ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דווויאת ואח' נגד בטוח לאומי-סני :

1

בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בל 011822/08

בפני:

שופט: גולדברג דניאל

תאריך:

29/07/2009

בעניין:

דווויאת ואח'

ע"י ב"כ עו"ד

צמל לאה

תובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

חנה מנדלסון

נתבע

החלטה

1. בתיק זה תוקפים התובעים את החלטת הנתבע לדחות את תביעתם לקצבת שארים בנימוק שבעלה המנוח של התובעת ואביהם של התובעים 2 ו-3, חוסאם תייסיר אברהים דויאת (להלן: המנוח), נפטר אגב ביצוע פשע מתוך מניע לאומני. החלטת הנתבע מתבססת על סעיף 326 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] התשנ"ה-1995 אשר קובע כי אם בוצע פשע מתוך מניע לאומני בידי מי שמכוחו ניתנת קצבת שארים – לא תינתן הגמלה.

2. מכתבי הטענות ומתצהיר עדותה הראשית של התובעת עולה כי התובעים חולקים על קביעת הנתבע כי מות המנוח היה אגב ביצוע פשע מתוך מניע לאומני, ובית הדין יידרש להכריע במחלוקת זו.

3. בד בבד עם הגשת תצהיר העדות הראשית הגישה התובעת בקשה לחייב את הנתבע לפרט בתעודת עובד ציבור את כל המקרים בהם נעשה שימוש בהוראות סעיף 326 לחוק כדי לשלול קצבה בשל כך שמי שתובעים מכוחו ביצע פשע מתוך מניע לאומני. כן נתבקש הנתבע לפרט אם הוריו של המנוח נתן זאדה קיבלו או מקבלים קצבאות כלשהן מהנתבע, לרבות קצבת שארים, דמי קבורה וגמלה לפי חוק נפגעי פעולות איבה.

4. התובעת נימקה את בקשתה בכך שלפי מיטב ידיעתה סעיף 326 לחוק אינו מופעל בשוויוניות, שכן בני משפחה של יהודים שביצעו פשע לאומני מקבלים מהנתבע קצבאות לרבות קצבת שארים. התובעים הודיעו שבדעתם לתקוף את חוקתיותו של סעיף 326 לחוק.

5. הנתבע מתנגד לבקשה. הנימוק העיקרי להתנגדות הנתבע היא ששאלת חוקתיות סעיף 326 היא שאלה משפטית טהורה ואין לאינפורמציה המבוקשת כל רלוונטיות להכרעה בשאלה משפטית זו.

6. מקובלת עלי עמדת הנתבע. האינפורמציה המבוקשת אינה רלוונטית, ולו מן הטעם שאם בית הדין ישתכנע כי צדק הנתבע בקביעתו שהמנוח נפטר אגב ביצוע פשע מתוך מניע לאומני וכי אין פגם חוקתי בסעיף 326 המביא לבטלותו, שומה יהיה על בית הדין לדחות את התביעה. בנסיבות אלה בית הדין לא יהיה רשאי להורות לנתבע לפעול בניגוד לסעיף 326 לחוק, גם אם יוכח כי הנתבע הפר את הוראת סעיף 326 במקרים אחרים.

7. ככל שהתובעים סבורים שהנתבע הפר את הוראות סעיף 326 במקרים אחרים, תרופתם אינה במסגרת הליך זה.

8. מקובלת עלי עמדת הנתבע כי שאלת חוקתיותו של סעיף 326 איננה תלויה בשאלה אם הסעיף הופר במקרים אחרים, אם לאו, אלא מדובר בשאלה משפטית שאינה מושפעת מן הנתונים המבוקשים בבקשה.

9. בהתאם לכך הבקשה נדחית.

ניתנה היום ח' באב, תשס"ט (29 ביולי 2009) בהעדר הצדדים.

ד. גולדברג, שופט


מעורבים
תובע:
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: