ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבשלום מסמי נגד המוסד לביטוח לאומי :

12 אוקטובר 2021
לפני: כבוד השופטת אופירה דגן-טוכמכר

התובע:
אבשלום מסמי

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

ביום 10/2/21 התקבלה לתיק בית הדין חוות דעתו של המומחה הרפואי ד"ר דניאל ציק ביחס לשאלת הקשר הסיבתי שבין הירידה בשמיעה של התובע לבין עבודתו בחשיפה לרעש. המומחה קבע בחוות דעתו כי התרשם כי קיים קשר סיבתי כאמור.
ביום 22/4/21 וביום 3/6/21 התקבלו לתיק תשובות המומחה לשאלות ההבהרה שהציג הנתבע (בשני סבבים) במסגרתן הבהיר המומחה את חוות דעתו ולא מצא לשנות ממנה .
לאחר שהתקבלו תשובות המומחה בשני סבבי שאלות הבהרה התיק נקבע להגשת סיכומים בכתב.
לאחר שהוגשו סיכומי התובע, ולאחר שהתיק נקבע להגשת סיכומים מטעם הנתבע הגיש הנתבע בקשה נוספת להעברת שאלות הבהרה למומחה (סיבוב שלישי). הבקשה הועברה לתגובת התובע אשר התנגד לבקשה תוך שעמד על כך שמדובר בסיבוב שלישי של שאלות הבהרה.
ההלכה הפסוקה קבעה מדיניות ליברלית בכל הנוגע להצגת שאלות הבהרה למומחה (בר"ע 7210-02-16 צוק – המוסד לביטוח לאומי, 18.4.16; עב"ל 60775-12-12 קושניר – המוסד לביטוח לאומי, 17.9.13).
על פי הדין, שאלות הבהרה מחליפות את החקירה הנגדית, ומסיבה זו, ככלל יש לאפשר לצדדים להציג למומחה שאלות הבהרה, מאחר שזו הדרך היחידה העומדת לצדדים להפריך את האמור בחוות הדעת (בר"ע (ארצי) 19575-03-11 בן חמו – המוסד לביטוח לאומי, 2.6.11).
יחד עם זאת נדמה כי ככל שמדובר בשאלות הבהרה שמופנות למומחה בסיבוב שני, ומקל וחומר בסיבוב שלישי, יש מקום לנקוט בגישה ליברלית פחות, שכן משלוח חוזר ונשנה של שאלות הבהרה שאין בהן משום תרומה משמעותית להבנת עמדת המומחה גורמת לצד שכנגד עינוי דין מיותר וכן גורמת לבזבוז משאבים שיפוטיים.
לאחר שעיינתי בבקשת הנתבע התרשמתי כי הגם שמדובר בשאלות שבחלקן יש טעם, הרי שמדובר הלכה למעשה בשאלות הבהרה שהיה בידי הנתבע להציג כבר בסיבובים הקודמים, באופן שהיה חוסך לתובע הוצאות משפט מיותרות. חלק מהשאלות (1-2) בעלות אופי וכחני, והמומחה כבר השיב עליהן, וחלקן לא רלוונטיות (10-11) שכן התביעה הנוגעת לטינטון נדחתה בהתאם להחלטת בית הדין מיום 4/11/20. לפיכך, מצאתי לאפשר לנתבע להפנות למומחה את השאלות המפורטות בסעיפים 3, ו 7-9 לבקשה בכפוף לתשלום הוצאות משפט לתובע.
עוד יובהר, כי המאמר אליו ביקש הנתבע להפנות לא צורף לבקשה ועל הנתבע לצרפו בדחיפות, בתוך 14 יום.
בתוך 30 יום הנתבע ישלם לתובע הוצאות משפט בסך 2,000 ₪.
התיק יובא לעיוני ביום 1/11/21.

ניתנה היום, ו' חשוון תשפ"ב, (12 אוקטובר 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אבשלום מסמי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: