ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף בריה נגד ועדה מקומית לתכנון שומרון :


לפני כבוד ה שופט יניב הלר

מבקש:

יוסף בריה
ע"י ב"כ עו"ד ברייה מוחמד

נגד

משיבה:
ועדה מקומית לתכנון שומרון

החלטה

לפניי בקשה לביטולו של צו הריסה מנהלי שהוצא ביום 2.9.2021 באשר למבנים של חממה עם תשתית מצע מדורג, וכן גדר היקפית על שטח של 1,372 מ"ר בגובה של מעל 2 מ', ללא אישור, ובתוואי דרך מתוכנן, וכן בניית מבנה עץ מתחת לחממה בשטח של 30 מ', הכול במקרקעין הרשומים כגוש 11278 חלקה 85 בפורדיס.

לטענת המבקש, לוועדה המשיבה אין הסמכות להוציא צו חדש, אחר שצו קודם מיום 13.6.2021 פקע. המבקש לא ני מק כלל טענתו זו, שנטענה בדרך הסתם כתורה מסיני. דומני שההפך הוא הנכון – החוק אינו מונע הוצאתו של צו חדש, אלא מגביל את ביצוע ו של צו שהוצא ל-60 יום ממועד הוצאתו (סעיף 222 (ב) לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965).

לטענת המבקש הצו הוצא מכיוון שבשטח הבנייה עתיד היה לחול שינוי תכנוני שעוכב בהחלטתו של בית המשפט המחוזי, כך שהכביש המתוכנן בשלב זה אינו נסלל.

עוד טוען המבקש כי מדובר בבנייה קלה, כי לא נעשתה על ידיו כל עבירה על החוק, וכי הצו הוצא על בסיס תצהיר שחלפו כבר יותר מ-60 יום מעת שהוצא.

שתי טענות אלה נטענות אף הן בדרך הסתם – לכאורה מדובר בבנייה בהיקף ובגובה גדול, ולא הוגשה כל אסמכתה שממנה אוכל ללמוד כי חממה , מבנה וגדר ארוכה ו גבוהה כמתואר בצו אינם טעונים היתר.
באשר לעניין התצהיר – גם כאן, רב הנסתר על הגלוי. על טופס הצו עצמו מצוין כי הוא הוצא על בסיס תצהיר מפקח מיום 2.9.2021.

טענה נוספת של המבקש היא כי הבנייה הסתיימה כבר ביום 14.4.2021, ועל כן אין מקום להוצאתו של הצו. גם טענה זו בטעות יסודה, שהרי ניתן להוציא צו הריסה בתוך 6 חודשים מסיומה של הבנייה (סעיף 221(א) לחוק).

בכל הכבוד והיקר – בקשה זו, מראש ועד סוף, מוגשת באופן שאין בו כדי לשכנע ולו בראשיתה של טענה.

התכלית של צו הריסה מנהלי היא למנוע ביצוען של עובדות מוגמרות בשטח, וליתן בידי הרשויות האוכפות את הכלים המהירים והיעילים לעשות כן.

בענייננו, לא הוכח כלל כי הבנייה בוצעה כדין. הבנייה נוגדת את ייעוד המקרקעין, ואין בהליכים כאלה או אחרים המתנהלים בבית המשפט המחוזי בחיפה, שבהם מנסה המבקש להיתלות כדי לשנות ממציאות זו.

בצירוף כל אלה, ובהיעדר כל אסמכתה של ממש לכל טענה, אין לי אלא לדחות הבקשה, וכך אני מורה.

ניתנה היום, כ"ד תשרי תשפ"ב, 30 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יוסף בריה
נתבע: ועדה מקומית לתכנון שומרון
שופט :
עורכי דין: