ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין למיא חלאק נגד איסחאק שחאדה :

בפני כבוד הנשיא אברהם אברהם

המערערת
למיא חלאק
ע"י ב"כ עוה"ד לואי עבוד

נגד

המשיבים

  1. איסחאק שחאדה
  2. נוח שחאדה

ע"י ב"כ עוה"ד סלבה מדלר

ערעור על החלטת בית משפט השלום בנצרת (כבוד הרשמת הבכירה ש' צור)
בתא"מ 34959-10-20 מיום 3.5.21

פסק דין

המערערת הגישה תביעה לבית משפט זה בקשה לביטול עסקת מכר בגין עסקה שכרתה עם המשיבים (ת"א 41047-05-18 בפני כבוד השופט י' אברהם, להלן: ההליך המקביל). בהמלצת בית המשפט ופנו הצדדים לגישור, שהתנהל בפני כבוד השופטת בדימוס נחמה מוניץ. לאחר שלוש ישיבות חתמו הצדדים על הסכם גישור. אלא שלאחר החתימה ובטרם אישרה המגשרת את הסכם הגישור, חזרו בהם המשיבים מהסכמתם, ולכן לא יכול היה להסתיים הגישור בחתימת הקיום של המגשרת. ביום 07.05.2020 נתנו המשיבים הודעה לבית המשפט ו הודיעו על הפסקת הליך הגישור. בעקבות כך פנתה המערערת לבית המשפט, בבקשה להכריז כי הסכם הגישור (שכאמור נחתם) תקף ומחייב, ולחלופין ביקשה לחייב את המשיבים בהוצאות מוגברות בגין ניהול של הסדר הגישור בחוסר תום לב. בהחלטתו מיום 19.07.2020 קבע כבוד השופט י' אברהם: "בית המשפט לא יידרש להליכי הגישור גופם אלא אם כן הוגש הסכם גישור ערוך כדין ומאושר ע"י המגשר".
אחר הדברים האלה הגישה המערערת לבית משפט השלום תביעה בסדר דין מהיר נגד המשיבים, בה עתרה לפצותה בגין הפרת הסכם הגישור. המשיבים ביקשו לסלק את התביעה על הסף, ובקשתם זו נענתה, והתובענה נמחקה. בפסק הדין קבע כבוד בית המשפט קמא: "בהחלטת ביהמ"ש המחוזי קיימת קביעה למעשה כי לא הובא הסכם גישור חתום ע"י המגשרת או כי הליך הגישור לא הסתיים בחתימות ולכן לא ברור מדוע סבורה המשיבה כי קמה לה זכות להגיש תביעה נפרדת בבימ"ש השלום ביחס להליך הגישור אשר הינו חלק מאותו הליך אזרחי בביהמ"ש המחוזי. מדובר בקביעה שיפוטית אשר התקבלה מערכאה גבוהה יותר. ככל שיש מחלוקת על קביעה זו הדרך אינה בהגשת תביעה כספית לבית משפט אחר ולבררה בסדר דין מהיר במקביל להליך המרכזי המתברר בפני ערכאה גבוהה יותר. ראוי למצות את ההליך ולברר את הטענות במקום הראוי להן בביהמ"ש המחוזי או לפחות להמתין לסיום ההליך ולא לקיים שני הליכים מקבילים".
על פסיקה זו מלינה המערערת בערעור ה שלפני נו. מתוך שלל טענותיה נתקבלה על דעתי טענה אחת, המצדיקה קבלת הערעור. דבריי מכוונים לטענה, לפיה עניין לנו בתביעה לפיצויים על הפרת חוזה (הסכם הגישור), וככזו אין היא תלויה בהליך המתנהל בבית המשפט המחוזי (בשל כישלון הגישור) ובתוצאותיו. בלא להביע כל עמדה באשר לסיכויי התובענה להתקבל, עניינה הוא בהפרת הסכם הגישור, הפרה שאפשר וגרמה נזק זה או אחר למערערת, ואפשר שיש בידה עילה גם בדמות הפרת חובת תום הלב כפי בניהול הליך הגישור כפי שהיא טוענת. תובענתה צריכה להידון, ובוודאי לא להסתלק על הסף.
סיכומם של דברים, אני מקבל את הערעור ומבטל את פסק דינו של בית משפט השלום. העניין ישוב אליו להמשך הבירור.
המשיבים ישלמו למערערת הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך של 7,500 ₪.

ניתן היום, ח' חשוון תשפ"ב, 14 אוקטובר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: למיא חלאק
נתבע: איסחאק שחאדה
שופט :
עורכי דין: