ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עליה בן זקן נגד הראל חברה לביטוח בע"מ :

1

בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

בשא008186/08

בפני:

כב' השופט כרמי מוסק-סגן נשיא

11/09/2008

בעניין:

עליה בן זקן

המבקשת

נ ג ד

הראל חברה לביטוח בע"מ

המשיבה

החלטה

1. זוהי בקשה לתשלום תכוף. המבקשת ילידת 1938, נפגעה בתאונת דרכים ביום 28.4.08.

2. בהסכמת הצדדים ובטרם תינתן החלטה סופית בבקשה, מונה ד"ר מנחם יצחקי, כרופא מומחה בתחום האורטופדיה.

3. המומחה בדק את התובעת וערך חוות דעת מיום 4.8.08.

4. יצויין, כי בדיון שהתקיים ביום 8.7.08, בו מונה המומחה, שילמה המשיבה למבקשת באותו שלב סכום של 35,000 ₪ כתשלום תכוף.

5. בעקבות חוות הדעת של ד"ר יצחקי, ומצבה הרפואי של המבקשת, נטען על ידי המבקשת כי היא זכאית לסכומים נוספים כתשלום תכוף.

6. עיקר המחלוקת בין הצדדים היא סביב מצבה הרפואי של המבקשת עובר לתאונה, והשלכת תוצאות התאונה על מצבה הרפואי לאחר התאונה.

7. אין מחלוקת כי עוד לפני התאונה היתה המבקשת רוב שעות היום מרותקת לכיסא גלגלים. ד"ר יצחקי מציין זאת במפורש בחוות דעתו. ככלל, סבלה המבקשת ממחלת לב, סכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר, כאשר משקלה הגיע ל-150 קילוגרם, וגובה 1.60. בחודש ינואר 2006, עברה המבקשת ניתוח בעמוד השדרה הצווארי עקב מחלת מיאלופטיה. המבקשת סבלה עוד לפני התאונה מקשיי הליכה וקשיים בתפקוד הגפיים. לאחר אותו ניתוח, ועקב סיבוך זיהומי, שהתה המבקשת זמן ממושך בבית החולים הדסה, ולאחר מכן עברה שיקום בהוד אדומים. למומחה הוצגו מסמכים שונים באשר למצבה הרפואי של המבקשת עוד לפני התאונה. המומחה גם שוחח עם המבקשת ועם בתה. המומחה סבור כי לפני התאונה היתה כאמור המבקשת מרותקת רוב הזמן לכיסא גלגלים, יחד עם זאת, היא היתה מסוגלת לקום מהכיסא, לעבור למיטה. עוד לפני התאונה היא נעזרה בעזרה סיעודית של עובד אחד, באופן חלקי. לעומת זאת, בעת שהמומחה בדק את התובעת הוא קבע כי לצורך ניידות היא זקוקה כיום לכיסא גלגלים מיוחד, וזאת לאור מימדי גופה, היא זקוקה לשניים עד שלושה אנשים לצורך ניידות, וכן יש להעזר במנוף לצורך הרמה. המומחה פסל את הדרישה לכיסא גלגלים ממונע משום שלדעתו המבקשת לא תוכל להשתמש בכיסא זה עקב הפרעה בתפקודי הידיים ממנה היא סובלת.

8. יש לזכור, כי הפגיעה בתאונה הנוכחית התבטאה בשבר תת ראשי בכתף הימני. היא אושפזה בבית החולים הדסה הר הצופים, שם טופלה באופן שמרני, ולאחר מכן הועברה לבית החלמה בבת-ים.

9. התאונה ארעה בשעה שהמבקשת הוכנסה לאמבולנס שהיא ישובה בכיסא גלגלים. נהג האמבולנס דחף את הכיסא, המבקשת נפלה ממנו בתוך האמבולנס.

10. מחוות דעתו של המומחה עולה כי נכון לעת הבדיקה מצבה הרפואי של המבקשת הוחמר עקב התאונה, אולם, כפי שמציין המומחה, אין לזקוף את מלוא מצבה הרפואי של המבקשת על אירוע התאונה.

11. יש לזכור עוד, כי המומחה קבע שראוי לבדוק את המבקשת בחודש אוגוסט 2009, וכי האמור בחוות דעתו הוא מצב זמני שיכול להשתנות, וככל הנראה עשוי להשתפר.

12. מדובר אפוא, על פי דעתו של המומחה, על מצב זמני של כשנה מאז התאונה. לדעת המומחה, מצבה הוא של נכות מלאה.

13. על פי המסמכים שהומצאו לי, היתה המבקשת בבית ההחלמה תקופה של 3 חודשים. כאמור שולם תשלום תכוף. מתוכו הועבר לבית ההחלמה סך של 30,000 ₪. נותר חוב של 14,664 ₪ לבית ההחלמה על פי האישור מיום 6.8.08, וכן סכום נוסף של 980 ₪ עבור טיפולי פזיוטרפיה. במעוגל מדובר על סכום של 16,000 ₪.

14. המבקשת טוענת כי עתה היא זקוקה לעזרה יום יומית מלאה. לפי דבריה ועל פי האישורים שצורפו, נמצאה מטפלת המתגוררת בקרב מקום מגורי המבקשת. היא שוהה עם המבקשת 6 שעות ביום, ועלות החזקתה החודשית היא 7,200 ₪. המבקשת טוענת כי יש לפסוק תשלום תכוף למשך שנה מהיום עד למועד הבדיקה, היינו סכום של 86,400 ₪.

15. כפי שציין המומחה, אין לזקוף את מלוא מצבה הרפואי של התובעת על אירוע התאונה.

16. כמובן שבשלב זה קיים קושי להעריך בכמה החמירה התאונה את מצבה הרפואי של המבקשת. יחד עם זאת, ברור כי היתה החמרה, ולפחות לתקופה הזמנית בה אנו נמצאים בה כיום, מדובר בהחמרה משמעותית.

17. לפיכך, סבורני כי ראוי בשלב זה לפסוק כתשלום תכוף מחצית מסכום עלות המטפלת היינו 3,600 ₪ לחודש וזאת למשך שנה, ובסך הכל סכום של 43,000 ₪.

18. כמובן,שבהמשך יכול ויהיה ראוי למנות מומחה מטעם בית המשפט בתחום השיקום או הגריאטריה, כדי שבין היתר יתייחס לשאלת החמרת המצב הרפואי עקב התאונה. אינני סבור כי ראוי לדחות את הדיון בשלב זה לצורך כך.

19. לאור כל האמור, אני מורה כי ישולם עתה תשלום תכוף נוסף סכום של 59,000 ₪. המשיבה תשלם סכום זה באופן מידי לידי ב"כ המבקשת, וכן יווסף שכר טרחת עו"ד בשיעור של 13%. לסכום האמור יווסף מע"מ. הסכומים יישאו הפרשי הצמדה וריבית כדין מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

20. המזכירות תודיע לצדדים.

ניתנה היום י"א באלול, תשס"ח (11 בספטמבר 2008) בהעדר הצדדים.

כרמי מוסק, שופט

סגן נשיא