ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המנוחה חיסון סעאידה נגד המנוחה מרים נאסר :

בפני כבוד השופט הבכיר, מנחם רניאל

תובעים

  1. המנוחה חיסון סעאידה
  2. אחמד סעאידה

נגד

נתבעים

  1. המנוחה מרים נאסר
  2. המנוח עלי אלמוסא
  3. רשם המקרקעין נצרת

החלטה

תביעה זו הוגשה כאשר נאמר בה שהתובעת 1 היא המנוחה, והתובע 2 הוא אחד מיורשיה. נטען שהנתבעת 1 הלכה לעולמה ולא הותירה יורשים ידועים והנתבע 2 הלך לעולמו ולא הותיר יורשים ידועים . כמו כן נטען שהנתבעת 3 היא נתבעת פורמלית. כלומר, על פני הדברים, מדובר בתביעה שבה יש צד אחד בלבד, הוא התובע 2, ואין למי להמציא את כתב התביעה ואין מי שיטען כנגד טענותיו של התובע 2 לביצוע הסכם מכר משנת 1945, לרבות טענות התיישנות . התיק לא יתנהל כך.

המנוחה אינה יכולה להגיש תביעות, משום שמעת פטירתה אין לה זכויות. כפי שנקבע בסעיף 1 לחוק הירושה, "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". על כן, אני מוחק את שמה של התובעת 1 מכתב התביעה (רע"א 6590/10 עזבון המנוח פואד אשתייה ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל - משרד הביטחון (נבו 28.05.2012).

התובע 2 טוען שהוא אחד מיורשיה של המנוחה, שהיא בעלת הזכויות. התובע לא צירף צו ירושה שיוכיח לכאורה טענתו זו. התובע יגיש העתק צו ירושת המנוחה עד יום 10.10.21, כאשר אם אינו היורש היחיד, יצורפו לתיק היורשים האחרים.

גם למנוחים הנתבעים אין זכויות כלשהן, וזכויותיהם עברו ליורשיהם לפי חוק הירושה. אני דוחה את טענת התובע שלמנוחים אין יורשים ידועים. אם למנוחים יש יורשים, הרי ככל שהתובע מבקש סעד כלשהוא נגדם עליו לאתרם ולהגיש נגדם את תביעתו. אם אין להם יורשים, יחול סעיף 17 (א) לחוק הירושה, לפיו "באין יורש לפי הסעיפים 10 עד 16, תירש המדינה כיורשת על פי דין". בין כך ובין כך, יש למנוחים יורשים, ויש לשמוע את טענותיהם. על כן, יפרט התובע עד 10.10.21 את פעולותיו לאיתור יורשי המנוחים שנרשמו כנתבעים.
אני דוחה את טענת התובע 2 שהנתבעת 3 היא נתבעת פורמלית. אין מעמד של נתבעת פורמלית בתביעה אזרחית. ככל שהתובע סבור שזו נתבעת דרושה, היא נתבעת לכל דבר וענין, נדרשת להגיש כתב הגנה ואם התביעה נגדה תימחק או תידחה היא תהיה זכאית להוצאות משפט. על כן, הנתבעת 3 אינה נתבעת פורמלית.

תזכורת פנימית ביום 11.10.21.

ניתנה היום, ח' תשרי תשפ"ב, 14 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: המנוחה חיסון סעאידה
נתבע: המנוחה מרים נאסר
שופט :
עורכי דין: