ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גדעון פלורסהיים נגד המוסד לביטוח לאומי :

18 אוקטובר 2021
לפני: כבוד השופט דורי ספיבק, סגן הנשיאה

התובע:
גדעון פלורסהיים
ע"י ב"כ עו"ד מרק ליזרוביץ
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד שירלי וינגרטן-צ'רניקר

החלטה

1. ד"ר שבתאי ורסנו, מרח' ארלוזורוב 31 רעננה - 4360718, מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי בתחום הריאות (להלן - המומחה) לשם מתן חוות דעת רפואית בתביעתו של התובע להכיר במחלת האסטמה, הריאות ומיאלומה (להלן: "מחלותיו") כפגיעה בעבודה.

2. להלן העובדות הרלבנטיות לצורך מתן חוות הדעת ע"י המומחה:

א. התובע הינו יליד 04/07/1958 וצבעי במקצועו מאז 1982.

ב. התובע עבד 5 ימים בשבוע כ- 8 שעות יומיות, שבמהלכן נחשף באופן תדיר לחומרי צבע.

ג. עבודתו של התובע התבצעה תוך שימוש במסכות עם פילטרים מותאמים, אך לא נעשה שימוש במסכות כאשר התובע נדרש לבצע את עבודות השיופים אלא בנשמית בלבד.

ד. עד שנות ה- 90 עיקר עבודת התובע היתה בתחום השיוף ומשנות ה- 90 ועד היום התובע עוסק בשיוף במשך כשעתיים במהלך יום העבודה שלו.

ה. במהלך שנותיו הרבות במקצוע, עבד התובע עם חומרים (צבעים, מדללים וכו') מתוצרת החברות נירלט וטמבור. להלן רשימת החומרים להם נחשף התובע במהלך עבודתו:

ו. כמו כן, נעשה שימוש רב בצבעים אקריליים שמילים תערובות של ממיסים כולל גם ממיסים מוכלרים, כמפורט להלן:

3. המומחה מתבקש להשיב על השאלות הבאות:
עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:

ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.

שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

א. מהי המחלה או הליקוי שממנו סובל התובע בריאותיו?

ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

4. המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו תוך 30 יום מהיום, בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש] התשל"א 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו ולהצהיר שידוע לו כי חוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך

5. אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין, עם העתק לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

6. המזכירות תמציא למומחה החלטה זו בצירוף כל התיעוד הרפואי של התובע שנתקבל בתיק בית הדין, לרבות חוות דעתו של ד"ר תמיר גפן.
לב"כ הצדדים תמציא המזכירות את ההחלטה ללא צירוף התיעוד הרפואי.

7. לעיוני ביום 01/12/2021.

ניתנה היום, י"ב חשוון תשפ"ב, (18 אוקטובר 2021), בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גדעון פלורסהיים
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: