ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין וויספר נגד גוילי :

בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

א 017631/08

בפני:

כב' השופט כרמי מוסק-סגן נשיא

20/07/2009

בעניין:

1 . וויספר סמדר

2 . וויספר שולה

התובעים

נ ג ד

1 . גוילי יעקב

2 . כלל חברה לביטוח בע"מ

3 . קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

הנתבעים

החלטה

לפני בקשת הנתבע מס '1 (להלן:"הנתבע"), למשיכת התיעוד הרפואי הערוך בידי עדינה מישלוב פסיכותרפיסטית, אשר הומצא ע"י ב"כ התובעת למומחה בתחום הפסיכיאטריה שמונה מטעם בית המשפט, ד"ר יואב כהן.

1. מדובר בשני מסמכים האחד מיום 14.08.08 והשני מיום 24.2.09 הערוכים בידי הגב' עדינה מישלוב פסיכותרפיסטית וממוענים האחד לרופא המשפחה בקופ"ח והשני לרופא המטפל בקופ"ח, בהתאמה.

2. טוען המבקש כי המסמכים אינם מסמכים הניתנים להעברה למומחה שמונה מטעם בית המשפט היות והם בגדר חוות דעת רפואית או מסמך מוזמן שלא נערך לצורך טיפול רפואי.

3. המשיבה טוענת כי המסמכים מתעדים את סיכום פגישותיה עם הפסיכולוגית המטפלת וכוללים מידע בדבר מצבה הנפשי של התובעת, וגם אם יש בהם משום הבעת דעה והתרשמות של עורכת המסמך, אין בכך כדי להופכם לחוות דעת פסולה.

4. לא מצאתי כי יש מקום לפסול את המסמכים נשוא בקשה זו , ואסביר להלן.

5. בעניין מסמך רפואי האם הוא מותר להצגה למומחה , יפים לענייננו הדברים כפי שהובאו בבש"א (תל-אביב-יפו) 21803/08, תהילה אהרון ואח' נ' "כלל" חברה לביטוח בע"מ ואח', תק-מח2009(1),13437 כדלקמן:
"כדי להחליט אם מסמך מותר להצגה למומחה, יש לבדוק האם מדובר במסמך שנערך על ידי גוף בלתי תלוי בבעלי הדין, שלא ביוזמתם של בעלי הדין, ולצורך הטיפול בתובע. כמו כן, יש לבדוק האם המסמך משקף שלב טבעי של הטיפול הרפואי והאם יש באבחנות ובהערכות שבו כדי לסייע למומחה באופן אובייקטיבי לגבש עמדתו או שמא יש במסמכים כדי לפגוע באי תלותו של המומחה הרפואי ולהשפיע על חוות דעתו. הרציונל העומד מאחורי הוראה זו היא שלא תמיד ברור קו הגבול בין חוות דעת ומסקנות מומחה רפואי לבין הטיפול ורישומו במסמכים הרפואיים. (ראה לעניין זה רע"א 5638/95 מגדל חברה לביטוח בע"מ נ' כריסטיאן שמור, פ"ד מט(4) 865).

6. המסמכים נשוא בקשה זו נערכו בידי פסיכותרפיסטית אליה פנתה התובעת מיוזמתה, אולם אין בפרט זה כשלעצמו, כדי לפסול את המסמכים. המסמכים מופנים לרופא המטפל, מפרטים את הרקע לטיפול ואת הנושאים המטופלים כאשר במסמך מיום 24.2.09 במשפט הסיכום ובמסמך מיום 14.8.08 נכתבה האבחנה כי המטופלת סובלת מסימפטומים קלים של PTSD דבר שהוא בגדר אבחנה רפואית לצורך הטיפול. אין במסמכים הבעת דעה באשר לסיכויי החלמה, מצבה העתידי של התובעת ושיעור נכותה הרפואית, שהם מאפייניה של חוות דעת. לאור האמור אני מתיר את המצאת המסמכים למומחה מטעם בית המשפט.

7. אין צו להוצאות.

ניתנה היום כ"ח בתמוז, תשס"ט (20 ביולי 2009) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

כרמי מוסק, שופט

סגן נשיאמעורבים
תובע: וויספר סמדר
נתבע: גוילי יעקב
שופט :
עורכי דין: