ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהונתן אלמליח נגד הראל חברה לביטוח בע"מ :

לפני כבוד השופט אריה ביטון

התובע:
יהונתן אלמליח

נגד

הנתבעת:
הראל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1. מונחת לפניי בקשתה של הנתבעת לעיכוב העיון בדו"ח החקירה שנערך מטעמה, וכן למתן פטור מהגשתו במסגרת הגשת ראיותיה, וזאת עד לתום שמיעת עדויות התביעה, בהתאם להלכת סוויסה.

2. במרכזה של התביעה עומדת דרישתו של התובע לקבלת תגמולי ביטוח בסך של 189,000 ₪ בשל אירוע תאונתי ונזק שנטען כי נגרם עקב כך לרכבו מסוג BMW, שבוטח בפוליסת ביטוח באמצעות הנתבעת, ואשר זו האחרונה דחתה את דרישתו בטענה למסירת מידע כוזב אודות זהות הנהג ברכב המבוטח ו/או נסיבות התאונה .

3. לאחר שעיינתי בבקשת הנתבעת, בתשובת התובע, ובדו"ח החקירה שהועבר לעיוני, מצאתי כי דין הבקשה – להידחות, וזאת מפאת הנימוקים שיפורטו להלן .

4. בהתאם להלכה הפסוקה, הכלל הוא כי ההליך המשפטי מתנהל בקלפים פתוחים, כאשר כל צד מגלה ומציג את ראיותיו בהתאם לדין ולמועד שקבע בית המשפט. כלל זה תורם בין היתר למנוע שימוש בטקטיקות פסולות, בהסתרה והפתעת היריב בראיות שונות, ואף יעיל בהבאת הצדדים לפשרה. ואולם, לבית המשפט שיקול דעת לסטות מן הכלל, בהתאם להלכת סוויסה, בהתקיימותם של נסיבות חריגות ובהם גילוי מוקדם העשוי להביא לשיבוש ראיות ולאי גילויה של האמת.

5. עיון בדו"ח החקירה מג לה, כי חוקר מטעם הנתבעת פגש בתובע ו גבה את עדותו באשר לנסיבות האירוע ולאופן התרחשותו . כמו כן, דרש החוקר מסמכים ונתונים נוספים בכדי לאמת גרסה זו שנמסרה ע"י התובע. מטרת הגילוי המאוחר הינו למנוע תכנון מראש של הגשת ראיות כוזבות, כאשר בענייננו לא מצאתי כי חסיונו של דו"ח החקירה יועיל לחקר האמת או יביא להתאמת גרסאות העדים. לטענת התובעת גילוי הדו"ח יגרום לה נזק בלתי הפיך שיחסום את דרכה לאמת ולעמת את התובע עם מ מצאי החקירה, ואולם, יש לציין כי מדובר בעדות התובע שנמסרה לידי החוקר והיא ממילא ידועה לו והוא יידרש להוכיחה כדבעי, על מנת לזכות בתביעתו. חשיפתו של הדו"ח עשויה לשרת את המטרה של גילוי האמת ולהביא את הצדדים להציג ראיות מתאימות מבלי לעכב את המשך ניהול ההליך בהצגת ראיות הזמה בהמשך או לכדי פשרה וסיום התיק מחוץ לכותלי בית המשפט .

6. יתר על כן, לא מצאתי כי יש בגילוי דו"ח החקירה כדי לזַכות התובע ביתרון דיוני על פני הנתבעת, ביחס להוכחת התביעה. אכן קיים פער בין המידע המצוי בידי התובע, המבוטח, לבין המידע המצוי בידי הנתבעת בהיותה מבטחתו. יחד עם זאת, אין בכך די כדי להצדיק את העיכוב בגילויו של דו"ח החקירה, שעה שהחששות והקשיים בממצאי דו"ח החקירה יוותרו לעמוד בעינם והתובע ידרש להסביר את כל התמיהות העולות מהדו"ח . עדי התובע צפויים להיחקר בחקירה נגדית בשלב ההוכחות על תצהיריהם, כאשר ניתן להניח כי בשלב זה יעומתו אף הם עם ממצאי דו"ח החקירה ואו אז תיבחן מהימנות עדותם ותקבל את משקלה הראוי ביחס לדברים שנמסרו לחוקר בפסק הדין שיינתן.

7. לאור האמור לעיל, לא מצאתי טעמים המצדיקים לחרוג מן הכלל ולקבל את בקשתה החריגה של הנתבעת להורות על עיכוב העיון בדו"ח החקירה עד לשמיעת עדי התובע, ולפיכך , הנני דוחה את הבקשה לעיכוב מועד הגילוי.

8. משנדחתה הבקשה, הנני מורה לנתבעת לגלות לתובע את דו"ח החקירה, וזאת עוד בטרם מועד הדיון הקבוע.

9. בנסיבות הענין, תישא הנתבעת בהוצאות הבקשה בסך של 1,500 ₪ , שישולמו בתוך 30 ימים מהיום.

ניתנה היום, כ"ה תשרי תשפ"ב, 01 אוקטובר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יהונתן אלמליח
נתבע: הראל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: