ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מנורה מבטחים ביטוח בע"מ נגד חאלד זריף :

בפני כבוד ה שופט יובל וסרקרוג

תובעת/נתבעת שכנגד

מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

נגד

נתבע/תובע שכנגד
חאלד זריף

פסק דין

תביעה ותביעה שכנגד בגין נזקי רכוש בעקבות תאונת דרכים מיום 25.10.19 בכפר יאסיף . כל צד טוען כי האחריות לתאונה רובצת על הצד השני.

לטענת נהגת התובעת, בשעה שביקשה לפנות שמאלה בכביש ראשי בכפר יאסיף, רכב שנסע ממול עצר ונתן לה זכות קדימה כאשר לפתע הגיע רכב הנתבע (קטנוע) אשר נסע במהירות, עקף את הרכב שעצר ופגע ברכבה.

הנתבע מצדו טוען, כי נסע ישר בנתיב נסיעתו , ו אילו נהגת התובעת פנתה לפתע שמאלה מבלי שאפשרה לו להמשיך בנסיעתו ופגעה בו .

הצדדים הסכימו כי פסק הדין יינתן ללא פירוט וללא הנמקה כולל אפשרות דחיה או קבלה מלאה של התביעה בהתאם לסעיף 79א' לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), התשמ"ד-1984.

לאחר שבחנתי את מכלול חומר הראיות, התרשמתי מעדויות הצדדים באופן בלתי אמצעי, עיינתי בטפסי ההודעה, בחוות הדעת השמאיות, בחנתי את מיקומי הפגיעות בכל אחד מהרכבים, וכן את מיקום התאונה ביחס לכביש , בהתאם לתמונות ולראיות שהוצגו, מצאתי לקבל את התביעה תוך ניכוי של 20% בשל אשם תורם, שגרם להחמר ה מסוימת של הנזק ברכב התובעת (יובהר כי אין מדובר באשם המקים עילת תביעה כמפורט להלן).

למסקנה זו הגעתי כאמור, בין היתר, בשים לב למיקומי הפגיעות בכל אחד מהרכבים, מיקום הרכבים בצומת (ר' תמונות ת/2 ות/3) כאשר התובעת כבר כמעט סיימה לפנות שמאלה, כך גם המנח שבו נמצא הקטנוע על הכביש לאחר התאונה .

שוכנעתי, כי אכן רכב הקטנוע עקף את הרכבים שנסעו בנתיב הנסיעה , וכי רכב אחר עצר תחילה ואפשר לנתבעת לפנות, לאור פקק תנועה שנוצר. עם זאת, מצאתי להפחית מסכום הפיצויים, 20% בשל אשם תורם ש גרם להחמרת הנזק ברכב התובעת, שכן ככל שנהגת התובעת הייתה נוסעת במהירות מעט נמוכה יותר (הגם שלא נסעה במהירות שאינה מותאמת לתנאי ה כביש), ניתן היה לצמצמם הנזקים. מנגד, אין בכך כדי להקים עילת תביעה שכן, רכב התובעת כבר כמעט השלים את הפנייה, ואין בכך כדי להטיל עליה אחריות כלשהי לתאונה, אלא כאמור רק להחמרה מסוימת של הנזק שנגרם לרכבה .

התובעת ביקשה לחייב את הנתבע בסכום של 8,398 ₪ זאת בהתאם להערכת שמאי מטעמה. סכומי הנזק והערכת השמאי לא הופרכו.

התוצאה:
על כן בשים לב לאחריות שקבעתי, הנתבע ישלם לתובעת את הסכומים הבאים:
א. 6,718 ₪ ( 80% מסכום התביעה).
ב. 850 ₪ - שכר שני העדים יחד .
ג. 1,800 ₪ - שכר טרחת עו"ד.
ד. 375 ₪ - מחצית ראשונה של אגרת תביעה.

כל הסכומים הנ"ל ישולמו לתובעת תוך 45 יום מהיום, שאם לא כן, יישאו הפרשי הצמדה וריבית על פי חוק מהיום ועד לתשלום המלא בפועל.

התביעה שכנגד נדחית.

לאור ההסדר הדיוני שהושג, אין חיוב נוסף בהוצאות בגין דחיית התביעה שכנגד וכן ניתן פטור/השבה מתשלום המחצית השנייה של האגרה הן בתביעה העיקרית והן בתביעה שכנגד.

ניתן היום, ו' תשרי תשפ"ב, 12 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מנורה מבטחים ביטוח בע"מ
נתבע: חאלד זריף
שופט :
עורכי דין: