ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עליאן נגד בטוח לאומי-סניף ירושל :


בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בל 010372/08

בל 11221/08

בפני:

דיתה פרוז'ינין – נשיאה

- דן יחיד -

23/07/2009

בעניין:

עליאן מוחמד

עליאן מחמוד

ע"י ב"כ עו"ד

אבו קטיש מוחמד

המערערים

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

ארז בן דוד

המשיב

פסק דין

1. לפני ערעורים לפי סעיף 213 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995, על החלטות של ועדות עררים לשירותים מיוחדים מיום 1.8.07 ומיום 9.7.08 אשר קבעו המערערים אינם תלויים בעזרת הזולת ברוב שעות היממה.

2. המערערים הינם תאומים, תושבי בית צפפא, הלוקים בתסמונת נדירה הגורמת להפרעות בראיה, בשמיעה, פיגור שכלי ועוד. המערער מוחמד עליאן (להלן – מוחמד) הינו עיוור בשתי העיניים, יש לו ליקוי שמיעה המצריך שימוש במכשיר שמיעה, בעיות גב, השמנת יתר, פיגור שכלי והפרעות בנשימה. מחמוד עליאן (להלן – מחמוד) הינו עיוור, ובנוסף לכך הוא סובל מיתר לחץ דם, פיגור שכלי והפרעות נשימה. הדיון בערעוריהם של המערערים אוחד.

3. הוועדות שדנו בעניינם של המערערים בדקו את כל תפקודיהם, והגיעו למסקנה, על סמך בדיקות אלה, כי המערערים אינם תלויים בעזרת הזולת ברוב שעות היממה. הוועדות אף הסתמכו על דיווח מבית הספר שבו לומדים המערערים, שממנו עולה כי המערערים מבצעים פעולות רבות באופן עצמאי.

4. טוען ב"כ המערערים כי למערערים ליקויים רבים הפוגעים באופן קשה בתפקודם, כי מוחמד סובל מפיגור שכלי בשיעור של 20% בנוסף לכל בעיותיו האחרות, וכי הוא זקוק להשגחה, שכן הוא עלול לסכן את עצמו. מוסיף ב"כ המערערים כי יש להתייחס אף לכך שהמערערים הינם עיוורים, ובנוסף לכך לוקים בליקויים רבים אחרים. כמו כן שמעתי את דבריה של אמם של המערערים, אשר טענה כי הטיפול בשניהם קשה עליה מאד.

5. מנגד טוען המשיב כי לא נמצאה כל טעות משפטית בהחלטות הוועדות. הוועדות בדקו את המערערים, הסתמכו על דיווחים מבית הספר שבו הם לומדים, ועל סמך כל אלה הגיעו למסקנתן כי הם מתפקדים באופן עצמאי.

6. תקנה2(א) לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח נכות) (מתן שירותים מיוחדים), התשל"ט-1978 (להלן התקנות) קובעת כי:

"נכה התלוי בעזרת הזולת בביצוע פעולות יומיום ברוב

שעות היממה עקב נכותו יהיה זכאי לקצבה מיוחדת על

פי תקנות אלה אם נקבע לו אחוז נכות לפי סעיף 208 לחוק

בשיעור של 60% לפחות והוא זקוק לשירותים מיוחדים"

הוועדה אמנם בדקה את תפקודיהם של המערערים, אולם נראה כי לא לקחה בחשבון את כל ליקויים של המערערים, ובפרט את היותם עיוורים. כך למשל, בעניינו של מוחמד קבעה הוועדה כי:

"הוועדה סבורה כי במצבו יכול להתרחץ בכוחות עצמו ולא זקוק לנוכחות אדם"

בהתחשב בכך שמוחמד הינו עיוור, הלוקה בליקויים רבים נוספים, מסקנתה זו של הוועדה אינה ברורה. אמנם עיוורון, אין בו כשלעצמו כדי לזכות את המבוטח בקצבה (דב"ע מח/185-0 חדר עבדאללה חמיד – המל"ל, לא פורסם), אולם עיוורון בתוספת מגבלות אחרות, יכול לגרום לרמת תלות המצדיקה מתן גמלה (דב"ע תשן/8-0 שוורצמן – המל"ל, פד"ע כ"א 313). אמנם במסמכי בית הספר שבו לומדים המערערים נכתב כי המערערים הינם עצמאים, אולם יש פעולות רבות המבוצעות בבית ואינן מבוצעות בבית הספר.

7. זאת ועוד. מקובלת עלי טענת ב"כ המערערים כי יש להביא בחשבון גם את העובדה שהמערערים הם תאומים, הם לוקים בליקויים קשים ביותר, ונטל הטיפול בהם נופל על משפחה אחת. בנסיבות אלה יש לשקול את השאלה האם אין מקום לבחון את עניינם של המערערים, תוך התחשבות אף בעובדה זו. אכן, התקנה קובעת כי זכאי לקצבה למתן שירותים מיוחדים רק מי שתלוי בעזרת הזולת ברוב פעולות היומיום, אולם כפי שהובהר לעיל לא שוכנעתי כי עניין זה נבדק כראוי, מה גם ששאלת ההשגחה משתנה אף היא כאשר מדובר בשני מבוטחים.

8. בשל כל אלה אני סבורה כי יש להחזיר את עניינם של המערערים לדיון בוועדת הערר. מאחר שעניינם של המערערים נדון בשתי וועדות שונות, יובא עניינם בפני וועדה בהרכב אחר, אשר תדון בעניינם באותו מועד. הוועדה תבדוק את תפקודם של המערערים לאור עיוורונם וליקוייהם האחרים, ותתייחס לשאלה אם הם זקוקים להשגחה, בהיותם תאומים המתגוררים באותו בית.

מאחר שהמערערים מיוצגים על ידי הלשכה לסיוע משפטי, אין צו להוצאות.

הצדדים רשאים לפנות לבית הדין הארצי לעבודה בבקשת רשות ערעור על פסק דין זה, תוך 30 יום מיום המצאתו.

ניתן היום ח' בסיון, תשס"ט (31 במאי 2009) בהעדר הצדדים.

דיתה פרוז'ינין, שופטתמעורבים
תובע: עליאן מחמוד,עליאן מוחמד
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: ארז בן דוד,אבו קטיש מוחמד