ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין לויה יעקב נגד טוויל יצחק :

בתי המשפט

1

בית משפט לתביעות קטנות ירושלים

לפני: כבוד השופטת אנה שניידר

תק 3858/07

התובע

יעקב לויה

בעניין:

נ ג ד

טוויל יצחק

הנתבע

החלטה

1. התובע הגיש ביום 3.9.07 תביעה נגד הנתבע על סך 7,500 ₪ בשל שכר עבודה שלא שולם.

2. ביום 15.7.08 ניתן פסק דין בהעדר התייצבות הנתבע (להלן – פסק הדין).

3. ביום 30.7.08, הגיש הנתבע בקשה לביטול פסק הדין כאשר טענתו העיקרית היא כי המועד המקורי לדיון היה קבוע ליום 27.1.08 ונדחה ליום 15.7.08, אך הוא לא קיבל הזמנה למועד הדיון החדש ולפיכך לא ידע עליו ולא יכול היה להתייצב.

4. בבוא בית המשפט לשקול בקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד, עומדים לפניו שני שיקולים:

האחד, סיבת היעדרותו של המבקש מהדיון בבית המשפט והשני, מה הם סיכויי ההגנה של המבקש והאם טענותיו לגופו של עניין, יש בהן כדי לשנות את פסק הדין שניתן בהיעדר, באם יינתן למבקש יומו בבית המשפט.

כמובן שהיעדרות מדיון בשל העדר כל זימון או ידיעה מחייבת את ביטול פסק הדין, שניתן בהעדר, מחובת הצדק.

במקרים בהם הייתה הזמנה כדין לדיון, או לפחות ידיעה ממשית או קונסטרוקטיבית אודות מועד הדיון, יש לשקול את שני השיקולים האמורים במצטבר. אולם, ככל שהתשובה לאחת מן השאלות משכנעת יותר וכבדת משקל, קטן המשקל הנדרש ביחס לתשובה לשאלה האחרת, על מנת להביא לביטול פסק הדין.

כך, במקרים בהם הסיבה להיעדרות המבקש מקורה בזלזול ניכר או ברשלנותו שלו, אז יתכן כי לאור הזלזול הרב בבית המשפט, תדחה הבקשה וזאת מבלי ליתן משקל רב לשיקול השני. לחילופין, במקרים בהם הציג המבקש בכתב הגנתו או בבקשתו טיעוני הגנה טובים ובעלי סיכוי לשינוי פסק הדין, יכול בית המשפט ליתן לו יומו בבית המשפט, למרות היעדרות שאינה מוצדקת, תוך תיקון המחדל והנזק שנגרם בפסיקת הוצאות.

5. המגמה בפסיקה היא כי על בית המשפט להתייחס ברוחב לב אל בקשת ביטול פסק דין, אך בית המשפט לא ייעתר לה כדבר שבשגרה. אדם הבא לפני בית המשפט מקבל על עצמו חובות מסוימות כלפי בית המשפט וכלפי הצד שכנגד, ואם הוא מזלזל במילוי חובות אלה - עליו לשאת בתוצאות. על המבקש ביטול להסביר לבית המשפט, ולו רק בדוחק, מה גרם למחדלו.

6. במקרה שלפנינו, הנתבע עצמו ביקש לשנות את מועד הדיון שנקבע ליום ה-27.1.08 למועד אחר ולפיכך, היה עליו לברר מה עלה בגורל בקשתו.

7. על אף האמור, ראוי בכל זאת ליתן לנתבע את יומו בבית המשפט ועל כן פסק הדין יבוטל בכפוף לתשלום הוצאות ביטול פסק הדין לתובע, על סך 500 ₪. הנתבע ישלם את הסכום ישירות לתובע תוך 14 יום והתובע יודיע לבית המשפט עד ליום 5/10/08 אם קיבל את התשלום, ורק לאחר מכן יבוטל פסק הדין והתיק יקבע לדיון.

8. יובא לעיוני ביום 22/10/08.

המזכירות תעביר העתק מההחלטה לצדדים.. 3

ניתנה היום י"א באלול תשס"ח (11 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים.

אנה שניידר, שופטת