ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הראל חב` לביטוח נגד סלים חרבין :


בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

א 002544/09

לפני:

כב' השופטת ליפשיץ-פריבס מרים

20/07/2009

בעניין:

הראל חב` לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

חגית חופי

התובעת

נ ג ד

1 . סלים חרבין

2 . אחים שוויקי 2002 מסחר בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

טארק זועבי

הנתבעים

פסק דין

1. התביעה שבפני היא תביעת שיבוב בגין נזקים שנגרמו לרכבו של המבוטח של התובעת (להלן – "הנהג המבוטח") בתאונת דרכים, בה היה מעורב הנתבע שנהג במשאית של הנתבעת.

2. שני הנהגים העידו בפני וכן העידה אישתו של הנהג המבוטח, שנסעה ברכבו בתאונה. כל נהג, טוען לאחריותו של הנהג האחר לתאונה.

3. נהג המבוטח העיד בתחילה, על נסיעתו בנתיב הימני מבין שני נתיבים המובילים שמאלה. לדבריו, הנתיב בו הוא נסע מאפשר נסיעה ישר וכן שמאלה, ואילו הנתיב השמאלי מוביל שמאלה בלבד. לדברי הנהג המבוטח, הנתבע נסע מאחוריו בפנייה שמאלה ומשראה אותו נדחק אליו, הוא סטה מעט ימינה ונפגע מהמשאית של הנתבע, כדבריו בעדותו: "זזתי לכיוון ימינה על מנת שיתן לו ללכת מאחורי. איך שפניתי שמאלה, הוא פגע ברכב שלי בדלת של הנהג. מדגם אותי ראשון והנתבע מאחורי, פונה שמאלה ומכוון את עצמי לנתיב הימני ואיך שהוא נסע משמאלי פגע בי בדלת הנהג" (עמ' 1 שורות 7-4).

מעדותו של הנהג המבוטח ומהדגמת הרכבים בתאונה על ידו עולה כי הוא סטה ימינה הואיל והנתבע, עקף אותו בפניה שמאלה. בכך, נגרמו לרכבו נזקים קלים בכנף הקדמית מצד שמאל ונזק כבר יותר, בחיבור בין הכנף לדלת הקדמית וכן במרכז הדופן השמאלית. אשתו של הנהג העידה, כי הנתבע נצמד אל רכבם בקרות התאונה, בהיותו מאחוריהם.

4. מנגד העיד הנתבע, על נסיעתו בנתיב הימני מבין שני הנתיבים ועל כך, שביקש לפנות שמאלה בצומת. בתחילה העיד הנתבע, על נסיעתו מאחורי הנהג המבוטח בעוד הלה עוקף אותו מימין (עמ' 4 שורות 3-2). לאחר מכן העיד הנתבע על נסיעתו לפני הנהג המבוטח, כדבריו: "יש נתיב משמאלי, אני ראשון, הסתכלתי במראה, חשבתי שהוא ימשיך ישר, אם ירצה לפנות שמאלה, היה אמור לפנות שמאלה לנתיב השמאלי". הנתבע, הדגים את רכבו ראשון פונה שמאלה מהנתיב הימני, ואת הנהג המבוטח, פונה שמאלה מימין לו תוך יצירת מצג אלכסוני ופגיעה עם פינת חזית רכבו בדופן הימנית של המשאית (עמ' 4 שורות 10-9).

5. גירסתו של הנתבע, אינה מתיישבת עם יעד הנסיעה של הנהג המבוטח ועם הנתיבים ויעדם וכן לא עם נזקי רכבו של הנהג המבוטח.

לא סביר הוא, שהיה עולה בידי הנהג המבוטח לנסוע מימין לנתבע בעוד הנתבע מצוי בנתיב הימני מבין שני הנתיבים בכביש. לתהייה זו, לא היה מענה מצד הנתבע בעדותו. כך גם, אין סיבה נראית לעין, מדוע יבקש הנהג המבוטח לסטות ימינה, בעוד הנתיב הימני בו הוא נסע מאפשר לו נסיעה שמאלה, ליעד נסיעתו. יתירה מכך, אם כגירסת הנתבע הנהג פגע במשאית עם פינת רכבו כפי שהדגים זאת בפני, הרי שצפוי היה שייראו נזקים בחזית הרכב. לא כך אירע בפועל, שכן, מוקד הנזק העיקרי ברכבו של הנהג המבוטח הוא בדלתות בדופן השמאלית. נזק זה מתיישב עם סטיית הנתבע לעבר רכבו של הנהג המבוטח, בעוד שניהם פונים שמאלה בכביש. אילו נצמד הנהג המבוטח לרכבו של הנתבע, תוך שהוא דוחק עצמו מימין לנתיב הימני, צפוי היה שייראו נזקי שפשוף ברכבו של הנהג המבוטח, ולא כיפוף פח עמוק, כפי שנראים נזקיו בתמונות ת/1.

מעדות הנהג המבוטח עולה, כי הנתבע נסע מאחוריו, כפי שהעיד בתחילה הנתבע אך שינה את גירסתו לאחר מכן. מכאן אני למדה, כי הנתבע ביקש להקדים את הנהג המבוטח בפנייתם שמאלה ובעוד הוא סוטה ימינה, כדי לא להיפגע מהמשאית שסטתה אליו, ניזוק רכבו בשני מוקדים: בכנף ובדלת בדופן שמאל. מיקום הנזקים מתיישב עם המצג של שני הרכבים שביצעו פניה שמאלה.

יוער, כי הנתבע אישר כי מיקום הנזקים הוא כפי שניתן לראותם בתמונה ת/1 ולא העיד, על נזק כלשהו בחזית הרכב, כגירסתו על נסיבות התאונה.

6. לפיכך, אני קובעת כי האחריות לתאונה מוטלת על הנתבע.

למרות זאת, אלו המשיך הנהג המבוטח לנסוע בנתיבו משמאל ללא סטיה ימינה, היה מונע מהנתבע לעקוף אותו ונזקיו, היו קלים יותר.

בהתאם לכך, לנהג המבוטח, רשלנות תורמת לתאונה בשיעור של 10%.

7. התובעת, הוכיחה את תשלומיה לנהג המבוטח לפי חוות דעת של שמאי המתיישבת עם נסיבות התאונה ולא הוגשה חוות דעת נגדית ע"י הנתבעים. בנוסף, התובעת הוכיחה את תשלומיה לשכר טרחת שמאי.

8. בנסיבות אלו, אני מחייבת את הנתבע בתשלום פיצוי לתובעת בסך של 7,747 ₪ בהתאם לשיעור אחריותו לתאונה.

9. הנתבע, ישלם לתובעת הוצאות משפט וכן שכ"ט עו"ד בסך של 800 ₪ בתוספת מע"מ.

10. התשלומים, ישולמו תוך 30 יום מהיום וישאו ריבית והפרשי הצמדה ממועד פסק הדין ועד ליום התשלום בפועל.

11. המזכירות תשלח עותק פסק הדין לב"כ הצדדים.

ניתן היום כ"ח בתמוז, תשס"ט (20 ביולי 2009) בהעדר הצדדים.

ליפשיץ-פריבס מרים, שופטתמעורבים
תובע: לביטוח בע\'מ
נתבע: סלים חרבין
שופט :
עורכי דין: טארק זועבי,חגית חופי