ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עיד נגד בטוח לאומי-סניף ירושלים :


בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בל 012625/05

בפני:

כבוד השופטת שדיאור שרה

22/07/2009

בעניין:

עיד מחמוד

ע"י ב"כ עו"ד

מדחת דיבה

תובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

ארנה רוזן-אמיר

נתבע

החלטה

1. בפני בית הדין בקשת עו"ד מדחת דיבה, המבקש לאפשר עיון בתיק הנדון וכן מבקש רשות לצלם דו"ח החקירה שנגבה מאשה, שיוצגה לכאורה על ידי התובע והוגשה בתיק זה ע"י חוקר המוסד לביטוח לאומי.

2. נימוקי הבקשה הם:

1. כנגד התובע בתיק זה מתנהלת חקירה מסועפת במחלקת הונאה במשטרת מוריה בגין התחזות לעורך דין והונאת אזרחים תמימים.

2. המבקש הוא אחד המתלוננים, הן בשמו והן בשם שלושה מתלוננים נוספים שהוגשו למשטרת מוריה בגין התחזות לעו"ד.

3. מבירור שנעשה ע"י המבקש באתר בתי המשפט התברר כי בתביעה דנן ניתן פסק דין בו צויין ע"י חומר חקירה שהוגש ע"י הנתבע שם, כי התובע "ייצג" תושבת כעו"ד ושילמה לו שכ"ט ע"ס 1,000 ₪ ועובדה זו צויינה בגוף פסק הדין.

4. פסק הדין הומצא ע"י המבקש למחלקת הונאה, ברם נדרש הוא להמציא את דו"ח החקירה שנגבה מאת התושבת ע"י חוקר המל"ל הנמצא בתיק בית הדין.

3. נוהל הנהלת בית המשפט בדבר עיון בתיקי בית המשפט (03/18) מיום 20.11.08 קובע כי בקשה לעיון של מי שאינו בעל דין בתיק מועברת לשופט או רשם שהתיק נדון בפניו, על מנת שיחליט על פי שיקול דעתו מתן או אי מתן היתר.

4. נימוקי הבקשה מצביעים על כך שהעיון בתיק נועד לשמש בחקירה המתנהלת במחלקת הונאה במשטרת מוריה. עוד עילה כי מדובר בסוגיית התחזות לעורך דין.

מצאנו כי הצורך של המשטרה לבירור החקירה בממצאי בית הדין חשוב דיו כדי לאפשר עיון בתיק של צד ג'. הרשות ניתנת לעיון בלבד ולא לצילום החקירה מתוך התיק.

5. אם תוגש בקשה מסודרת ע"י השוטר החוקר בחקירה או מי שמוסמך לכך במשטרה, לקבל צילום של ראיה מתוך ראיות בתיק תוך ציון סימונה ותאריכה, ייעתר בית הדין וישלח צילום הראיה למשטרה ישירות.

6. בכך מצאנו כי נשמר האיזון בין הגנת הפרטיות על נותני ההודאות לחוקרי המוסד, באשר לא אדם פרטי יעשה שימוש בחקירה כי אם גוף ממלכתי שהדבר נחוץ לו לשם בירור אמיתי. מנגד, בלא מתן רשות עיון למבקש, לא יוכל לפנות למשטרה ולהגדיר להם מהן הראיות בתיק. לפיכך ניתנת רשות עיון למבקש, אולם ללא רשות לצלם מהתיק.

7. המזכירות, בהתאם להנחייה זו ולנוהל האמור לעיל, תאפשר למבקש עיון בתיק.

אם תגיע בקשה מהמשטרה – יצולם המסמך אותו תבקש המשטרה ספציפית ויועבר ישירות למשטרה.

ניתנה היום, א' באב תשס"ט (22 ביולי 2009), בהעדר הצדדים.

המזכירות תשלח עותק מהחלטה זו לצדדים.

שדיאור שרה, שופטתמעורבים
תובע: עיד מחמוד
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: ארנה רוזן-אמיר,מדחת דיבה