ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלרחמאן נגד שירותי בריאות :

1

בתי המשפט

בית משפט מחוזי חיפה

א 000323/08

בש"א 10569/08

בפני:

כב' השופטת שושנה שטמר

תאריך:

11/09/2008

בעניין:

1. עבד אלרחמאן שוויקי (קטין)

באמצעות הוריו:

2. בדרייה שוויקי

3. ווליד שוויקי

ע"י ב"כ עו"ד

מירון קין ואח'

התובעים

נ ג ד

1. שירותי בריאות כללית

2. הראל חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

ש. אהרנסון ואח'

הנתבעות

ובעניין:

1. שירותי בריאות כללית

2. הראל חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

ש. אהרנסון ואח'

שולחות ההודעה לצדדים שלישיים

נ ג ד

1. בדרייה שוויקי

2. ווליד שוויקי

ע"י ב"כ עו"ד

מירון קין ואח'

הצדדים השלישיים

החלטה

לפני בקשה לחייב את התובע, בתוקף סמכותי לפי תקנה 519(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן – "התקנות"), להפקיד בקופת בית המשפט ערובה לתשלום הוצאות המבקשים, אם תדחה התובענה.

התביעה היא לתשלום פיצויי נזיקין עקב מתן טיפולים רפואיים רשלניים, שהתבטאו, לטענת אמו של התובע, באי הפנייתה לערוך בדיקות אשר היו מגלות כי העובר שבבטנה לוקה במחלה תורשתית שילדים קודמים שלה מתו ממנה, או באי מתן הסברים מספיקים.

הנתבעים טענו בבקשתם כי התובע הוא תושב השטחים ולפיכך יקשה לגבות ממנו הוצאות, אם התביעה תידחה והוא יחוייב בתשלום ההוצאות וכן כי סיכויי התביעה הם קלושים, כיוון שעל פי רישומיה של הנתבעת 1 והרופא שטיפל באם התובע במהלך הריונה היא כן הופנתה לבדיקות (שליה ועוד) אולם היא סרבה מטעמי דת.

הנתבע טען כי אינו תושב השטחים אלא תושב העיר ירושלים, בעל אזרחות ותושבות ישראלית, וכן כי אמו הופנתה לבדיקות רגילות עקב גיל, אולם היא לא קיבלה ייעוץ והנחיה שהיא חייבת לערוך את הבדיקות עקב גילוי הפגם הגנטי בילדיה הקודמים.

תקנה 519(א) לתקנות קובעת כי "בית המשפט או הרשם רשאי, אם נראה לו הדבר, לצוות על תובע ליתן ערובה לתשלום כל הוצאותיו של תובע".

הפסיקה עמדה על מספר תנאים שבהתקיימותם ייטה בית המשפט ליתן את הצו להפקדת ערובה: אם התובע הוא תושב חוץ או אם לא ציין את מענו בכתב תביעתו, או כאשר יש לכאורה ראיות על כך שהתביעה היא תביעת סרק (וראו בספרו של השופט גורן "גורן – סוגיות בסדר דין אזרחי", מהדורה שמינית, עמ' 673).

אפתח בכך, שבשלב זה, אינני יכולה לקבוע כי לכאורה התביעה היא תביעת סרק. טענתה של אמו של התובע, כי היא לא קיבלה יעוץ והדרכה לחשיבות הבדיקות לצורך גילוי הפגם התורשתי במשפחתה, לא נסתרת על ידי הרישומים של הנתבעות. כמו כן לא הוכח לפני כי התובע והוריו הם תושבי השטחים, או כי אין להם כל רכוש.

בנסיבות אלה, הבקשה נדחית.

המזכירות תמציא עותק מהחלטה זו לב"כ הצדדים.

ניתנה היום י"א באלול, תשס"ח (11 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים.

שושנה שטמר, שופטת

000323/08א 051 שחר