ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ביסאן נגד כנעאני סלימאן מחמד :


בתי המשפט

בית משפט השלום עכו

א 001185/07

בפני

כב' השופטת ג'ני טנוס

תאריך:

21/02/2008

בעניין:

ביסאן ג'ודאת

ע"י ב"כ עו"ד

ביסאן סאמר

התובע

-נ ג ד-

כנעאני סלימאן מחמד

ע"י ב"כ עו"ד

בדאח טארק

הנתבע

פסק דין

עסקינן בתביעה כספית לתשלום פיצויים והשבת כספים ששולמו לנתבע בעקבות עסקת מכר טרקטורון.

הצדדים הגישו את סיכומיהם בכתב והסמיכו את בית המשפט ליתן פסק דין בהתאם לסעיף 79א' לחוק בתי המשפט.

על פי הנטען בכתב התביעה, בין הצדדים היתה היכרות קודמת עוד מהתקופה בה שירתו יחדיו בצבא. בחודש מרץ 2003 רכש התובע מאת הנתבע טרקטורון מדגם פולאריס 400L שנת ייצור 1994 (להלן:" הטרקטורון") כנגד תשלום סך של 3,000 ש"ח. בגין עסקה זו לא נערך בין הצדדים הסכם בכתב או זכרון דברים.

התובע הדגיש, כי המחיר הנמוך ששילם לנתבע, שיקף למעשה את מצבו המכני הירוד של הטרקטורון בעת הרכישה. עוד טען התובע, כי כבר במעמד הרכישה ביקש מהנתבע לקבל את רשיונות הטרקטורון, אולם ללא הצלחה.

לטענת התובע, מצבו המכני של הטרקטורון לא היה תקין, אי לכך הוא נאלץ לשפצו ולהרכיב לו מנוע חדש ואביזרים שונים בעלות כוללת של 11,000 ש"ח.

לימים מכר התובע את הטרקטורון לצד ג', תמורת 8,000 ש"ח. בעסקה זו התחייב התובע בפני צד ג' להמציא לו את רשיונות הטרקטורון מיד עם קבלתם מהנתבע.

בחודש יולי 2006, כשלוש שנים לאחר שרכש התובע את הטרקטורון מהנתבע, ועל רקע חקירה פלילית שנפתחה במשטרה, התברר כי הטרקטורון היה גנוב ונתפס אצל צד ג'. לדידו של התובע, עם גילוי עובדה זו הוא פעל מיד להשבת הכספים לצד ג' לו מכר בזמנו את הטרקטורון.

בעקבות תפיסת הטרקטורון הוזמנו הצדדים, יחד עם אנשים נוספים, לחקירה בתחנת המשטרה במעונה בחשד לסחר ברכב גנוב.

התובע בקש לחייב את הנתבע לפצותו בגין עלות הטרקטורון, לרבות התיקונים שבוצעו בו, וכן בגין עוגמת נפש שנגרמה לו בעקבות הפרשה.

הנתבע בתורו הכחיש את טענותיו של התובע וציין כי דין התביעה נגדו להדחות בשל העדר יריבות בינו לבין התובע, והוסיף כי הוא שימש אך ורק כמתווך בעסקת המכר הנ"ל, ותו לא.

לטענת הנתבע, איש בשם בוקאעי מופיד הביא את הטרקטורון כשהוא במצב לא תקין למוסך השייך לאביו לצורך מכירתו לחלקים. באחד הביקורים שלו אצל הנתבע ראה התובע את הטרקטורון וביקש לרכוש אותו. באותו מעמד הסביר לו הנתבע כי מכירת הטרקטורון מיועדת לחלקים בלבד שכן אינו בר תיקון ואין לו רשיונות להעברת בעלות.

לגרסת הנתבע, התובע הסכים לרכוש את הטרקטורון לחלקים, ובעצה אחת עם מר בוקאעי, סוכם כי התמורה תעמוד על סך של 2,500 ש"ח. לפי האמור, שילם התובע לנתבע סכום זה וקבל לחזקתו את הטרקטורון, והנתבע בתורו העביר את כספי התמורה למר בוקאעי.

עוד הוסיף הנתבע, כי טענות התובע בדבר תיקונים שבוצעו כביכול בטרקטורון לא הוכחו.

הנתבע עתר לדחיית התביעה מאחר ופעל, לטענתו, בתום לב, מתוך רצון כן לעזור לתובע ברכישת הטרקטורון, ומבלי שידע אודות הסטטוס שלו כגנוב. הנתבע הוסיף, כי לא צמחה לו כל טובת הנאה מהעסקה הנ"ל.

הצדדים הגישו תצהירי עדות ראשית והנתבע צירף את תיק החקירה במשטרה בגין חשד לסחר ברכב גנוב. זה המקום להוסיף, כי לטענת הנתבע תיק החקירה נסגר ללא נקיטת הליכים משפטיים.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ועיינתי בכתבי הטענות, התצהירים ויתר המסמכים המונחים בתיק, אני מחייבת את הנתבע לשלם לתובע סך של 6,000 ש"ח כולל הוצאותיו בגין הליך זה.

פסק הדין יבוצע תוך 30 ימים מיום המצאתו, אחרת ישא הסכום שפסקתי הפרשי הצמדה וריבית כחוק החל מהיום.

המזכירות תמציא העתקים מפסק הדין לב"כ הצדדים.

ניתן היום, ‏כ' תמוז, תשס"ט ,‏12/07/09, בהעדר הצדדים.

ג'ני טנוס, שופטת