ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין צביה אור סיני נגד הסתדרות המורים בישראל :

בפני כבוד ה רשם בכיר מרט דורפמן

התובעת

צביה אור סיני

נגד

הנתבעת
הסתדרות המורים בישראל

פסק דין

1. לפניי תביעה על סך של 650 ₪ במסגרתה ביקשה התובעת לחייב את הנתבעת לשלם לה פיצוי בסכום הנ"ל בגין אי קבלת הטבות שהגיעו לה, לגרסתה , בין השנים 2017 – 2019.

2. התובעת היא גמלאית של הסתדרות המורים בישראל (הנתבעת) במשך כ-20 שנה. התובעת משלמת דמי חבר חודשיים בסך של 15 ₪ לחודש.

3. כעולה מעיון במסמכי התיק בשנים 2017 – 2019 הנתבעת חילקה לגמלאים שחברים בה תווי מזון בשווי של 200 ₪ כל שנה. כפי שניתן להבין מדברי נציג הנת בעת ההודעות באותן שנים לגבי מתן ההטבה הזו לגמלאים נשלחו להם באמצעות SMS למספר הפרטי שלהם. אך לשיטת הנתבעת התובעת חסמה את המספר שלה לקבלת הודעות מטעם הנתבעת ולכן לא קיבלה את ההודעה לגבי ההטבות הנ"ל שהגיעו לה.

4. מנגד, התובעת טענה כי היא לא חסמה את המספר שלה, אלא הנתבעת בטעות פשוט לא שלחה לה מסרונים בעניין ההטבה הנ"ל. התובעת טענה עוד שבקיץ 2020 חברה שלה שהיא גם גמלאית הנתבעת, סיפרה לה שהיא קיבלה הודעה מה נתבעת שעליה לפנות לשופרסל על מנת לקבל שובר בשווי 200 ₪, ורק כך נודע לתובעת שהיא גם זכאית לקבלת ההטבה. התובעת פנתה לנתבעת בדרישה לקבל את ההטבות שהגיעו לה על שנים עברו ו לאחר מכן הייתה התכתבות בין התובעת לנתבעת בעניין זה, בסופה השיבה לה הנתבעת במכתב מיום 15.12.20 באמצעות סגנית המזכ"לית ויו"ר אגרון המורים הגמלאים, כי היא ד וחה את בקשת התובעת וכן צוין כי התקציב שיועד לשוברי שי ולא נוצל במלואו מוחזר לגמלאים בדרכים שונות.

5. שמעתי היום את טענות הצדדים ועיינתי בכל מסמכי התיק שהוגשו לעיוני, וכן שקלתי את כל השיקולים הרלוונטיים והגעתי למסקנה כי דין התביעה להתקבל. אמנם התובעת עמדה על כך כי היא לא הסירה את עצמה מרשימת התפוצה של הנתבעת באמצעות ההודעות בטלפון, כאמור לעיל, אך לצורך הדיון וההכרעה בתיק אצא מתוך נקודת הנחה, לפיה כפי שטענה הנתבעת , התקבלה אצלה בקשת הסרה מטעם התובעת ולכן מספר הטלפון של התובעת נחסם לקבלת ההודעות בין השנים 2017-2019 . עם זאת, עדיין נשאלת השאלה האם חסימת הטלפון על ידי התובעת לקבלת הודעות מטעם הנתבעת, פטר את הנתבעת מליידע את התובעת בדבר ההטבה שהגיעה לה? תשובתי לכך היא שלילית.

6. אפרט בתמצית את עמדתי. במהלך הדיון היום טען נציג מטעם הנתבעת כי באותן שנים (2017 – 2019) ההודעות בדבר קבלת ההטבה לגמלאים נשלחה באמצעות מסרונים בטלפון בלבד, ומי שחסם את עצמו היה אמור להתעדכן באמצעות ההודעות המפורסמות באתר האינטרנט של הנתבעת. עמדה זו של הנתבעת אינה מקובלת עליי. לשיטתי גם אם הוסרה התובעת לבקשתה מרשימת התפוצה, עדיין הואיל ומדובר בהטבה כספית (תו זהב) שניתנת ל כלל גמלאי הנתבעת מכוח היותם גמלאים, על הנתבעת הייתה חובה לדאוג ליידע את הגמלאים אשר הסירו את עצמם מרשימת התפוצה, אודות ההטבה באמצעות פרטי קשר אחרים שנמצאים ברשות הנתבעת. עובדה היא כי באותן שנים הנתבעת קיבלה הודעות מהנתבעת גם באמצעות מייל, אך ההודעה על ההטבה הספציפית הזאת לא נשלחה אליה במייל. מכל מקום, לפי עמדת הנתבעת עצמה, היה ידוע לה שהתובעת הוסרה מרשימת התפוצה של מסרונים וברשות הנתבעת הייתה כתובת המייל וכתובת הבית של התובעת ולכן היה עליה לשלוח באמצעות אחד מדרכי הקשר הנ"ל עדכון אודות ההטבה שמגיעה לה .

7. אדגיש, כי מדובר בהטבה כספית שניתנת למימוש ללא תנאי מקדים, ואין להטיל חובה על החברים הגמלאים של הנתבעת, שהסירו את עצמם מרשימ ת התפוצה באמצעות מסרונים, לבדוק בעצמם כל פעם האם יש הטבה כספית כזו שמגיעה לכלל החברים ולא ניתנה להם. על כן, משהנתבעת לא עשתה כן ולא יידעה את התובעת באופן ספציפי בדבר מתן ההטבה בסך של 200 ₪ בין השנים 2017 – 2019, לשיטתי היא התרשלה ופעלה באופן לא תקין. התובעת , ככלל גמלאי הנתבעת, הייתה זכאית לממש את ההטבה בין השנים 2017-2019 ולמעשה אי העברת המידע הרלבנטי ע"י הנתבעת הביא לכך כי התובעת לא מימשה את ההטבה.

8. נוכח כל האמור לעיל, הנני מורה לנתבעת לפצות את התובעת בסך של 600 ₪. סכום זה ישולם תוך 30 יום מיום קבלת פסק הדין אצל הנתבעת, שאם לא כן יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד מועד התשלום בפועל. כמו כן, על הנתבעת להשיב לתובעת אגרת בית המשפט בסך 50 ₪. סך זה גם ישולם תוך 30 יום מיום קבלת פסק הדין אצל הנתבעת, שאם לא כן יישא הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד מועד התשלום בפועל.

9. לצדדים הזכות להגיש בקשת רשות ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בנצרת, תוך 15 יום מקבלת פסק הדין לידיהם.

10. המזכירות תעביר עותק של פסק הדין לידי הצדדים.

ניתן היום, כ' חשוון תשפ"ב, 26 אוקטובר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: צביה אור סיני
נתבע: הסתדרות המורים בישראל
שופט :
עורכי דין: