת במקרה זה אם היתה או לא היתה עסוקה ברישום דו"ח אחר למישהו אחר, אך לדבריה, אכן קורה כי היא משלבת בין רישום דו"ח לנהג אחד לבין התבוננות אל עבר הרלבנטי לאכיפה כלפי נהג אחר.

וכך העידה השוטרת בהקשר זה: "אחרי העמוד יש פניה שהניידת שלי עומדת עם הזנב. אני עומדת במקביל לסוף הניידת בקצה המדרכה ומבחינה בעבירות, כאשר התנועה חולפת מבן גוריון מצפון לדרום אני לא מבחינה אני עסוקה ברישום דו"ח, כשהתנועה מגיעה ממערב למזרח אני עדיין לא מרימה את ראשי, אני מכירה את הצומת טוב. כשהשמאל מתחלף והולכי הרגל מתחילים לרדת, אני עוצרת את רישום הדו"ח, ופניי לכיוון נסיעת הנהג ואז נעמדתי בצורה זו, מסתכלת לכיוון הרמזור ומבחינה בעבירות... אז אני עוצרת את הנהג, ניגשת לקחת רשיון נהיגה ומסבירה כי ביצע עבירה..." (מתוך עדותה של השוטרת בעמוד 3 שורות 15-21 לפרוטוקול).

בכל הכבוד והערכה לשוטרת, דומני כי יש בתיאור זה מפי השוטרת כדי לעורר חשש כי בשל חלוקת תשומת הלב בין רישום דו"ח כלפי נהג אחד לבין התבוננות ממוקדת דיה המתבקשת אל עבר כל הדרוש כדי לבצע אכיפה ביחס לנהג אחר, לא מן הנמנע כי עלולה להתרחש טעות אנוש מצד השוטרת בהבחנה בכל הנדרש בעיתוי הנדרש.

משאין לשלול את האפשרות כי כך התקיים וכך קרה במקרה דנן, יהנה כאמור הנאשם מן הספק ויזוכה.

ניתנה היום 28/10/09 במעמד הצדדים.

זכות ערעור כחוק.

עופר נהרי, שופטמעורבים
תובע:
נתבע: אריכא משה
שופט :
עורכי דין: