ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהים אבו סביתאן נגד המוסד לביטוח לאומי :


בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בשא001060/08

בפני:

דיתה פרוז'ינין - סגנית נשיאה

נציג עובדים – מר ממליה

נציג מעבידים – מר מנצורי

25/02/2008

בעניין:

אברהים אבו סביתאן

ע"י ב"כ עו"ד

אברהים מחאג'נה

המבקש

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

אלי בלום

המשיב

החלטה

1. לפנינו בקשה למתן צו עשה המורה למשיב ליתן החלטה בעניינו של המבקש. המבקש טוען כי טרם קיבל את החלטות המשיב בתביעותיו לקצבת נכות ולשיקום.

2. מדובר בבקשה לצו עשה, הניתן ביד קמוצה ובמשורה. ברע"א 338/88 חמיס נ' שטרן, פ"ד מג(4) 552, 555 א-ב, קבע בית המשפט העליון:

"מתן צו עשה זמני נתון לשיקול דעת בית המשפט, והשאלה מרכזית, אשר מן הראוי שתעלה לפני בית המשפט בהפעילו את שיקול דעתו, היא, אם מתן הסעד הזמני הוא אכן כה חיוני עד שיהיה בכך להצדיק את התערבותו של בית המשפט - לשם שינויו של המצב הקיים עובר להגשת התובענה - עוד לפני שהוכרע בתובענה"

ב"כ המבקש לא הצביע בבקשתו על טעם כלשהו, או על נסיבות יוצאות דופן המצדיקים מתן סעד זמני, או מתן צו עשה, ולא הובהר מדוע לא תידון בקשתו של המבקש על דרך של תובענה, וכפי שנדונות תביעות אחרות מסוג זה בבית-הדין. מצבו הקשה של המבקש אינו מצדיק התערבות כאמור. לדאבוננו חלק גדול מן הפונים לבית הדין בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי מצויים במצב כלכלי קשה, ואין כל הצדקה לדון בעניינו של המבקש מחוץ לתור, ותוך העדפתו על פני מתדיינים אחרים. גם אי מתן החלטה על-ידי המשיב, אף היא אינה בגדר טעם מיוחד המצדיק מתן סעד זמני. תקנה 1(א) לתקנות הביטוח הלאומי (מועדים להגשת תובענות), התש"ל 1969 קובעת כי:

"(א) תובענה נגד המוסד תוגש לבית הדין לעבודה לכל המוקדם בתום שלושים יום מהיום שבו הוגשה התביעה למוסד עצמו, זולת אם נתן המוסד החלטה בתביעה לפני תום המועד האמור"

משמע, שניתן להגיש תובענה לבית-הדין גם בטרם ניתנה החלטת פקיד התביעות, ובלבד שחלפו 30 יום מאז שהוגשה התביעה למשיב. יתר על כן, מתגובת המשיב עולה כי תביעותיו לקצבת ניידות ולקצבת שירותים מיוחדים נדחו, ועררו על החלטת הוועדה הרפואית התקבל, כך שהוא זכאי לקצבת נכות.

לפיכך, נדחית הבקשה.

מאחר שמדובר בבטחון סוציאלי – אין צו להוצאות.

ניתנה היום י"ט אדר א, תשס"ח (25 פברואר, 2008) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

_______________ ______________ ________________

נציג עובדים נציג מעבידים דיתה פרוז'ינין,שופטת

מר ממליה מר מנצורי