ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה תורגמן נגד כונס נכסים רשמי תל אביב :


לפני כבוד השופט מיכאל קרשן

בעניין: פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980

המבקש:

משה תורגמן (מנהל מיוחד)

נגד

המשיבים:

1.כונס נכסים רשמי תל אביב
2.יעקב שטרן (החייב)

פסק דין

לפנַי בקשת המנהל המיוחד לביטול הליך פשיטת הרגל בשל מחדלי החייב בצבירת חוב פיגורים ובאי הגשת דוחות חודשיים.

ביום 27.12.2018 ניתן צו כינוס לנכסי החייב והושת עליו תשלום חודשי בסך של 350 ₪.

ביום 3.12.2020 במסגרת דו"ח שהגיש המנהל המיוחד, צוין כי החייב אינו ממלא את חובותיו בהליך ואף צבר חוב פיגורים בסך של 2,450 ₪. בהחלטת בית המשפט מיום 20.12.2020 נקבע כי על החייב להסיר מחדליו ולהגיש הודעה מטעמו לאחר שיעשה כן.

החייב שילם את חוב הפיגורים, אך לאחר מכן יצר החייב חוב פיגורים חדש. מחודש מרץ 2021 ועד בכלל לא משלם החייב את התשלום החודשי ומחודש אוקטובר 2020 אינו מגיש דוחות דו-חודשיים.

המנהל המיוחד הגיש ביום 24.6.2021 בקשה לביטול ההליך ובה ציין שלמרות שבא בדברים עם ב"כ החייב, החייב אינו מגיש דוחות חודשיים כמתחייב בהליך ואינו משלם את התשלום החודשי וממשיך לצבור חוב פיגורים.

ביום 25.6.2021 ניתנה החלטתי המאפשרת זכות תשובה לחייב ובהמשך אף נינתה לחייב ארכה בשל החלפת הייצוג של החייב.

בתשובתו טען החייב כי מדובר במחדלים "מינוריים" הנובעים ממצבו הבריאותי הקשה, יכולת השתכרות ברף הנמוך לעומת מצבת חובות ברף הגבוה ונשיאה במזונות ילדיו הקטינים בסך של 4,472 ₪ בחודש. החייב ציין כי החליף את הייצוג בשל קשיי תקשורת עם ב"כ הקודם מתוך תקווה כנה לשיקום ההליך.

ביום 12.9.2021 הוגשה תגובת המנהל המיוחד בה ציין המנהל המיוחד כי המסמכים הרפואיים שצרף החייב אינם עדכניים ולמרות בקשותיו לחייב לא העביר החייב אסמכתאות למצב רפואי עדכני. גם יתר מחדלי החייב לא הוסרו ולא הוגשה כל בקשה מתאימה מטעם החייב. נוכח האמור, סבור המנהל המיוחד כי אין טעם בהמשך ניהול ההליך.

עמדת כונס הנכסים הרשמי זהה לעמדת המנהל המיוחד. כנ"ר מבהיר כי אין מדובר במחדלים מינוריים אלא בדרישות בסיסיות וחיוניות בהליך והחייב אינו עומד בהן, ולאחר שניתנו לחייב הזדמנויות להסרת מחדליו ולא עשה כן, יש להורות על ביטול ההליך.

במצב דברים זה, אני מוצא לקבל את עמדת המנהל המיוחד והכנ"ר. מחדליו הנמשכים של החייב אינם מתבטאים רק בצבירת חוב פיגורים, אלא גם באי ציות להוראות ההליך בכללן. בניגוד לסברת החייב מחדליו, במיוחד בתחום הגשת הדוחות, אינם מינוריים כל עיקר. התנהלותו המתמשכת בהליך אינה מאפשרת לבעל התפקיד למלא אחר תפקידו.

בנסיבות אלו, כאשר החייב אינו משתף פעולה עם ההליך, אין לי אלא לקבוע כי החייב אינו נוהג בתום לב ומנצל את ההליך לרעה ואינו זכאי להגנות שמספק ההליך בהתאם לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980.

משלא ראיתי איזו תועלת תצמח לנושים מניהול הליך באופן בו נוהג החייב, אני מורה על ביטול ההליך וביטול צו כינוס הנכסים ואני דוחה את הבקשה להכרזת החייב פושט רגל.

צו עיכוב היציאה מהארץ יישאר בתוקפו עד ליום 30.12.2021 ואז יבוטל.

המנהל המיוחד ימציא החלטה זו לחייב.

ניתן היום, כ"ד תשרי תשפ"ב, 30 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: משה תורגמן
נתבע: כונס נכסים רשמי תל אביב
שופט :
עורכי דין: