ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סעדו נגד בטוח לאומי-סניף ירושלי :

1

בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בל 011840/07

בפני:

כב' השופט דניאל גולדברג

תאריך:

03/08/2009

בעניין:

סעדו לירון

ע"י ב"כ עו"ד

נאוה מזרחי-אילון

תובעת

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

ויויאן בנימין-קליין

נתבע

החלטה

1. הנני ממנה כמומחה יועץ רפואי לבית הדין בתיק זה את פרופ' יואל אנגל מרחוב דניאל 13, רמת חן (להלן: המומחה).

2. על בסיס העובדות כפי שתפורטנה להלן, מתבקש המומחה ליתן חוות דעתו בשאלות שיפורטו להלן, תוך 30 יום מיום שתומצא לו החלטה זו בצירוף החומר הרפואי.

העובדות

א. התובעת, ילידת 1985, שמשה ברמנית בבית קפה באוניברסיטה החל מיום 1.4.04 ועד ליום 16.10.06.

ב. התובעת עבדה בין 11 ל-12 שעות ביום, החל משעה 7:00 בבוקר ועד השעה 21:00 בערב. שעות הלחץ בעבודה היו בעיקר בשעות ההפסקה של האוניברסיטה, תדירות של כל שעתיים, למשך חצי שעה.

ג. התובעת הגישה את תביעתה לתשלום דמי פגיעה בסוף שנת 2006, בסמוך לסיום עבודתה באוניברסיטה.

ד. התובעת טוענת לפגיעה בידה הימנית, גבה התחתון ורגלה השמאלית עקב עבודתה.

ה. עבודת התובעת הייתה כרוכה במאמץ פיזי ניכר הנובע מהצורך בעמידה ממושכת, וביצוע פעולות שונות של הכנת קפה, מכירת כריכים, הפעלת קופה רושמת, הרמה ופריקה של ארגזי חלב, סדר וניקיון של הדוכן והסביבה. העבודה נעשתה תחת לחץ של זמן, ובמשך יום עבודה ארוך יחסית.

ו. במסגרת עבודתה הכינה התובעת כמות גדולה של כוסות קפה מידי יום. פעולת הכנת הקפה כללה את השלבים הבאים: התובעת משכה את הקפה מהמטחנה לראש של מכונת הקפה, ועם יד ימין הכניסה את הראש של מכונת הקפה לתוך התושבת במכונה, בתנועה סיבובית נגד כיוון השעון (פעולת הכנסת הידית למכונה וסיבובה נגד כיוון השעון הצריכה הפעלת כוח מסויים). התובעת לחצה על הכפתור, הניחה את הכוס מתחת לראש, ובזמן שהקפה נשפך לתוך הכוס, הרתיחה את החלב על ידי משיכת כד החלב אחורה וקדימה. לאחר שהחלב רתח מזגה את החלב מכד החלב לתוך הכוס, והניחה את כד החלב מאחור. מכונת הקפה שהפעילה התובעת הייתה בעלת שני ראשים, ויכלה להכין עד ארבע כוסות קפה במקביל.

ז. בטופס סיכום הבדיקה הרפואית של הרופא התעסוקתי מיום 16.11.06, נקבע כי התובעת אינה מסוגלת להמשיך בעבודה הנוכחית, וכי אין לשלול קשר בין המחלה לבין העבודה שהייתה קשורה בפעילות מאומצת בידיים ועמידה ממושכת. אבחנת הרופא התעסוקתי הייתה: M/p Rt Hand Tendinitis, Foot Pain .

השאלות

א. ממה סובלת התובעת ביד ימין?

ב. האם המצב הרפואי ממנו סובלת התובעת ביד ימין הוא קבוע?

ג. האם יש קשר סיבתי בין תנאי עבודתה של התובעת, כפי שתוארו בעובדות לעיל באשר לפעולות הכנת הקפה, לבין הפגיעה ביד?

ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית – האם פעולות הכנת הקפה פגעו פגיעות זעירות ובלתי הפיכות בידה של התובעת, או שמא המצב הקיים הוא תוצאה של תהליך תחלואתי ממושך?

ה. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת היא חיובית - האם יש לתובעת גורמי סיכון אישיים להתפתחות הפגיעה בכף ידה, והאם תנאי עבודתה הנ"ל השפיעו על הפגיעה בידה הרבה פחות מאשר אותם גורמי סיכון.

ניתנה היום י"ג באב, תשס"ט (3 באוגוסט 2009) בהעדר הצדדים.

ד. גולדברג, שופט


מעורבים
תובע: סעדו לירון
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: