ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם צ'צקיס נגד דוד זרד :

בפני כבוד ה שופט איתי רגב

תובע

אברהם צ'צקיס

נגד

נתבעים

  1. דוד זרד
  2. קלודין טיטה זרד

פסק דין

לפני תביעה על סך 26,000 ₪.
בכתב התביעה נטען, בתמצית, כי רכבם של הנתבעים ניזוק בהצפה וכי התובע, סוכן הביטוח של הנתבעים, שילם מכיסו עבור תיקון הרכב במוסך – וזאת בכפוף להתחייבות הנתבעים כי ישיבו לו את התשלום לכשייתקבל התשלום מחברת הביטוח. התובע טוען כי אף העמיד לרשות הנתבעים את רכבו הפרטי כרכב חלופי.
לטענת התובע, על אף שהתשלום מחברת הביטוח שולם לנתבעים זה מכבר, לא השיבו לו את כספו.
בכתב ההגנה נטען, מנגד, כי לא היתה התחייבות כנטען בכתב התביעה – וכי התובע הבטיח לנתבעים שיקבלו מחברת הביטוח תשלום בגובה מחיר המחיר, אף שבפועל שולם להם רק כמחצית משווי הרכב (24,000 ₪ בלבד). לטענת הנתבעים, הרכב הוחזר עם פגמים רבים (עובש, מערכת חשמל), וחברת הביטוח סירבה להמשיך ולטפל בטענותיהם.

בדיון חזרו הצדדים על טענותיהם. התובע אישר כי אין בידו אסמכתאות – לא לתשלום למוסך ולא ביחס להסכם הנטען בינו ובין הנתבעים. הנתבעים טענו כי כלי רכב אחרים שנזוקו באותו אירוע הוכרזו כאבודים וכי בשל מחדליו של התובע דווקא הם לא פוצו במלוא נזקיהם.

מצאתי לדחות את התביעה.
הנטל להוכיח את התביעה מוטל על כתפי התובע. המוציא מחברו – עליו הראיה.
על התובע להוכיח הן את דבר קיומו של הסכם הלוואה בין הצדדים (הסכם בו כופרים הנתבעים, כאמור) והן את תנאיו. על התובע להוכיח גם כי שילם למוסך, כי שילם בשמם של הנתבעים וכי עליהם להשיב לו תשלום זה.
אין בידי התובע להוכיח טענות אלו – התובע, בהגינותו, אישר כי אין בידו הסכם כתוב באשר להלוואה שנטען כי נתן לנתבעים. התובע גם אישר כי אין בידו קבלה או אישור אחר מהמוסך על עצם התשלום שבוצע למוסך.
יוזכר, כי מאז אירעו האירועים נשוא התביעה חלפו שנים רבות (האירוע היה בשנת 2012) ולא היתה כל מניעה כי התובע יצטייד בראיות הנדרשות לשם הוכחות תביעתו (מסמכים כאמור, עדות או תצהיר מטעם מי מהמוסך וכיו"ב). גם השיהוי בעצם הגשת התביעה (שהוגשה בסמוך למועד ההתיישנות) נזקף לחובתו של התובע. היותו של התובע סוכן ביטוח במקצועו (וככזה, בקיא בנושאים שבמחלוקת) מ חזקת האמור אף היא .

במצב דברים זה, דין התביעה להדחות וכך אני מורה.
התובע יישא בהוצאות הנתבעים בסך 500 ₪ (הסכום נפסק על הצד הנמוך בשים לב לכך שמשלושה דיונים קודמים נעדרו הנתבעים, או חלקם, וכי גם בשל כך התארכו ההליכים בתיק כמעט שלוש שנים מאז הוגשה התביעה). ההוצאות ישולמו בתוך 30 ימים מהמצאת פסק הדין לידי התובע.

המבקש לערער על פסק הדין רשאי להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לוד בתוך 15 ימים.

ניתן היום, ו' תשרי תשפ"ב, 12 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אברהם צ'צקיס
נתבע: דוד זרד
שופט :
עורכי דין: