ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רומן לשינסקי נגד גארוקס יבוא ושיווק רהיטים בע"מ :

בפני כבוד ה שופט עמית צבי שרצקי

תובעים

רומן לשינסקי

נגד

נתבעים
גארוקס יבוא ושיווק רהיטים בע"מ

פסק דין

התובע רכש מהנתבעת באמצעות עסקת מ כר מר חוק, מערכת ישיבה פינתית (להלן-הספה). לטענת התובע , הנתבעת בפרסומה את הספה באתר האינטרנט, גרמה להטעייתו במיד ות הספה. בפרסום נרשם שעומק מושב ה ספה הינו 86 ס"מ בעוד שבפועל עומקה 56 ס"מ בלבד.
הספה סופקה לתובע בתוך 10 ימים. מפאת הסגר ועיכוב מעברו לדירה חדשה רק ביום 27.2.21 הרכיב את הספה.
בעת ההרכבה גילה כי קיימת אי התאמה בולטת וחריגה במידות המפורסמות בפרסום, כך שעומק הספה היה 56 ס"מ ולא 86 ס"מ כפי שצוין בפרסום. התובע הציג בפני בית המשפט תמונות המאששות את דבריו. כמו כן ציין ששני חלקי הספה לא ניתנים לחיבור. עוד הוסיף כי איכות הספה ירודה ביותר ולא נוחה לשימוש באופן חריג.
התובע פנה לנתבעת מספר פעמים לביטול העסקה והשבת כספו, הן ב אמצעות האי מייל, הן בווטסאפ והן באמצעות שירות לקוחות. הנתבעת התעלמה מבקשותיו. הנתבעת אף לא התייחסה לשני מכתבים של המועצה הישראלית לצרכנות.
עתירת התובע הינה להשבת דמי הספה בסך 2990 ₪ וכן 50 ₪ הוצאות המשפט.

בכתב הגנתה הבהירה הנתבעת כי עומק המושב כולל את כרית גב המושב ועומקו 86 ס"מ כמצוין בפרסום. לטענתה הספה הפכה ל "בסט סלר". היה מצופה מהתובע לברר את הסוגיה בטרם הרכישה. התובע היה זכאי לממש את זכותו להחזרת הספה בתום 14 ימים מיום קבלת הספה ולא עשה כן. אשר על כן יש לדחות את התביעה

בדיון בבית המשפט חזר התובע על עיקרי כתב התביעה והסביר כי בשל אילוצי עבודה, ניהול מתחם הקורונה בקופת חולים מכבי ומעבר לדירה חדשה, לא התאפשר לו לפתוח את הקרטונים במועד.
הספה לא תאמה את הפרסום הן מבחינת חריגות במידות והן באי אפשרות לחיבור שני חלקי הספה.
התובע יודע כי ניתן להחזיר את הספה בתוך 14 ימים, אולם החוק אינו בתוקף בעת סגר. לסיכום דבריו התלונן על התנהלות הנתבעת כמפורט לעיל.

נציגת הנתבעת טענה בבית המשפט כי היה על התובע לפנות לעסק בתוך 14 ימים ולא במועד מאוחר יותר. כן חזרה על האמור בכתב ההגנה לעניין עומק המושב.
נציגת הנתבעת הודיעה כי תוכל לשלוח טכנאי שיחבר את שני חלקי הספה וכי התובע יוכל לקבל זיכוי של 1000ש"ח במידה וירכוש אצל הנתבעת סלון חדש.

דיון
בית המשפט עיין בפרסום הספה באתר האינטרנט. מידות הספה מפורטות כדלקמן: אורך: 270 ס"מ, רוחב: 200 ס"מ, עומק מושב: 86 ס"מ.
כל בר בי רב יכול להבין כי "עומק המושב" הי נו מתחילת כרית המושב (הקצה הפנימי של כרית המושב) ועד מקום הישענות המשתמש על כרית גב המושב (הקצה הפנימי של כרית גב המושב), דהיינו מרחק של 86 ס"מ, ללא חישוב עומק כרית גב מושב הספה (הקצה החיצוני של כרית גב המושב). אנשים ברגיל יושבים על כרית מושב הספה ולא על גבי כרית המושב וכרית גב המושב יחדיו.
טענת נציגת הנתבעת לפיה הכוונה הייתה לעומק המושב ברוטו, דהיינו מהקצה הפנימי של כרית המושב ועד קצה החיצוני של כרית גב המושב, אינה עולה באופן ברור מהפרסום . יש טעם רב בטענת התובע להטעיה. הסברה של נציגת הנתבעת לפיה היה על התובע לברר עם הנתבעת מה משמעות המספרים הנ"ל אינה נכונה. בפרסום מוצר חובה על המפרסם לפרט את תכונותיו באופן ברור על מנת שלא תיווצ ר הטעיה של הלקוח. במקרה שלפנינו היה על הנתבעת לציין כי עומק המושב שהינו 86 ס"מ, כולל בחובו את כרית המושב וכרית גב המושב יחדיו, ולא כפי שצ וין בפרסום.
הנתבעת לא התייחסה כלל ועיקר לתלונותיו ביחס להתנהגותה של הנתבעת, דבר המוכיח כי יש צדק בדבריו.
מכוח סעיף 14 ג' (ג) (1), לחוק הגנת הצרכן , תשמ"א 1981רשאי צרכן בעסקת מכר מרחוק לבטל את העסקה בתוך 14 יום מיום קבלת המוצר. התובע העיד שביקש לבטל את העסקה מאוחר יותר. לדבריו עיסוקו בתפקיד חשוב בעת בקורונה מנעה ממנו לעשות כן. לדבריו באותה עת היה סגר ולכן הסעיף הנ"ל לא חל.
סגר אינו מהווה סיבה אותה ציין התובע לאי מילוי הוראות החוק. אומנם עבודתו הייתה אחראית וקשה אולם צריך היה לפנות זמן במהלך 14 הימים לבדוק את הספה ולהחליט האם מתאימה היא לצרכיו אם לאו.

הסברה של הנתבעת כי הכוונה הייתה לעומק ברוטו, לא הופיעה בפרסום שאם לא כן, לא היה מזמין את הספה.
ראוי לציין לשלילה את התייחסותה של הנתבעת כלפי לתובע כמפורט לעיל.

סוף דבר
אני דוחה את התביעה.
בנסיבות העניין אינני מחייבו לתשלום הוצאות משפט.
זכותו של התובע לפנות לבית המשפט המחוזי בלוד בתוך 15 ימים להגשת בקשת רשות ערעור.

ניתן היום, י' תשרי תשפ"ב, 16 ספטמבר 2021, מוצאי יום הכיפורים, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רומן לשינסקי
נתבע: גארוקס יבוא ושיווק רהיטים בע"מ
שופט :
עורכי דין: