ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פורטולינוי נגד פרקליטות המדינה :


בתי המשפט

בבית המשפט המחוזי בירושלים

ב"ש 9338/09

לפני:

כבוד השופט יעקב צבן-סגן נשיא

בעניין:

אושרת פורטוליוני ת.ז. 301136032

ע"י עו"ד ירון גיגי, עו"ד שלמה גיגי

המבקשת

נ ג ד

היועץ המשפטי לממשלה

ע"י עו"ד טל ורנר-קלינג, עו"ד טליה עטר מפרקליטות המדינה – המחלקה לעניינים בינלאומיים

המשיב

החלטה

בקשה לעיון חוזר.

1. המשיב עתר להכריז על המבקשת כברת-הסגרה לארצות הברית ובד בבד הגיש בקשה למעצרה עד תום ההליכים. ביום 27.7.2009 ניתנה על ידי החלטה על שחרור המבקשת בתנאים מגבילים: מעצר בית, איזוק אלקטרוני, פיקוח, ערבויות צד ג' והפקדת מזומן בסך של 150,000 ₪. כשבועיים לאחר מכן הגישה המבקשת בקשה לעיון חוזר (ב"ש 9141/09) בה נטען כי הצליחה לגייס סכום של 30,000 ₪ בלבד, וביקשה להפחית את סכום ההפקדה.

בדיון שהתקיים לפני עמיתי השופט נֹעם סולברג ביום 14.8.2009, הוסכם בין הצדדים כי סכום ההפקדה יועמד על 100,000 ₪ וכנגד זה הועלה סכום ערבויות צד ג'.

המבקשת לא גייסה הסכום הנדרש וביום 22.9.2009 הגישה בקשה נוספת זו לעיון חוזר וביקשה להעמיד את סכום ההפקדה הכספית ע"ס 35,000 ₪ בלבד. בבקשה ובטיעון הובהר כי בשל הרקע המשפחתי והכלכלי המורכב והבעייתי של המבקשת, אין לה, למשפחתה ולחבריה אפשרות לגייס סכום של 100,000 ₪. לבקשה צורף מכתב מהאגף לשירותים חברתיים של עיריית תל-אביב המשקף המצב האמור.

לטענת ב"כ המבקשת, בהסתמך על פסיקה, כאשר אותרה חלפת מעצר ראויה, גובה סכום ההפקדה צריך להיקבע גם בהתחשב במסוגלות הכלכלית של הנאשם ובני משפחתו.

לטענת ב"כ המשיב, אין די בסכום המוצע כדי להבטיח שמדינת ישראל תעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות שלה בכל הקשור להסגרה.

2. לכאורה, יש קושי עם בקשות חוזרות ונשנות לעיון חוזר. ההחלטה הראשונה ניתנה לפני כחודשיים וחצי, זמן קצר לאחר מכן ניתנה החלטה נוספת על סמך הסכמת הצדדים ועתה באה בקשה חדשה. עם זאת, במקרה שלפנינו הוכח קושי אמיתי בגיוס סכום ההפקדה המוסכם ולפיכך יש מקום לעיון חוזר. גם במצב זה יש לאזן בין המסוגלות הכלכלית של המבקשת ובין אלמנט הרתעה חיוני שלא להפר את תנאי השחרור. לאלמנט שני זה יש ליתן משקל עודף בשל הצורך להבטיח את האפשרות להסגיר את המבקשת, אם כך יוחלט. כמו כן, יש ליתן משקל להחלטות אחרות הקשורות למעורבים נוספים בפרשה, שאף הם הגישו בקשה להפחתת סכום ההפקדה ובקשותיהם נדחו.

נראה לי כי באיזון בין השיקולים הללו אפשר יהיה לשקול בעתיד הפחתה מסוימת של סכום ההפקדה ובלבד שיתווסף ערב נוסף בעל יכולת כלכלית מוכחת של הכנסה חודשית מעל 20,000 ₪. אם ימצא ערב כזה, רשאי ב"כ המבקשת להגיש בקשה משלימה בצירוף מסמכים מתאימים, שאז ייקבע סכום הערבות וסכום הפקדה נמוך יותר.

בשלב זה לא ניתן להיעתר לבקשה.

ניתנה היום, ל' בתשרי התש"ע (18 באוקטובר 2009), במעמד הצדדים.

יעקב צבן, שופט, סגן נשיא

קלדנית: מלכה צידון


מעורבים
תובע: אושרת פורטוליוני
נתבע: היועץ המשפטי לממשלה
שופט :
עורכי דין: