ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל חדאד נגד מניב ראשון בע"מ :


בפני כבוד ה שופט אבי סתיו

התובע:

  1. רפאל חדאד
  2. לנה חדאד ז"ל

נגד

הנתבעת:
מניב ראשון בע"מ

החלטה

  1. מונחת לפניי "בקשה למינוי 'חליף אחר' לבעל דין מכוח תקנה 38 לתקנות סדר הדין האזרחי בעניין ניתוק הביוב" שהגיש התובע 1 ("התובע"), אשר בשלב זה אינו מיוצג.
  2. התובע הוא בנה של התובעת 2 ("התובעת"), אשר במהלך ניהול ההליך הלכה לעולמה. התובעים הגישו תביעה נגד הנתבעת ועיריית ראשון לציון (שבהמשך נמחקה), בטענה כי במסגרת עבודות שנעשו בסמוך לבית האם נותקה אספקת המים לבית השייך לתובעת, ואשר התובע מתגורר בו (תחילה הוגשה התביעה על ידי התובע בלבד, אולם בהמשך היא תוקנה כך שהתובעת צורפה כתובעת). התביעה הוגשה על סך 172,850 ש"ח, הכוללים פיצוי על הנזקים ועלות החיבור של הבית מחדש. לא התבקש צו עשה. בכתב ההגנה הכחישה הנתבעת את טענות התובעים, והעלתה טענות שונות, לרבות להעדר יריבות בינה לבינם. תחילה נטען גם כי לא הוכח שיש לתובעת זכויות בבית, אולם בהמשך הוגש מסמך הנחזה להיות אישור של רשות מקרקעי ישראל לפיו יש לתובעת זכויות בנכס, ונראה כי בשלב זה הנתבעת אינה חולקת על כך. עם זאת, הנתבעת עומדת על טענתה להעדר יריבות בינה לבין התובע.
  3. בקדם המשפט שהתקיים ביום 18.4.2019 נמסר, כי למרבה הצער נפטרה התובעת זמן קצר קודם לכן. באותו יום ניתנה החלטה לפיה יש לפעול להחלפת התובעת, וכי לאחר שהדבר ייעשה ייקבע התיק להוכחות. מאז נמסרו הודעות עדכון לפיהן הגיש התובע בקשה לקיום צוואת האם, שלטענתו על פיה הוא יורש את הבית. ביולי 2020 ביקש התובע להפסיק את ייצוגו של עורך הדין שייצג אותו עד אז, ומאז הוא אינו מיוצג. ביום 29.7.2020 הגישה הנתבעת בקשה לדחיית התביעה נגדה על הסף, מן הטעם שלתובע אין זכויות בנכס ולא נעשה דבר כדי להחליף את התובעת. בקדם המשפט מיום 7.9.2020 טען התובע כי צו קיום הצוואה מתעכב מסיבות שונות, שלא הובררו עד תומן. התובע התבקש להגיש הודעות עדכון לגבי הליך אישור הצוואה. ביום 30.12.2020 הודיע התובע כי הליך אישור הצוואה הועבר לבית המשפט למשפחה בראשון לציון. ביום 9.3.2021 הודיע התובע, כי בית המשפט למשפחה הורה על מינוי מנהל עיזבון זמני, וזאת על מנת לאתר זוכה על פי הצוואה (כנראה הכוונה היא לאחותו של התובע).
  4. עתה הגיש התובע את הבקשה הנזכרת בתחילת ההחלטה, במסגרתה מתבקש בית משפט זה למנות את התובע כחליף של התובעת. בהקשר זה מצוין, כי ההליך בבית המשפט למשפחה מתעכב זמן רב בגלל נעדרת, וכי יש בפרוטוקול הדיון (שלא צורף) אישור של היורשים ושל מנהל העיזבון כי התובע הוא יורש הבית שבעניינו הוגשה התביעה. עוד נטען, כי זו שנה חמישית שהבית לא מחובר לביוב ונמצא במצב בלתי נסבל. הבקשה לא נתמכת בתצהיר. הנתבעת מתנגדת לבקשה, וטוענת, בין היתר, כי התובע אינו יכול להיות חליף של התובעת, שעה שלדבריו נכון להיום הוא לא הוכרז כיורש של הבית, כך שייתכן שבסופו של יום הזכויות בו יהיו שייכות למישהו אחר. עוד מציינת הנתבעת, כי הסעדים בתביעה הם סעדים כספיים בלבד, ואין קשר בינם לבין הקושי שמציין התובע בכך שהבית אינו מחובר לביוב.
  5. לא ניתן להיעתר לבקשה כפי שהוגשה. כאשר בעל דין הולך לעולמו, הרי שבדרך כלל ניתן להחליפו ביורשיו או במהל עיזבון. לפיכך, על מי שמעוניין להמשיך ולנהל את ההליך מכוחו של בעל הדין שנפטר ליזום מהלך של הוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה, או לפנות לבית המשפט למשפחה על מנת שימנה מנהל עיזבון לצורך המשך ניהול ההליך. בענייננו, בשלב זה, ומסיבות שלא הובררו עד תומן, לא ניתן צו ירושה או צו קיום צוואה לעיזבונה של התובעת, ואין זה ברור מתי הליך זה צפוי להסתיים. האלטרנטיבה האחרת היא, אפוא, מינוי מנהל עיזבון לצורך המשך ניהול ההליך. אלא שהסמכות למינוי מנהל עיזבון אינה נתונה לבית משפט זה, כי אם לבית המשפט למשפחה.

מעבר לדרוש אוסיף, כי צודקת הנתבעת בטענתה כי ההליך הנוכחי הוא תביעה לסעד כספי בלבד. לא מבוקש במסגרת ההליך צו עשה לחיבורו של הבית למערכת הביוב, וממילא מובן כי צו כזה לא יינתן. זאת, אף מבלי להידרש לטענת הנתבעת כי התובעת התחייבה כבר לפני שנים רבות ליזום חיבור עצמאי של הבית למערכת הביוב (תחת החיבור דרך בית השכנים, אשר לפי הנטען בתביעה נותק לפתע עקב עבודות של הנתבעת) ולא עמדה בו. ממילא, על פני הדברים אין מניעה לפעול לחיבור הבית למערכת הביוב, בלא קשר להמשך ניהול ההליך הנוכחי, שעניינו תביעה כספית בלבד.
6. הנה כי כן, בשלב זה לא ניתן להוסיף ולקדם את ההליך. מנגד, לא ניתן גם להוסיף ולהשאיר את ההליך תלוי ועומד בלא צפי ברור למועד בו ניתן יהיה לנהלו. לפיכך, על התובע לפעול על מנת לקדם את אחת משתי האפשרויות שפורטו לעיל (הוצאת צו קיום צוואה או מינוי מנהל עיזבון לצורך ניהול ההליך). ככל שהדבר לא ייעשה, עשוי הדבר להוביל למחיקת ההליך, תוך שמירת האפשרות להגישו מחדש כשיוכשרו התנאים לכך.
לאור האמור, הבקשה נדחית. התובע יגיש הודעת עדכון עד יום 31.12.2021. ככל שעד אז לא תחול התקדמות ממשית בהליך להוצאת צו לקיום צוואה או במינוי מנהל עיזבון לצורך ניהול ההליך, ינמק התובע מדוע לא יימחק ההליך.

ניתנה היום, ט"ז חשוון תשפ"ב, 22 אוקטובר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רפאל חדאד
נתבע: מניב ראשון בע"מ
שופט :
עורכי דין: